Pravljenje koncentrata za tovne pilice

robins je napisao(la):
Ako se koncentrat pravi rucno ili u nekoj vertikalnoj mesaoni najbolje je kupovati premiks u kome ima lizina i metionina a to se vidi u deklaraciji. U njemu je on vec umesan i izbegava se mogucnost nejednake smese.
Zbog toga sam i rekao da se uzme takav premiks a ne da čovek iz Šida ide u Rumu ili šta ti ja znam gde po 200 g lizina , valjda je jeftinije a i bolje se pomeša.
 
Hvala svima na odgovorima,snasao sam se za metionin u mom gradu,kupujem ga u jednoj veterinarskoj stanici,1kg 600din.

3% premix nema kod mene da se kupi,pravio ga je jedan covek cija je firma propala nedavno,ali je pravio samo na velike kolicine,tipa 100-200kg,sto je meni previse,dakle bolje mi je da sam kupim 1kg metionina i 1kg premixa sa lekom i bez,pa sam sve mesam po potrebi i recepturi.

Pilici su mi stari sad oko 60-65 dana,ne znam tacno i sutra koljem 20-ak komada od ukupno 55,jaci komadi oko 4200-4300gr po mojoj proceni,ovi ostali nesto slabiji.

Sve ide po planu kao i uvek,recepture savrsene za moje potrebe.
 
Pozdrav ljudi,
imam jedno pitanje, naime, kab bih mi neko obrazlozio bio bih mu veoma zahvalan,
da li je istina ili zabluda da pilici kada se "ciste" pa hrane samo prekrupom izgube na telesoj masi - kaliraju, i koliko je to procentualno ako neko zna?
Da li je moguce i da li moze u toj zavrsnoj fazi "ciscenja" davati prekrupu sa sojinom sacmom, i u kom odnosu, i eventualno lizin, so, sta vec treba i ako treba?
 
Mogu da kaliraju i to mnogo u zavisnosti koliko dugo ih hranis kukuruzom.Dobiju lepsu zutu boju,al im koza bude tri broja veca.Stavi 25%sojine sacme,3 ili 4 % suncokretove sacme,Isto toliko stocnog brasna,malo posoli i ostalo prekrupu.Nebi bilo lose 2% DKF.Nikako kostovit ili kostano brasno,ono se oseca.Nece ti od toga kalirati,cak ce i napredovati.
Bez metionina i lizina,cak ni premiksa.Ciscenje 4,5 dana i prijatno rostilj,razanj,tiganj ili sta vec.Njima je svejedno.
 
U zivinarskoj proizvodnji je najbitnije odrediti hibrid liniju, odgajivacki cilj odnosno yavrsnu telesnu masu na kraju perioda odgoja sto ipak zavisi od zahteva tržišta s druge strane.
 
molim iskusne da mi pojasne ako je moguce. Rec je o kokcidiostatiku, odnosno njegovoj stetnosti za ljude. Pilice hranim Cantavirskim koncentratom i u ovoj fazi sam pri kraju koriscenja "2". Predpostavljam da se u smesi nalazi i kokcidiostatik. Da li su pilici u 5 nedelji (s obzirom na hranu oju koriste) upotrebljivi za ljudsku ishranu. Ovo pitam iz razloga posto su pilici vec pristojne tezine koja bi se mogla konzumirati ali sam i ovde procitao da postoji neka stetnos tog dodatka-a u principu jako sam protiv bilo kakvih hemija. Izbegavam ih u opste koliko god je to moguce, mada s vremenom to postaje sve teze. Hvala svima na odgovorima.
 
Posto licno ne koristim kupovne koncentrate,ne znam da li pomenuti koncentrat poseduje koakcidiostatik.Proverite na deklaraciji.To mora biti naznaceno.U svakom slucaju,ako ga poseduje,NE KONZUMIRATI meso.
To je ipak lek,doduse preventivni i nije pozeljan u ljudskom organizmu.Vrste i uslovi i nacin njegove primene je ranije opisano.
 
Dimko, nikako nebi smeo da pilice koji jedu dvojku koljes pre nego sto ih procistis, bar 5dana ako nista drugo.....dvojka sadrzi kokcidiostatik....a 3jka ga nema....inace i pilici starosti 5 nedelja, nisu najbogodniji za jelo, treba sacekati bar 42 dana, jer se tad meso u potpunosti oformi, a do tad je vodnjikavo....bar tako pise u ovoj knjizi, koji drzim ispred sebe....nadam se da sam ti bar malo pomogao...pozzz:ppozdrav:
 
