Pravljenje koncentrata za tovne pilice

Drugari,završavam moj najveći tov pilića dosad - 76 komada (pet mi je crklo od infarkta i to samo pet zahvaljujući pojedincima koji su me upozorili zbog čega je došlo do infarkta.Pažljivo sam čitao i prepisivao sve od početka iz ove teme o svemu a naročito o sastavu smesa,shvatajući da ako hoću time da se bavim moram i ja početi sa pravljenjem smesa. Medjutim,skoro svaki od vas ima svoju recepturu i kaže da mu se pokazala dobrom.Hajde,malo za nas koji ne možemo držati previše pilića u tovu,da uskladimo i ustanovimo najbolji mogući predlog za što jeftinije i što lakše pravljenje smesa,jer nemamo svi mogučnosti i uslova da napravimo visokokvalitetne smese za tov.Dakle,ako me razumete : 1.Prvih dana moram kupiti koncentrat jer je malo pile ili mi predložite šta mi je najlakse i najjeftinije napraviti a da bude kvalitetno. 2.Kad predjem sa koncentrata na svoju smesu kako je i od kojih komponenti što jednostavnije,što jeftinije i najkvalitetnije moguće napraviti(sa što manje komponenti).Hajde da svako da njegov predlog pa da se zajednički usaglasimo oko najoptimalnijeg.Mislim da bi to mnogo pomoglo početnicima i onima(kao ja)koji su relativno mali uzgajivači tovnih pilića.Unapred hvala.Nemojte ovo preskočiti,meni je vrlo važno a predpostavljam i mnogima koji pažljivo prate ove teme a nemaju mnogo mogučnosti za pravljenje visokokvalitetnih smeša.
 
@vebra
Moj predlog je:
Hraniti pilice od starta pa do starosti tri nedelje kupovnom jedinicom za pilice. Izbor mesaone po volji.
Dvojku sam praviti, tako sto u 10 kg supera za pilice 40% prot. dodati 23,10 kg prekrupe i 330,0 gr. 1% premiksa za pilice. Sve dobro izmesati i imas P-II 19% prot.
Sa dvojkom hraniti po volji pa onda preci na trojku do kraja tova.
Za trojku treba: 10 kg super pilici 40% prot. dodati 35 kg prekrupe, premiks 1% 450 gr. i moze a i nemora, ( 1% premiks za pilice bez kokcidiostatika) Trojka P-III 16% prot.
.
Cena trenutna supera za pilice 10 kg 695,0 din.
Premiks 1% za pilice bez kokcidiostatika 1 kg 160,0 din.
Prekrupa zavisi od mesta do mesta.
 
To Duško,ovo je prepisano u moj tefter.Ako se ne pojavi drugo mišljenje imaš JELEN kad prolaziš ibarskom pored Lazarevca ili baš kreneš kod mene.Onda imaš i više od Jelen piva.Ako imaš nešto za spravljanje i za čurke(a da mator čovek može lako da upamti) ne bilo ti zapoveđeno met'i i to ovde.Pozdrav sa smeškom i mahanjem iz Kolubare.
 
Slican recpet kao sto predlaze cika Dusko :) samo sto na 10kg super za pilice ide 45kg prekrupe kukuruza 70% i psenice 30%, prilikom ciscenja se izbaci super i dobija se meso ekstra ukusa.
 
@Aleks

Ove vrednosti su izvadjene iz proizvodnog kataloga "Sojaprotein"

Punomasni tostovani sojin griz: Energ. vrednost za zivinu 15,07 MJ ME/kg
Punomasni ekstrud. sojin griz Energ. vrednost za zivinu 15,07 MJ ME/kg
Sac. od delim. oljus. zrna soje II kl Energ. vrednost za zivinu 9,33 MJ ME/kg
Sac. od delim. oljus. zrna soje I kl Energ. vrednost za zivinu 10,21 MJ ME/kg
Obezmasceni tost. soj. griz Energ. vrednost za zivinu 9,87 MJ ME/kg
Obesmasceni tost. soj. griz Evr. kval. Energ. vrednost za zivinu 9,33 MJ ME/kg
Ekstrudirana smesa kukurza i soje Energetska vrednost 14,40 MJ ME/kg

Toliko od mene.
 
Ovo poslednje ekstrudirana smesa soje i kukuruza.Znas li mozda u kom je to odnosu.Koliko cega ima?
 
@SAMA

AMI.......-Ekstrudirana smesa kukuruza i soje
Am....... je proizvod dobijen posebnim postupkom prerade smese kukuruza i soje, koji je po svojoj hranljivoj i bioloskoj vrednosti (izbalansiranosti amino kiselina) superiorniji u odnosu na pojedinacne komponente. Savremenim tehnoloskim postupkom ekstrudiranja postize se denaturacija proteina, zelatinizacija (konverzija) skroba, inaktivacija antinutritivnih faktora, razaranje celijskih zidova, sterilizacija i smanjenje vlage, sto rezultuje u povecanoj svarljivosti, poboljsanoj dostupnosti, zastitnom (by-pass) efektu kod proteina i ulja, poboljsanju organoleptickih osobina i boljoj konverziji hrane.

