Spremanje rakije od jabuka

Odg: spremanje rakije od jabuka

Kvasac nije ni nuzan. Njegova uloga je da ubrza vrenje. Nikakav poseban kvalitet od kvasca ne dobijas, niti bez njega nesto gubis. Kolicina kvasca je minimalna.
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Kvasac nije ni nuzan. Njegova uloga je da ubrza vrenje. Nikakav poseban kvalitet od kvasca ne dobijas, niti bez njega nesto gubis. Kolicina kvasca je minimalna.

Divlji kvasci koji se nalaze na grozdju,mogu da proizvedu 10%alkohola.Kada se u siri dostigne ta koncentracija kvasci prestaju da rade.Selekcionisani kvasci mogu do 13-14%.

Ovo je u vezi vina ali verovatno da je nešto slično i za rakiju :cao:
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Nemam vinograd. Recepturu sam nasledio. Daj nekog tehnologa da nam pomogne. Koliko se ja secam price - kvasac samo ubrza (kod rakije). Valjalo bi da znam da ima i neku drugu funkciju.
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Kvasac sam stavljao zato sto sam procitao da on usmerava vrenje u pravom pravcu, neda kljuku da pocne da se kvari pre nego sto pocne da vri. Verovatno je zato i otiso u kiselinu za samo dve nedelje.

E sada da ne bi otiso offtopic otvaram novu temu Jabukovo sirce :)
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

dzionik je napisao(la):
Stavio sam na 200 litara kilo secera i kvasac ali kad sam ga obisao posle dve nedelje vec je poceo da mirise kiselo.
Gde sam pogresio ako sam uopste pogresio ?

U svakom slucaju kazu da je jabukovo sirce zdravije od rakije :)

čini mi se da je u boldovanom greška.
septembar je bio vreo...rakija je preradila...

a to za sirće te lažu. nema zdravijeg od rakije... ::namigivanje::
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Za kazan rakije (znaci kazan 200-220lit),kod nas ide ovako potrebno je,
oko 160-180kg jabuke vodu mozda jedno 10lit,i najvise 2% secera ispece se u proseku od 20-25lit rakije,koja se ostavlja izmedju 19-20 gradi.
Ove godine sam kupio jabuku po 7 din posle je bila i 5 din sameljes odmah stavis secer rastopljen u malo vode i to je to...22lit na 19,5 gradi juce popili oko litar padala kisa :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Za vas što pečete "prirodnu rakiju " bez šećera jedna bitna konstatacija.
Kljuk ne vri pravilno (alkoholno vrenje)ako nema 20% šećera,što znači napravi kljuk izmeri sadržaj šečera pa dodaš kolko fali.Inače ako voče nije slatko dovoljno ništa od rakije sve ode u sirće.Provereno 100% .Koristite malo literaturu ima je na pretek .Besmisleno je nekog ubeđivati da da sa 2-5% šećera nije "čista" rakija.A šta je šećeruša ?
Kad na kljuk koji je več izpečen dodate šećer (10-50 kg) pa pustite ponovo da prevri.To vam je šećeruša.
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

@whitekiler

E, ako si im i rekao! Svaka ti se pozlatila! Imaju "slatke jabuke" a mi drugi imamo samo kisele! Vala, nek kosta koliko kosta, samo kad si objasnio. :ppozdrav:
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

tarana je napisao(la):
dzionik je napisao(la):
Stavio sam na 200 litara kilo secera i kvasac ali kad sam ga obisao posle dve nedelje vec je poceo da mirise kiselo.
Gde sam pogresio ako sam uopste pogresio ?

U svakom slucaju kazu da je jabukovo sirce zdravije od rakije :)

čini mi se da je u boldovanom greška.
septembar je bio vreo...rakija je preradila...

a to za sirće te lažu. nema zdravijeg od rakije... ::namigivanje::
Kako to obisao nakon dve nedelje? Ja mesam dnevno minimum 2 puta!

