Spremanje rakije od jabuka

Odg: spremanje rakije od jabuka

Evo kako se to melje specijalni zasticeni africki patent :)

2s1r57l.jpg
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Navario sam cev kao kod prekrupaca koji melje kukuruz u klipu i kroz tu cev "hranim" prekrupac i stavio sam sito "home made" sa rupama 10mm i od debljeg materijala...
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Ma naravno, ja ionako vise volim pivo :)
Kolko ja znam ne bi trebalo da mlevene jabuke dolaze u dodir sa metalom..
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Malo sam se raspitao i dosao do cinjenice da ako nije prohromski kazan jabuka tj, kljuk zagori sto nikako nije dobro ni za rakiju a ni za kazan naravno! Sta uraditi da jabuka ne zagoreva kad se pece?
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Neznam di si pokupio tu informaciju, no rekao bih da je netočna jer vrlo velika većina ljudi (pa i sam) koji peku jabukovaču imaju klasične kazane.

A zagorit će ti svaki ako nećeš mješat dok pečeš.

Ovih dana ću pripremit drugu turu jabuka (zlatni delišes) za pečenje rakije.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: spremanje rakije od jabuka

dule trnava je napisao(la):
Malo sam se raspitao i dosao do cinjenice da ako nije prohromski kazan jabuka tj, kljuk zagori sto nikako nije dobro ni za rakiju a ni za kazan naravno! Sta uraditi da jabuka ne zagoreva kad se pece?
@dule trnava
Pre svega pozdrav, prošle godine skupim oko 300 kg jabuka, dodam oko 3% šećera, ali očigledno malo vode, medjutim sve to lepo fermentira, ali kod pečenja prva dva kazana zagorela da sam ih jedva oribao. Pitam čoveka i on kaže nemoj da stediš vodu: 30 do 40 litara na kazan i ide bez problema. Pored toga, ako kazan ima i mešač, pre nog što proteče rakija, često mešati (u tom slučaju može biti i gušće). Sličan problem se javlja i kada se peče rakija od dunja, jer ima dosta taloga. Znači, što redje to boljei dok ne poteče lagana vatra i nema problema. Pa da neku :ppozdrav: kada bude uspešno!
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Ja kad potpalim ukljucim mesac a iskljucim ga tek kad ispustim kom iz kazana...(mesalica je na elektricni pogon!)
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Prvi put rakiju od jabuka sam pravio prosle godine,nikad bolju rakiju nisam imao.
Imao sam 1t komine i nisam ubacio ni grama secera.Na 1t komine dobio sam 120l rakije :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

neosporan je kvalitet rakije od jabuke. no, ja bih priupitao nesto drugo. smije li se jabukova rakija upotrijebiti kao baza za druge rakije?
naime, imam puno jabuke, a zelim imati i druge vocne rakije. dunju, krusku. kajsiju. u prepek od jabuke ubaci se nekoliko plodova dunje-dunjevaca... i tako za ostale rakije. je li ovo greh, ili nije?
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Zgotovio sam zadnju turu jabuka (Zlatni delišes) za rakiju. Na slici su tri od ukupno šest buradi i u svakom oko 100 kg jabuka koje sam samljeo na veliki elktro mlin. Dodao sam u svako bure po tri kockice germe, skoro 2 % šećera i 10 litara vode.

Još sameljem dunje (vide se na slici) te slijedi čekanje dok to sve neprovrije i onda :ppozdrav:


 
Odg: spremanje rakije od jabuka

@Sale: Kroz ta crijeva ide CO2 i otapa se u vodi. Uz to, premda ih sada nema, ovako zatvorena burad sprečavaju doticaj koma sa mušicama čiji kontakt sa komom nije poželjan.

@Mityoo: Čuj kom mješam svaki dan, premda nebi morao tako često jer se nestvara krovina.
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Neznam.... mene su ucili da treba najmanje 2 puta dnevno mesati i da kad je promesano nesme biti toliko gusto da mesalica(motika) ne propadne do dna i udari drzaljem u bok bureta!
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

fino uzmes Busilicu i napravis od neke armature mikser i fino izmesas ko covek nema muke , ipak je ovo 21. vek ::svaka cast::
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Bas je caka da se mesa motikom jer onda istovremeno ocenjujes gustinu.
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

mityoo je napisao(la):
Bas je caka da se mesa motikom jer onda istovremeno ocenjujes gustinu.

Bez motike nama kruva, a u ovom slučaju bez motike nema rakije. :haha:

Nije neka slika no može se vidjeti mlin na koji meljem jabuke, kruške, dunje...




Mlin odlično melje, nakon njega sirovina za rakiju bude kao kaša.
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

E to je najbolje, kad je kao kaša! Onda najbolje prevri i da najvise rakije!
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Moj "mlin" fi14mm navareni nozevi od travarice.Samo treba pripaziti da ne iseces bure!
pict0553.jpg
 
Nazad
Vrh