Spremanje rakije od jabuka

markodim

Član
Učlanjen(a)
19 Mar 2009
Poruka
513
Lokacija
Aleksinac
Da li dodajete vodu i secer u iseckane jabuke i koju kolicinu, ako dodajete?
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

na 100 kg jabuka stavljam oko 80 litara vode... ja radim odoka tako da neznam tacne mere... A secer stavljam u dva dela... prvi deo secera stavim 5-6 dana nakon zadnjeg stavljanja voca a drugi deo secera 6 dana nakon prvog secera.... Ukupno na 200 lit. mure stavim 6-10 kg secera zavisi kako se ponasa mura...
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Ajde napisi malo detaljnije kako ti to radis ..
Ja bih hteo da stavim privi put jabuke za rakiju pa mi je sve nepoznato
Sta znaci kako se ponasa mura - kljuk??
kako meljes jabuke? vadis peteljke? seme?
kakve su kozare za rakiju??
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Sameljem jabuke, samo trulo i plesnivo vadim, nalijem vrucom vodom i ostavim da prenoci, ujutro dosipam vode do zeljene gustine i onda je bitno da se sto cesce mesa da se jabuke izmuljaju sto vise...(nadan i po 6-7 puta) Secer sam opisao kako stavljam i koliko a od jacine vrenja zaqvisi koliko cu secera staviti... I obavezno je da nikad nestavljas hladnu vodu nego mlaku... Kako se jabuke raspadaju tako mura postaje sve gusca te po potrebi moze dodati jos vode!
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

na 160 l samlevenih jabuka dodam oko 20 l sirupa od secera i to do max 3 % ( od 160l = 5 kg) i onda samo malo mesati i uhvatiti pravi momenat za pecenje :))
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

ljudi vi pečete jabukovaču ili "šećeraču"

Neko ovde mnogo ne poznaje materiju i nikada nije pekao rakiju.
Nagradno pitanje: shta mislite ko - Mityoo i macosd ili bacsku?

p.s.
Ovo me bas nasmejalo.
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Citat
ljudi vi pečete jabukovaču ili "šećeraču"

Neko ovde mnogo ne poznaje materiju i nikada nije pekao rakiju.
Nagradno pitanje: shta mislite ko - Mityoo i macosd ili bacsku?

p.s.
Ovo me bas nasmejalo.
mislim da tu svi poznaju materiju samo neko pravi prirodnu rakiju a neko šećerušu.
I to ide izgleda po sistemu (šećeruša) " To nije za piće toje za prodaju" :haha:

Post je spojen: [time]1255166607[/time]
_________________________________________________
I još nešto naslov ove teme nije , "Prirodna" rakija od jabuka , nego , spremanje rakije od jabuka , znači sve se uklapa svi recepti na kraju daju rakiju od jabuka , a možete uzeti i naprimer čist alkohol razblažiti ga sa destilovanom vodom i dodati ekstrakt od jabuka i eto vam isto "lepe" jabukovače :haha:
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

U pravu si - sve ispada rakija. No, voleo bih da mi neko ko je bez ona 3% secera (dozvoljena a da ostane prirodna - vidi propise) ispekao od jabuke ista? Ja rakiju pecem za sebe a ne za prodaju, ali bez dodavanja minimalne kolicine secera i kvasca, nema teorije da se dobije ikakva kolicina. Ko zna bolje i vise - nek me posavetuje!

p.s.
Ni secer nije jeftin.

p.s.s.
Odgovaram u ponedeljak. Sada odoh u selo da vidim dokle je stiglo vrenje i da dogovorim kazan.
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

mi živimo na selo i imamo vlastite kazane, a jabuka je toliko jeftina, da bilo koliko, da prirodna je
naše jabuke su ovde slatke i sočne i bez "crvenke" daju nekad i 8 - 9 litara



kontrola kvaliteta pre pečenja
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

200 litara mure daje 8-9 litara? A moje sa 6 kila secera da 20 litara pa ti vidi dali je to secerusa....(3% secera i duplo rakije) kad je opste poznato da od kile secera moze izvuci max 7 decilitra 50%tnog alkohola
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

brate gde si pročitao da "200 litara mure daje 8-9 litara?", mi uvek pričamo o 100kg. ili 100 lit. pa ti računaj ( jabuka 4-5 dinara /1 kg)
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Pa niko nije pisao da se radi o 100 litara, a ona burad sa slike su veca od 100 litara....
A jabuku za rakiju kod nas neces naci za 5 dinara nigde... jedino da ja idem po nju, pa me sa prevozon 100-150 km izadje opet skuplje
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Ispravite me ako grešim ali, koliko ja znam, od 1 kg šećera se dobije 0.7 l čistog alkohola a to je 1.5 l alkohola (t.j. rakije) od 50%.
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

8-9l na kazan? Blage? A prepek? Ja je ostavljam na 23 grada a vi?
Da se razumemo, vestacka rakija je ono sto se pravi sa vise od 3% secera - a u nasim uslovima, neophodno je dodati malo sirupa (topla voda + secer) i koju kap razmucenog zivog kvasca, da bi vrenje islo kako treba.

Obisao sam danas burad - sve tece po planu. Bilo bi dobro da je pecem za sledeci vikend, ali kazan necu moci da dobijem, pa ce ostati za onaj onamo (23-24). Podnecu raport blagovremeno. Moze i degustacija.
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Stavio sam na 200 litara kilo secera i kvasac ali kad sam ga obisao posle dve nedelje vec je poceo da mirise kiselo.
Gde sam pogresio ako sam uopste pogresio ?

U svakom slucaju kazu da je jabukovo sirce zdravije od rakije :)
 
Odg: spremanje rakije od jabuka

Ima li neka pomoć za jakuwacv koja je zagorela?Rakija mi ima smek na zagorelost,imam 20L,jačine 23grada.
 
Nazad
Vrh