Jugos je napisao(la):
Za kazan rakije (znaci kazan 200-220lit),kod nas ide ovako potrebno je,
oko 160-180kg jabuke vodu mozda jedno 10lit,i najvise 2% secera ispece se u proseku od 20-25lit rakije,koja se ostavlja izmedju 19-20 gradi.
Ove godine sam kupio jabuku po 7 din posle je bila i 5 din sameljes odmah stavis secer rastopljen u malo vode i to je to...22lit na 19,5 gradi juce popili oko litar padala kisa :ppozdrav: :ppozdrav:
Ja za 200litara mure upotrebim samo 100-120 kila jabuka! I stavim oko 30lit. vode upocetku, pa posle kako mura vri i samlevene jabuke se raspadaju u njoj , mura postaje gusca onda dodajem mlake vode tako da do kraja upotrebim i do 100 litara vode!
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

treba da znate da jabuke nisu istog kvaliteta zato imate slatke, kisele, ukus na vino, zlatni delišes i jonagold je slatka a idared je kiselkasta pre tome u sletke jabuke ima više prrodnog glukoza nego u kiselkastim jabukama
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

@ Mityoo pa kljuk na selu a ja u gradu i nisam nikako mogao da se izvucem od posla jbg :-( sad opet ne stizem da odem da procedim i spakujem
@Tarana verovatno je to u pitanju jer je stajao napolju pod strejom

A u vezi seceruse mislim da se mesaju babe i zabe nije isto konzumni secer-glukoza i vocni secer-fruktoza.
Za metod pravljenja seceruse koji pominje Whitekiler nisam ni cuo al ko tako radi svakako zasluzuje dobre batine i to "oplemenjenom" motkom.
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

ovaj forum ipak je sakupio stručnjake i primete sakrivene greške ""u sletke jabuke ima više prrodnog glukoza nego u kiselkastim jabukama""
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Da se primetiti kakav sam ja "strucnjak" :) strucnjak za sirce
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Imam jedno 50L za prodaju. Secer bio 3% primenjen. Kakva je kod vas cena jabukove rakije od 23 grada (pasce sigurno grad-grad ipo).
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Molim za jedan savet.
Imam jabuke Ajdared i nikad do sada (iako zivimo na selu ::lose:spavam: nismo pekli rakiju od jabuka ili nekog drugog voca sem od sljiva. Posto je sada aktuelna berba jabuka a sigurno ce biti i skartova hteo bi da ispecem rakiju. Ali citajuci vase recepte ima nekoliko neslaganja u misljenjima u istim. Pa bi molio da mi neko napise pravi recept (postupno) ko ima visegodisnje iskustvo u pecenju jabukovace.
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Jučer pekao rakiju od jabuka (sorta Gala) i dobivao samo od 90 litara koma oko 8-9 l rakije 21 grad. Moji su stavljali oko 3-4 % šećera. :udri: Sad ću peć od Zlatnog delišesa i tu ću vidjeti oću stavljat šećer.
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

@bacsku
ovaj nikada nema problema sa kazanom
Ali ima problema sa besikom. Vidis da je i klozet stavio da mu bude blizu. :haha:

@Bećarina pusta
Sad ću peć od Zlatnog delišesa i tu ću vidjeti oću stavljat šećer.
Objasni mi Becarino pusta, kad ti stavljas secer? Ja ga stavim kad jabuke usitnim pa nalivam vodom. Ne znam da li ima smisla naknadno stavljati?
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

@BP: Stavljamo nakon dan dva. No sad ću izmjerit sadržaj šećera u Zlatnom i vidjet ću oću uopće stavlajt šećer. Neznam zašto stavljate vodu u burad sa komom (jabukama, jel)? Mi ih meljemo sa velikim mlinom i ispadaju kao kaša.
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Jabuke nemaju dovoljno soka pa neznaju da iskoriste svu slast da pretvore u alkohol, pogotovo ako se melju seckalicom za stocnu repu sto je kodnas cesta pojava.... Ja meljem prepravljenim mlinom za kukuruznu prekrupu i ispadne dosta sitno usitnjeno ali ipak moram dodavati vode jer bude jako gusto...
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

@mityoo
Ja meljem prepravljenim mlinom za kukuruznu prekrupu

Isti slučaj - mleo prekrupačem. Kakva ti je ta prepravka @mityoo. Ja bez prepravke proturim. Što odbaci - vratim još jednom. Ima neka seckalica posebna. Dogovorio sam da odem da vidim, pa ću staviti slike. Verovatno iduće nedelje. Ako neko ima tako nešto - nek uslika.

Inače, Bećarino pusta, @mityoo ti je objasnio i moj razlog za dodavanje vode. Tek da ogrezne.
 
Nazad
Vrh