Dudova rakija iliti rakija od duda

Kengur

Član
Učlanjen(a)
9 Maj 2010
Poruka
1.596
Lokacija
Srbobran, Vojvodina
Sakupljamo dudinje pa kada budemo radili pecenje slikacu i prikazati u ovoj temi
 
Jel beli ili crni dud??? Ma nije ni bitno važno da ne bude ispod 22-21 grada:osmeh:
 
Bogami ova nasa izuva iz cipela, nije ni cudo sto je zovu LEK ja je zovem Bensedin (umiruje sve zivce)
Dudovaca se pije sa uzivanjem nikako na ex ( neces moci da kazes HVALA,kao sto rece ovaj prika na videu)... jest da je grad (stepen jacine) velik ali je i ukus izrazeniji, malo ona popusti stajanjem.
Ne znam, mozda je to i zbog podneblja i vrste dudova pa se drugacije i steluje...no videcemo
Juce stavili jednu turu u burad,i mozda je sa tim i gotovo sakupljanje...imamo nesto oko 800 litara komine
 
Gde sam ja pogresio sa dudovacom?
Imam jedan dud,crni,rodio ove godine kao blesav.Sakupio sam 50 kg i stavio na vrenje.Mislim da je vrenje kljuka trajalo samo 5 dana i gotovo.Ispecem i dobijem 0,5l rakije.Dud je bio sladak kao med ali nema rakije.Sad sam sakupio 80kg dudinja i stavio 3kg secera-znaci eksperiment br. 2.I on je izgleda prevreo za 5-6 dana.
 
Kengur jel je pakujete u okrugle flaše od 15 kila ko kadgod? :haha:

Mislis za kompot...ma ne
Sam proizvod se pakuje u staklene flase koje su ispletene prucem zapremina je razlicita ima i staklenki od 50 litara, moje su od 20...e tu ona odlezava jedno vreme pa se posle jedno 2-3 meseca proba i vidi sta se dobilo.Najbolja je od 2-3 godine, bas danas probao od 2011...mmmm koji ukus
 
Gde sam ja pogresio sa dudovacom?
Imam jedan dud,crni,rodio ove godine kao blesav.Sakupio sam 50 kg i stavio na vrenje.Mislim da je vrenje kljuka trajalo samo 5 dana i gotovo.Ispecem i dobijem 0,5l rakije.Dud je bio sladak kao med ali nema rakije.Sad sam sakupio 80kg dudinja i stavio 3kg secera-znaci eksperiment br. 2.I on je izgleda prevreo za 5-6 dana.

Vojkane za potpuno vrenje tj prelaska šećera u alkohol treba više vremena nego 5-6 dana. Pri optimalnim uslovima to je negde oko 21 dan (BPK 21).

Pozdrav!
 
Iz iskustva sa ostalim rakijama znam da treba oko 20 dana ali ovo sa dudovacom iako je zatvoreno bure ne mogu da shvatim da za par dana sve prevri a onoliko secera.Trebalo je da izmerim procenat secera.Bure sam smestio u podrum,malo svetla,temperatura do 20 stepeni.Evo tresnja mi lepo i lagano vri a ovo kao da je na sporetu.Jedva cekam da zalozim "veselu masinu",pa sta bude.
 
Biohemijska oksidacija organske materije je vrlo spor proces i teorijski bi bilo potrebno beskonačno dugo vreme da se ona potpuno završi. Međutim, za 20 dana biva oksidisano 95 do 99% prvobitno prisutne organske materije. Ovo važi za temperaturu od 20 step. C.

Moj je savet da sačekaš bar 20-ak dana.
 
Vojkane
Dud u pocetku brzo krene,zapeni i onda stane. Mnogi onda pomisle gotovo je, ali onda krece polako vrenje ostalih org. materija drugih secera, mora se ipak malo sacekati. Obavezno se meri sadrzaj secera,
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh