Tekoma, trubasti jasmin - Campsis radicans

zvončica3

Član
Učlanjen(a)
28 Nov 2012
Poruka
312
Lokacija
Koprivnica
Iako ovu biljku imam već godinama, tek sam na ovom forumu saznala njen pravi naziv. Tekoma je listopadna puzavica kojoj je potreban potporanj za daljnji rast. Raste uglavnom u obliku žbuna, iako se može formirati i kao stablo. Raste vrlo brzo, razmnožava se sjemenom ili najčešće novim izbojima koji izbijaju iz korijena. Ima vrlo jak i agresivan korijen, mlade biljke izbijaju i na nekoliko metara daleko od glavnog korijena. Smatra se da je domovina tekome jugoistok SAD-a. Proširila se i mnogo sjevernije i jako dobro podnosi niske temperature. Ako se grane i smrznu, biljka se nanovo obnovi iz korijena. Cvate od jula do septembra, najčešće narandžastim, trubastim cvjetovima, koji privlače razne kukce. Orezivanje je neophodno i dobro ga podnosi. Iako literatura preporučuje orezivanje u proljeće, svoju tekomu obavezno orezujem čim joj otpadne lišće.



 
Tekoma je prelepa penjačica posebno kada procveta.Ovde kod nas je baš omiljena i ukrašava mnoga dvorišta.Mislim da je treba znati i orezati i "držati pod kontolom"Neko je pušta uz zidove, ograde, nadstrešnice. Neki kažu da može da naraste i do deset-dvadeset metara u visinu.Lepa je kada se oblikuje i kao stablo. U svakom slučaju lepo je imati u svom dvorištu.
 
Nazad
Vrh