Spremanje rakije od jabuka

Možete ga naći na sveovinu.com pod nickom bistrica.

Послато са GT-I9505
 
Možete ga naći na sveovinu.com pod nickom bistrica.

Послато са GT-I9505
E bas si mi uzeo rec iz usta prepoznao sam njegove prepisivacke tekstove odmah,na taj forum neidem vise posto cenzurisu bas taj Bistrica ako nije po njegovom on ti obrise tekst a svi tekstovi su mu otvori knjigu i kuca li kuca
 
Drugari koja je optimalna temperatura da bi mura mogla da otpocne vrenje? Da li je izvoljivo u ovom trenutku (prosecna temperatura preko dana 6-7C nocu 0) mleti jabuku?
 
Moze al sa specijalnim kvascima al je te kvasce tesko naci. Preko 14C mora biti za fermentaciju sa selekcionisanim a divlji jos vise.
 
Bilo koji kvasac da se stavi on do 15 stupnjeva nece niti krenuti uspavaju se zato jedino u topliju prostoriju i na pod pod obavezno stiropor min 5 cm jer odatle najvise gubi na temperatiri.
S ovim kvascem ja radim

fotos kostenlos
 
Hvala puno drugari! Ipak je najbolje sacekati sledecu sezonu
 
Poštovani forumaši rakijaši
molim Vas za savet kako da proverim da li je dovršeno vrenje jabuka za rakiju. Imam refraktometar i probao sam da proverim sadržaj šećera. Refraktometar pokazuje od 6 do 8 Brixa . Doduše malo je i hladno vreme a burad se nalaze u kotlarnici u kojoj se loži i nije hladno.

Jabuka je burno provirala i sada se na izgled vrenje ne čuje.

Postoji li siguran način da se utvrdi da li je vrenje završeno ili je potrebno još čekati ?

Molio bih za brzi odgovor jer smo to hteli da danas uradimo a sada smo u dilemi: raditi ili ne raditi.

Probao sam da pronadjem na forumu ali nisam uspeo.
 
Naravno da ne raditi.Šta hoćeš bolje od refraktometra ,lepo ti je rezultat 6-8 briksa i znači da ima još dosta šećera koji nije prevreo.
To burno vrenje je karakteristično i posle nastupa tiho vrenje.Pošto je kotlarnica u pitanju u 99,99% slučajeva koje sam obišao nemaju uslove za stabilnu fermentaciju,ljudi se varaju jel kad uđu od napolje u kotlarnicu imaju utisak da je toplo ali kada pogledaš na termometar druga je priča ako slučajno zabodeš termometar u kominu vidiš da je još hladnija nego li vazduh u kotlarnici.Tako je drugar rešen prošle godine da na silu ispeče dunju iz kotlarnice 30. decembra,i ispunio sam mu želju,malo se razočarao kada je video rezultat.
Što bi rekao Minđušar "nahrani svinje i budi miran".
 
To bi trebalo da je prevrelo, još ako si direktno mjerio ima grešku sigurno. Moraš iz uzorka izbaciti CO2, sa njim reflektometar ne očitava dobru vrednost. Uzorak zagriji do temperature ključanja, ohladi i izmjeri. Drugo vrijednost nikad ne može biti 0 (nula) obično kad je prevrelo pokazuje 5-6 Brix. Ima tu i drugih suvih materija osim šećera pa ne može kao što rekoh nikad biti nula.

Nađoh i tabelu:
Izračunavanje neprevrelog šećera[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD]°BX (Brix)
ili
% suh.tvari

[/TD]
[TD]Ostatak šećera
[g/l]
(normalne berbe)

[/TD]
[TD]Ostatak šećera
[g/l]
(posebne berbe)
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]5,5[/TD]
[TD]00[/TD]
[TD]00[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]6,0[/TD]
[TD]00[/TD]
[TD]00[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]6,5[/TD]
[TD]5[/TD]
[TD]6[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]7,0[/TD]
[TD]10[/TD]
[TD]11[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]7,5[/TD]
[TD]15[/TD]
[TD]13[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]8,0[/TD]
[TD]20[/TD]
[TD]15[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]8,5[/TD]
[TD]25[/TD]
[TD]17[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]9,0[/TD]
[TD]30[/TD]
[TD]20[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]9,5[/TD]
[TD]35[/TD]
[TD]25[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]10,0[/TD]
[TD]40[/TD]
[TD]30[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]10,5[/TD]
[TD]45[/TD]
[TD]35[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]11,0[/TD]
[TD]50[/TD]
[TD]40[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]11,5[/TD]
[TD]55[/TD]
[TD]45[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]12,0[/TD]
[TD]60[/TD]
[TD]50[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]12,5[/TD]
[TD]65[/TD]
[TD]55[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]13,0[/TD]
[TD]70[/TD]
[TD]60[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]13,5[/TD]
[TD]75[/TD]
[TD]65[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]14,0[/TD]
[TD]80[/TD]
[TD]70[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]14,5[/TD]
[TD]85[/TD]
[TD]75[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]15,0[/TD]
[TD]90[/TD]
[TD]80[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]15,5[/TD]
[TD]95[/TD]
[TD]85[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]16,0[/TD]
[TD]100[/TD]
[TD]90[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]16,5[/TD]
[TD]105[/TD]
[TD]95[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]17,0[/TD]
[TD]110[/TD]
[TD]100[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]17,5[/TD]
[TD]115[/TD]
[TD]105[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]18,0[/TD]
[TD]120[/TD]
[TD]110[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]18,5[/TD]
[TD]125[/TD]
[TD]115[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]19,0[/TD]
[TD]130[/TD]
[TD]120[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]19,5
[/TD]
[TD]135[/TD]
[TD]125[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]20,0 [/TD]
[TD]140 [/TD]
[TD]130[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Kod jabuke ja jednostvano odredim kada je vrijeme za pecenje i bez širometra.