Tipicne analize:

Hemijski sastav
Protein (Nx6,25) 18,0
Voda 8,0
Mast 8,0
Celuloza 3,0
Pepeo 3,0

Mikrobioloske karakteristike
Ukupan broj bak. max 75.000
Salmonella vrste neg. u 50gr
Patogene bak. neg u 50gr
Sulfidoredukujuce Clostridiae max 100/gr
Plesni i kvasci max 1.000/gr

Ostale karakteristike
Granulacija
Am 0,5-2mm
Ami u komadicima 10-20mm
Boja zlatno zuta
Ukus prijatan malo sladunjav
Miris prijatan
Energetska vrednost 14,4 MJ ME/kg
3.440 kcal ME/kg
Svarljivost skroba 90%
PER* 2,76
*iskoristljivost prot. u odnosu na kazein

Namena proizvoda
Mlade zivotinje nisu bioloski adaptirane za iskoriscavanje slozenih ugljenohidratskih kompleksa, osim laktoze i majcinog mleka.
AMI.... je idealna komponenta za njihovu ishranu, jer se u procesu ekstrudiranja razlazu dugi lanci polisaharida (skrob iz kukuruza), cime se povecava svarljivost skroba a 20 na 90%.

AMI.... predstavlja vrlo znacajnu komponentu u formulaciji obroka za zivinu (u kolicini od 30-90%). Zbog svog proteinskog energentskog odnosa i izbalansiranosti aminokiselina, posebno je pogodno hranivo za pilice u porastu i tovu, zbog cega ima izuzetnu perspektivu u zivinarskoj proizvodnji.

SAMA druze namerno nisam stavljao pun naziv komponente da ne bi ispalo da je reklama. Ako treba pun naziv poslacu na pp. JBG odnos kukuruz i soje izracunaj iz prilozenog. ako ne ide javi pa cu probati ja.:ppozdrav:

Evo druze izracunao sam: Pun. soj. griz = 40% sir.prot.- 29%
Kukuruzna prekr = 9% sir. prot.- 71%
___________________________________
Smesa: soj.griz+ kuk. prek.= 18%sir. prot. 100%
 
Poslednja izmena:
To se u Sojaproteinu pravi odavno.
Stavi puni naziv.
AMILOPROTEX, ako se dobro sećam.
Jednini problem toga jeste što je jako skupo.
 
@branko

Jes pa da dobijem kaznene. U pravu si sto se imena tice. Nisam ja kao @robins pa da reklamiram.::namigivanje:::ppozdrav:

Jeste katalogu ima par godina, ali sto su trazili to su dobili.
 
napravio sam starter za brojlere ali nisam naso premiks sa kokcidiostatikom tako da nema u smesi kokcidiostatika pa me to brine kakva su vasa iskustva sa time?
 
Ja se sa tim ne bih igrao.Presao sam na premiks bez njega posle 21dan,pa su se razboleli.Sad ga dajem do 10-15 dana pred klanje.Ja premukse sa i bez uzimam iz Rumiksa.
 
napravio sam starter za brojlere ali nisam naso premiks sa kokcidiostatikom tako da nema u smesi kokcidiostatika pa me to brine kakva su vasa iskustva sa time?

To nije dobro i tako se ne radi. Zasto nisi pitao gde ima da se kupi premiks sa kokcidiostatikom. Nije ni sada kasno da u tu smesu nadjes i ubacis premiks sa lekom i ponovo zamesas. Idi u najblizu mesaonu i zamoli da ti prodaju, ako ne u svakoj boljoj prodavnici stocne hrane mora biti tog premiksa, potrudi se malo.
 
hvala na kritici znam da se tako neradi ali sta da radim trebo mi je covek iz poljoprivredne apoteke da donese premiks sa lekom i nije i ja sta cu uzmem ovaj nisam mogo da ga cekam.
 
Sve je dobro kad se dobro zavrsi al je rizik veliki veruj mi pasiro.Tu smo komsije,ako ti tako zafali skoci do mene.Uvek imam na lageru bar 20kg.
 
moracu doci do tebe idem u sredu u lifam da kupim nozeve za mlin pa bi mogo do tebe,gde zivis u staroj pazovi?
 
Moram se zahvaliti savi na premiksu:ppozdrav: sad cu da zamesam valjda nece nista smetati duple doze premiksa
 
Valjda nece doci do hipervitaminoze, nisu to tako velike kolicine.
 
Poslednja izmena:
ima i varijanta 4% premix od 100 %(super zuti sa lekom ili bez) mesa se sa 40% soje 10%zita 44%kukuruza i dodaje se 2%ulja rezultati su ok , treba uzeti u obzir da soja treba da ima 44 % proteina ako se sumnja u kvalitet sacme dodati 2-3%soje na ustrb kukuruza
 
Nazad
Vrh