Pravljenje koncentrata za tovne pilice

Suncokret ima nesto vise od 20% proteina,ali je problem u svarljivosti istih.% iskoriscenja je manji,nego kod sacme.Treba dodati da kod mladjih kategorija pilica treba koristiti manji procenat cak i sacme.Sto je pile starije,ima bolju svarljivost suncokreta.

- - - - - - - - - -

Kolega,svaka cast na ekspeditivnosti. :ppozdrav:
 
Kako vam se cini ova receptura, ne mogu da odredim procenat sirovih proteina zbog ovog celog zrna suncokreta, pa ako neko moze da mi sracuna, bio bi zahvalan. sad za vikend mi stizu "kilasi".

Kukuruz---------------59,5 %

Sojina sacma---------23,2 %

Suncokret (celo zrno)--4%
Psenica------------------5%
Kvasac------------------4%
DKF---------------------2%
Kreda--------------------1%
So------------------------0.3%
[FONT=&quot]Premix-------------------1[/FONT]
 
Jeftino,ali ne dovoljno proteina.Savet je da izbegnes celo zrno suncokreta.Nije uspeh napraviti jeftinu recepturu.Uspeh je napraviti dobru,a jeftinu,a pride i kvalitetnu.Pri tome mislim da pilici budu zdravi za ljudsku ishranu,tj da nisu nakljukani aditivima i hormonima.Prelistaj malo vec proverene recepture i ne izmisljajte toplu vodu.
 
Kukuruz,sojina sacma,sojin griz,kvasac,DKF,kreda,premiks,aminokiseline,premiks,zamascivac(mast...)Ako mozes nabaviti za start i gluten,izuzetno hranivo.To je sve sto je potrebno za dobar konc.Hrana je zdrava i nema nista lose u njoj.Kako se pilicima menja starost i tezina,tako korigujes odnos hraniva u smesi i to je to.Inace ovakav konc.je jefitiniji i zdraviji.
 
Postovani... U spravljanju koncentrata sam koristio sojinu scamu i griz. Naravno, sacmu za proteine, a griz za mast. Sta i u kojoj meri se da zameniti sojinom pogacom? Npr. 17% sacme i 13% griza u jednoj smesi. Navodno u pogaci ima i do 42% proteina, a i vise ulja nego u sacmi, samim tim i energije. Sta vi koristite? Ima li pogaca prednosti u odnosu na sacmu? Ja sam mislio da je to isto, samo je pogaca zrnastija.

Ni u jednom od kalkulatora ne postoji pogaca, samo griz i sacma. Onaj na Poljoberzi za pogacu ne daje nikakve vrednosti, niti je ubacuje u racunicu, cak i kad je unesete kao komponentu.

Hvala unapred!
 
Griz je celo zrno soje,samo ekstrudirano.Tim postupkom je ubijena ureaza i razgradjeni molekuli,sto dovodi do lakseg absorbovanja,tj veceg % iskoriscenja u metabolizmu svih zivotinja,pa i zivine.Pogaca je delimicno odmascena,tj iscedjen deo ulja i samim tim je povecan % proteina.Taj koji ti je rekao da ima 42%,malko lagi.To nije realno.40 je premija,a poprilicno zavisi od kvaliteta same soje i naravno kvaliteta cedjenja.Sacma je nesto sasvim trece i ona se razmascuje hemijskim procesom i ne moze se dobiti u domacoj radinosti,za razliku od ova dva sojina produkta,prethodno pomenuta.Sojina sacma bi trebalo da ima 44%,ako je prava :osmeh:,a ima vrste koje idu cak i do 48% proteina.Sto se tice zamene,pojavila se neka sinteticka soja,ali sve sto je sinteticko se ne poklapa sa zdravo.:ppozdrav:
 
Da, hvala. NAsao sam i podatak da pogaca ima 38% proteina. Ali pisu da je lakse svarljiva od sacme, tj. da je bolja iskoristivost proteina, jer se soja ljusti, pa ima manje celuloze.

Da ne davim... Da li da probam da ovih 13+17 prosto zamenim sa 30 kg pogace? Griz i sacmu placam 60, a pogaca ima na oglasima u Rumi za 52. Vidim da ima tema i o spravljanju koncentrata, ali kad smo vec poceli ovde...

:ppozdrav:
 
Nije isto.Griz ima masnoce,a pilicima je ista potrebna.Pogaca proteinski ne moze zameniti sacmu.Ipak je slabija za cca 15%.Za taj % bih ja povecao pogacu,a smanjio kukuruz.Inace kod pogace treba biti oprezan.Ima mnoooogo prevaranata i % proteina znaju da srozaju i ispod 30%.Dodaju sve i svasta.
 
Pozdrav,koji gotov koncetrat je najbolji za pilice?..mislim na gebi,farmkomerc,hranaprodukt..itd., ima li ko iskustva?
 
Poslednja izmena od urednika:
Po meni Gebi. Ranije sam koristio neki drugi,ne mogu sad da se setim koji,ali mislim da je bio farmkomerc,a zadnju turu sam uzimao Gebi i pilici su brze napredovali. To je moje misljenje,mozda nisam u pravu.
 
Pozdrav,koji gotov koncetrat je najbolji za pilice?..mislim na gebi,farmkomerc,hranaprodukt..itd., ima li ko iskustva?

Svi proizvođači hrane rade sa istom recepturom i tu nema tajni.Osim "zakidanja" pojedinih komponenti.Nezahvalno je izjašnjavati se na temu najkvalitetnije hrane.Evidentno je da kvalitet opada u "smeni" starog i nedovoljno osušenog novog kukuruza.Koristio sam hranu "100%", "Farmakovu", "Gebijevu", "Jabuku" "Pantelić" Kraljevo............na p.p. ipak izdvajam neke proizvođače....
 
Pozdrav forumasi, htio bih da pravim grover(dvojku) za pilice, ne zelim da koristim gotove smjese od bilo kog proizvodjaca. Problem je sto mi je dostupna samo sojina pogaca ,suncokretova sacma i stocni kvasac od proteinskih hraniva. Da li bih mogao sastaviti dvojku po sledecoj recepturi: 60% kukuruzne prekrupe, 30% pogace, 2% kvasac, 3% suncokretovog ulja, 1,5-2% premiksa sa kokcidiostatikom i aminokisjelinama, 3-3,5% suncokretove sacme. Htio bih da izbjegnem sojin griz jer ne mogu da ga nabavim u Crnoj Gori. Po mojoj racunici ovo je oko 19% proteina i oko 8,5% masnoce. Unaprijed zahvalan. SAMA, valjevac i ostali koji mogu da pomognu... Procitao sam sve postove na ovu temu, al niko ne pravi samo sa pogacom.
 
Poslednja izmena od urednika:
S obzirom da pogaca verovatno nije prava pogaca,mozes slobodno staviti pogacu umesto griza,kilu za kilu i koristi vec napisane recepture.
 
Jedan drugar me ubedjuje da za spravljanje grovera koristi samo sojin griz, sojinu pogacu, MKF, kukuruz i premiks 1.5 % Jel moguce samo od ovih komponenti napraviti kvalitetan koncentrat ?
 
Nazad
Vrh