Spremanje rakije od jabuka

Druže kada nema boljeg i taj služi,ovaj prvi na slici je isekao u Lokvama ove jeseni bar 5 vagona jabuke i niko se ne žali jer ne znaju za bolji. Dogodine imaš gde da pozajmiš:osmeh:.
 
Juče završio pečenje rakije od jabuke. Zahvaljujem se Geberu na nesebičnim savetima. Napokon je neko u selu razbio famu da se može dobiti rakija bez dodatka vode i šećera. Od oko 2500 l koma izvukli smo 120 l od 65% i oko 100 l od 45%.
 
Bravo.. sledeća stanica sok od jabuke....hladjenje, pasterizacija, smrzavanje, kako god............
Jabuke su svestrane i šta god napravili od nih je zdravlje za sledeće genracije, pod uslovom da nije korišćena hemija.
 
Da, stvarno su zahvalne za preradu...još i vino od jabuka, jabukovo sirće, pekmez od jabukovog soka,... a ne samo to nego se naprosto od svega ne može izdvojiti nešto kao manje prihvatljivo. Sve je izuzetno, ekstra kvalitetno, i posebno na svoj način.
 
Poslednja izmena:
Juče završio pečenje rakije od jabuke. Zahvaljujem se Geberu na nesebičnim savetima. Napokon je neko u selu razbio famu da se može dobiti rakija bez dodatka vode i šećera. Od oko 2500 l koma izvukli smo 120 l od 65% i oko 100 l od 45%.
Lepu si količinu rakije dobio Talianu. Jesi radio sa kvascima ili bez njih?
 
Ja sam juče ukomio više od tri tone delišesa. Bio sam kratak sa vremenom pa nisam uspeo da obezbedim još neke sorte. Imam jedno pitanje za iskusnije: da li mešati kom od različitih sorti pri pečenju, ili peći posebno pa onda mešati dobijenu rakiju? Nekako mi se čini da mu to izađe na isto. Znam da bi bilo idealno da sam mešao sortiment pri ukomljavanju ali nisam uspeo nažalost.
 
Ja sam juče ukomio više od tri tone delišesa. Bio sam kratak sa vremenom pa nisam uspeo da obezbedim još neke sorte. Imam jedno pitanje za iskusnije: da li mešati kom od različitih sorti pri pečenju, ili peći posebno pa onda mešati dobijenu rakiju? Nekako mi se čini da mu to izađe na isto. Znam da bi bilo idealno da sam mešao sortiment pri ukomljavanju ali nisam uspeo nažalost.

najbolje je peci od jedne sorte,dakle svaku sortu,posebno pripremas i peces svaku posebno,naravno to se nemora ali ako se odvaja bude lepa i ima miris ,na tu jabuku koju si odvojio ,mada nemoj se zamlacivati to ti jedino preporucujem kod greny smit -spura i zlatnog delisesa,pogotovo greny posto je skoro identicna DUNJI ili ako ces raditi jabuku kao kalvados ali mislim da neces imati koga da ti ispece ,kao kalvados.
 
Danas završio sa kominom 4 tone samleveno za mene ostatak prodao po 10 din,doneli buriće i sudove ja im samleo ostalo im da plate pomoćnog radnika a mene da vode na večeru.
 
Zavrseno pecenje rakije od jabuke
Bilo je 500 kg jabuke (zl. delises, mucu, green, jaonagold...) oprana jabuka u obicnoj vodi i iseckana na masini (rucnoj - dobijeno nesto kao cips)
Na posudu gde ide kom dodajem od pune litraze posude oko 20 % vode i punim jabukom sto vise da kad zatvorim da ima sto manje prostora.
Ja kom mesam svakoga dana ali samo malo povrsinski cisto da se promeni materijal na povrsini da se ne bi budjao - pecem kad se vidi odraz na komu.
Od tih 500 kg jabuke sam dobio preko 700 l koma nije dodavan secer - dobijeno je 51 l rakije na 23 grada, meka rakija je krenula na 24 grada, a prepek nije bio merljiv - jaci od 30-32 grada (ne znam tacno koliko ima na meracu)
 
E sad jedno teško pitanje:) Ja perem jabuke u čaju od herbi (lavanda, bosiljak, ruzmarin, menta, timijan, žalfija itd, itd) to se pokazalo kao odlično za teranje osa i muva od kojih bukvalno ne može da se radi. Udju u crevo dok pretačem u flaše. Naravno to je dobro i za čuvanje soka jer su te herbe baktericidi, Još uvek imam u frižideru flaše koje nisu krenule da fermentiraju i sok je odličan. Ali kako to utiče na kvasce i enzime???? Obično nisam imao problema sa fermentacijom ali ove godine imam jedan balon vina od jabuke koji je jako slabo kretao pa sam mu čak dodao kvasac posle par nedelja. Nekako loše miriše i otprilike da će da ode na sirće. Kruška je sa druge strane odlična, savršen miris. Nisam probao još ni jedno da ne bi mnogo petljao i zagadio, ali sad bi već trebalo da pretačem pa ću probati. Šta misliš šta bi to moglo da bude??

Mada je davno pisan post, možda posluži nekome. Za pravljenje kvalitetnog vina od jabuke (cidera što bi rekli ameri) mora se voditi računa o higijeni od početka cijedjenja do dodavanja kvasca u mošt. Glavni uzročnik kvarenja vina je acidobacilus, soj kvasca koji se nalazi i u ljudskom tijelu. Ako si slabo vodio računa o higijeni nije ti bitno što si dodao naknadno kvasca jer ti je vino već bilo zaraženo i ono je samo za sirćeta.
PS pohvala za @gebera za opširna i nesebična uputstva
 
Davno bilo:) loš miris nije značio i loše vino...nisam pretakao na vreme i predugo je ležalo na tropu pa je dobilo neki loš miris ali je sasvim ok ukus. Dakle nije bilo zaraženo nego samo pokvarena aroma, što se svodi na isto, ne valja:-(
 
To ti je poprimilo miris, a može povući i ukus, kvasca. Kada kvasac odradi sav šećer dodje do izumiranja ćelija kvasca i dolazi do nusprodukta.
Koji kvasac dodaješ u jabukov mošt ili pustiš da spontano nastane vrenje?
 
Sirce se desava fermentacijom ako je prisutan kiseonik mostu, inace ne moze se dobiti sirce ako nema kiseonika, a postoje bakterije koje kvare ukus vinu, mada koliko se secam Nikola je nesto pricao o cajevima kojima je prao voce za kom pa je imao problem sa kretanjem fermentacije.
Mislim da kod jabuke se mora pogoditi koju kulturu bakterija treba dodati posle pranja i meljanja voca.
Inace logicno je posto jabuka ima blazi miris i ukus da treba cesce pretakanje bas zbog raspada bakterija, ali kako kaze nije stigao da odradi.
Za dobijanje vina potrebno je sto bolje voce oslobotiti od svih bakterija i plesni, koliko sam upuce zato se voce pere u vinobranu 1g na 100l cini mi se, a ima i biljnih cajeva koje to isto efikasno rade samo treba pravilo doziranje
Nakon toga se dodaje kultura bakterija, i hrana za bakterije [koja pospesuje sto brzi razvoj bakterija - da se ciljana kultura sto vise rasiri], naravno nesme biti prisutan vazduh i redovno pretakanje [cak i to da bude bez prisustva vazduha - znaci pomocu creva a ne presipanje] - ako hoces vrhunski proizvod, mada i neki procenat sirceta u vinu nece odvise pokvariti ukus, veci je problem to nepretakanje na vreme.
 
Sve je to već rečeno na prethodnoj strani:) Gebera više nema na forumu ali je ostavio dobre tekstove.
 
Nazad
Vrh