Ako nisi mješao kominu (jabuke) dok je nadolazila, pred kraj vrenja komina uradi sledeće: mi kažemo komina "odpuči", to jest na površini odvoji se komina od ivice kace. Odmah par dana poslije toga krene šira (tekućina) da izbija na površinu komine.
Tada kada krene tekućina na površinu - to je pravo vrijeme za pečenje.

Ukoliko zakasniš i tekućina preplavi površinu komine (odnosno komina potone u tekućinu) i tada je već pomalo kasno ali i tada možeš peći samo će se manje biti rakije.
 
Mikes@ totalno nepouzdana metoda. A šta ako fermentacija stane, zbog nekih drugih razloga, to se sve isto desi sa kominom, a ostane neprevreli šećer. Hm šta ćemo onda? Jedini pouzdan istrument je širomjer ili reflektometar.
Tada kada krene tekućina na površinu - to je pravo vrijeme za pečenje.
Tad je već kasno, destilaciji se pristupa odmah nakon završene fermentacije, ako je to moguće.
 
Mikes@ totalno nepouzdana metoda. A šta ako fermentacija stane, zbog nekih drugih razloga, to se sve isto desi sa kominom, a ostane neprevreli šećer. Hm šta ćemo onda? Jedini pouzdan istrument je širomjer ili reflektometar.

Tad je već kasno, destilaciji se pristupa odmah nakon završene fermentacije, ako je to moguće.

Pa OK. Ko je vješt sa širometrom, temperature, uzorci, ohladi, ugrij - tako se vjerovatno profesionalno i treba mjeriti.

Ali ako stane fermentacija, širometar će stalno pokazivati da nije gotovo pa dokle onda čekati?



Ovo gore sam napisao onako iz iskustva, kada bude najviše rakije.
A tako su mi govorili i stariji, kako se radilo. A našao sam i na netu takvih savjeta.
 
Pa OK. Ko je vješt sa širometrom, temperature, uzorci, ohladi, ugrij - tako se vjerovatno profesionalno i treba mjeriti.

Ali ako stane fermentacija, širometar će stalno pokazivati da nije gotovo pa dokle onda čekati?



Ovo gore sam napisao onako iz iskustva, kada bude najviše rakije.
A tako su mi govorili i stariji, kako se radilo. A našao sam i na netu takvih savjeta.

Pusti starije, oni nisu znali za drugačije i bolje. Danas ima litareature svugdje od knjižara, neta, časopisa i td. Širomjer košta 5-6 eura, procijediš i izmjeriš. Zatim uzmeš tablicu i vidiš očitanu vrednost da li je odradila do kraja ili ne. Isto kao kad mjeriš jačinu rakije. Nije to ništa "profesionalno" , samo jedan ispravan korak do pravljanja dobre rakije.

A ako je iznenada stala fermentacija i širomjer pokazuje stalno istu vrijednost (a nije završena do kraja) e onda imamo problem. To jest nešto je kvasce omelo u njihovom radu (hrana, kiseonik, temperatura i sl). Tad trebamo nađi uzrok šta je. Sama po sebi fermentacija se neće nastaviti i završiti do kraja, da koliko god čekamo. Možemo samo dobiti sirće. Najčešće u ovakim slučajevima ponovo zasijavamo kvasce i to neki jači soj koji može raditi u otežanim uslovima i dovesti fermentaciju do kraja.
 
Najsigurnija metoda ,uzeti uzorak u flašu sipati kvasac i staviti dan-dva na toplo.Samo se pokaže.
U ovakvim uslovima gde temperatura varira često se dešava da se fermentacija prekine i tu nastaje problem.Ja sam jednu prostoriju izolovao sa stiroporom iz unutra i to grejem na 21-22c da bi imao koliko toliko stabilnu fermentaciju preko zime.
 
Kad se ovako kasno stavlja kom za fermentaciju poželjno je koristiti kvasce. Za to imaju kvasci koji rade na niskim temperaturama čak već na 8 stepeni.
 
Nazad
Vrh