Spremanje rakije od jabuka

Juče smo pravili kominu od znatnog delišesa
evo ga mlin kojim smo mleli jabuku
x42991.jpg

2ccnlld.jpg

komina stara 15h
2m7dag5.jpg

sprava kojom mešamo kominu je univerzalna motika ::namigivanje::
2n6ubug.jpg
 
::svaka cast:: odlicno je samlevena bice to lepa kapljica :cool: koliko si dodao vode posto ti je sigurno dehidrirao zlatni?
 
Molim malu pomoc oko komine od jabuka.

Pokiselio sam jedno bure od 150l,
Drugi dan sam dodao 100g kvasca a poslije 4 dana 4 kg secera, redovno dva puta mijesam kom, ali mi sad nije jasno do kada treba mijesati, je li do samog pecenja ili treba prestati prije.Osim toga na koji nacin da ocijenim kada je kom spreman za pecenje.

Posto mi je ovo prvi puta da pravim rakiju od jabuke, a imam namjeru da pokiselim jos 4 ovakva bureta bio bi zahvalan na svakoj informaciji.


Hvala
 
Najjednostavniji nacin za proveru da li je vrenje gotovo je sa upaljačem - zavučeš ruku u bure i tik iznad komine upališ upaljač. Ukoliko se plamen ugasi znači da vrenje nije gotovo. Ukoliko plamen nesmetano gori, vrenje je gotovo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Novalija je napisao(la):
Molim malu pomoc oko komine od jabuka.

Pokiselio sam jedno bure od 150l,
Drugi dan sam dodao 100g kvasca a poslije 4 dana 4 kg secera, redovno dva puta mijesam kom, ali mi sad nije jasno do kada treba mijesati, je li do samog pecenja ili treba prestati prije.Osim toga na koji nacin da ocijenim kada je kom spreman za pecenje.

Posto mi je ovo prvi puta da pravim rakiju od jabuke, a imam namjeru da pokiselim jos 4 ovakva bureta bio bi zahvalan na svakoj informaciji.


Hvala

Ili tako sa upaljačem ili kupi širomer i izmeri, traži sa uputstvom za upotrebu, cena mu je u Novom Sadu oko 350~400 RSD ili 3,5 eura.... Ili pokušaj da pronađeš knjigu od Ludoškog " Domaće rakije" sve imaš u njoj, ako planiraš ozbiljnije da se baviš razmisli o Ekslovom širomeru, jeste mu cena malo jača oko 6500 RSD ili po današnjem kursu oko 62 eura, sa njim meriš i slast svežeg voća, što je jako zahvalno za određivanje potrebne količine šećera koju dodaješ....
Post je spojen: [time]1285875620[/time]
_________________________________________________
sajber seljak je napisao(la):
ja sam za 100e kupio masinicu za bio otpad i sa njom meljem jabuku
može slika te tvoje mašinice što si kupio za 100 e ?
 
pozz forumaši, nadam se da ću nekome pomoći, od dede sam dostatoga naučio o pečenju rakije, ali sam to znanje proširio i sada se pravi vrhunska jabukovača... :ppozdrav:

Prvo malo podataka o tome koliko koje rakije treba da se ispeče od 100 kg voća, pod uslovom da se vrenje vrši na stalnoj temperaturi od 20-22 stepena celzijusove skale, da se svaki dan klobuk "razbija" po dva puta i da burad nisu hermetički zatvorena zbog odlaganja CO2:
jabuka od 6 - 15 % šećera u sebi - 10 litara rakije jačine 50 stepeni
kruška 6 - 14 % šećera u sebi - 10 litara rakije jačine 50 stepeni
dunja 6 - 10 % šećera u sebi - 5 litara rakije jačine 50 stepeni
šljiva 8 - 15 % šećera u sebi - 12 litara rakije jačine 50 stepeni
bez dodavanja šećera

Uobičajene jačine rakija: šljivovica i jabukovača 40 - 45 % alkohola, kruška: 42 do 43 %, kajsija: 42 do 43 %, dunja: 40 do 49 %, trešnja i višnja: 42 do 45 %

A o selekcionisanom kvascu koga se stavlja 10 g na 100 kg ili pekarskom kvascu koga ide oko 100 g na 100 kg sledeće: kvasac se pre svega stavlja kada je kljuk zagrejan na temperaturama iznad 80 stepeni, jer se onda uništavaju pektini koji utiču na stvaranje metil alkohola, a to se dešava u tehnikama posebne pripreme dunjevače, zatim kada se u kljuku ipak nađe natrulog voća, ali se njime i smanjuje količina šećera, npr. grožđe u nekim godinama ima i po 22 % šećera, pošto je idealna količina oko 16 %, potrebno je dodavati kvasac... ::svaka cast::
 
Pozdrav svim rakijašima :ppozdrav:

Mene interesuje do koliko gradi idete prilikom prepicanja rakije od jabuka. Neki moj poznanik kaže da on pušta samo do 15 gradi :sta: Navodno posle toga se u rakiji javlja neka kiselina ili gorčina, nemam pojma. Rakija mu je stvarno dobra ali me interesuje vaše mišljenje u vezi opravdanosti ovakog načina prepicanja.
 
rakiju u prepeku puštaš do 40 % alkohola, pošto obično takva rakiju bude dosta jaka, njenu korekciju izvršavaš sa destilovanom vodom... Ako nisi komio trulo voće, ako si sve uradio kako treba neće ti na 40 % krenuti kisela i gorka "rakija" postavi flašu od 0,5 l ispod i probaj par puta, ako je rakija ok, možeš da je puštaš do 37,5, ali ne dalje...
 
Evo nebojsa kako ja to radim po nekoj mojoj ustaljenoj praksi. Prilikom prepicanja hvatam rakiju dok nepocne da curi jacine 15 gradi. Kada padne ispod 15, pecem i dalje i hvatam u plasticne flase od 2 litre i obelezim ih brojevima. Tako dobijem da je recimo u prvoj flasi 14 gradi, drugoj 12, trecoj 10 i tako dalje sve zavisi od kolicine prepeka. Onaj jak prepek sto sam ispekao ostavim zatvoren u nekoj kaci da prenoci i da se 'ohladi', jer zna da izgubi koji grad. Sutradan ga izmerim i konstatujem da je jak recimo 23-24 gradi. Onda uzmem one flase sa slabijom rakijom i probam prvu flasu gde je 14 gradi i ako nije kisela, sipam je u onu jaku da razblazim. Onda probam onu sledecu od 12 i ako je u redu sipam i nju u razblazivanje a ako je kisela ostavljam je i sipam u sledeci prepek (moze da ceka i dogodine). Onda izmerim celokupan prepek i ako je i dalje jaka dodajem destilovanu vodu. Meni najvise prija 19-19,5 gradi.
 
zanimljivo ::namigivanje::, ali nezaboravi da destilovana voda vremenom da harmoničan ukus rakiji :D
 
Zna li neko dali mogu sa saharometrom koji meri do 6% izmeriti jacinu kljuka i kolika bi trebala biti. U pitanju je jabuka. :ppozdrav:
 
sve zavisi kakav ti je širometar, njih imaš raznih vrsta, od Ekslovog do ukrainskog sa najlona :haha:, zar nisi dobio neki tabelaran prikaz ?
 
matkemafija je napisao(la):
sve zavisi kakav ti je širometar, njih imaš raznih vrsta, od Ekslovog do ukrainskog sa najlona :haha:, zar nisi dobio neki tabelaran prikaz ?
To je saharometar za merenje ekstrakta u pivu.
 
Nazad
Vrh