Prosle godine sam jeo najjukusniju piletinu za svoje 25 godine a dugo jedem piletinu. Piletinu sam jeo kod sestre od tetke i njenog muza, pilici su domace prozivodnje odgaja ih zetov otac. Pitam ga cime ih hrani i on mi kaze u pocetku uzmem koncentrat jedinicu 20 dana ih hranim njime i onda ide pravljeni koncentrat, on se pravi nekom smesom koja ze zove 100% smesa za pravljenje koncentrata ili tako nesto, 10kg te smese se pomesa sa prekrupom kukuruza i psenice(70% kukuruza 30% psenice) i zadnjih 7 dana im izbaci tu kupovnu smesu i pilici nemaju loj a meso fenomenalno. Da ne ispadne da hvalim zetovog oca i moj deda je cuvao pilice i kupovali smo pilce poslednjih godina od coveka koji im daje u fazi ciscenja pored psenice i kukuruza susenu koprivu, jeo sam i meso pilica koje se cisti samo potopljenom psenicom ali onakvo meso nisam probao dal je to do hibrida il do neceg drugog nemam pojma al daje meso ukusnu ukusno je.
 
@dimko
Sve mesaone u pilecu jedinicu stavljaju odredjeni kokcidiostatik. Dali je kokcidiostatik u sastavu premiksa ili mesaona posebno stavlja kokcidiostatik a posebno premiks zavisi od same mesaone da li ima svoju premiksanu ili joj dobavljaju premikse. U pilecoj dvojci je zastupljen premiks ali bez kokcidiostatika. U trojci nema ni premiksa ni kokcidiostatika. Sa dvojkom mozes da zavrsis pilice, ali da li je isplativo to je druga stvar, sigurno je nece biti masni, a kokcidiostatika sigurno nema u dvojci. Ja zavrsavam pilice sa dvojkom, retko kada sa trojkom, nabavljam hranu iz mesaone pa mi je nesto jeftinije i isplativije. Ponavljam ipak je stvar licnog ukusa, mozda neko voli malo masnije.:ppozdrav:
 
hmmmm, mislim da nece biti da nema dvojka kokcidiostatika////evo drzim etikete od subotickog, zemunskog, i gebi koncentrata, dvojka Suboticka, kokcidiostatik SACOX najmanje 500 mg/kg. Zemunski dvojka Napomena zbog kokcidiostatik nije preporucljiva upotreba ove smese najmanje 7 dana pred klanje... Kokcidiostatik BANAKOKS 500mg. i Gebi dvojka Napomena: davanje ove smese prekinuti 5 dana pred klanje.Kokcidiostatik BHT min.100g/kg :bravo:
 
Logika je da je tako,jel bi bilo dugo bez njega od 21og dana,kad se obicno prelazi na dvojku.Samo jedna napomena.Kolega pre mene ima iskustva sa pravljenjem koncentrata pa to zna ,ali za ne upucene.Kokcidiostatik koji je naveden za datog proizvodjaca je promenljiv.To se namerno radi da ne bi objekat,tj bakterija postala imuna na odredjeni lek.Ocu reci da u sledecoj turi koncentrata naziv leka moze biti obrnut.
Mozda to nekome i nije bitno,ali veci proizvodjaci itekako obracaju paznju na to.
 
@jovanips
Onda se ja izvinjavam za pogresno tumacenje. Sa tim mesaonama nisam imao posla pa zato i nisam upucen. Ono sto sam pisao pisao sam za mesaonu sa kojom radim. Za nju mogu sigurno da tvrdim da u dvojci pilecoj nema kokcidiostatika.
 
Dakle gospodo, HVALA VAM svima puno. Sumnja je pocela time sto sam procitao negde da je meso "neupotrebljivo" ali nisam znao za detalje. Malo sam se bolje raspitao kod proizvodjaca hraniva od kojeg sam dobio uputstvo: NE KORISTITI MESO! Hraniva 1 i 2 imaju Kokcidiostatita dok ga u 3 nema. Minimalno vreme karence jeste 5 dana. Eto za informaciju svima koji su imali dilemu kao ja recimo.
Zahvaljujem svima na dobroj volji i informacijama.
 
Tehnologija proizvodnje hrane i označavanje hrane se razlikuje od proizvodjača do proizvodjača i zbog toga treba uvek videti šta piše na deklaraciji i toga se pridržavati. U svakom slučaju neko čišćenje od bar 5 dana će uvek doneti bolji kvalitet mesa.
 
Pozdrav za pilicare...!

Evo jedan mali savet za vlasnike vertikalnih mesaona.Vecini je problem da dodaju svinjsku mast u koncentrat,a veoma je prosto....zagrejte mast i to veoma,a onda ga u delu gde dodajete komponente koje se ne melju u tankom mlazu,ali veoma tankom,ravnomerno sipajte dok mlin melje zitarice.Izmesace se sasvim odlicno i nikakve razlike ne moze da bude u odnosu na mesanje u horizontalnim mesaonama.

Jos nesto...!!!

U poslednje vreme evidentan je sve losiji kvalitet pileceg mesa.Vrsio sam par eksperimenata sa drugarima i dosli smo do zakljucka da od koncentrata proizvodjaca zvucnih imena....citaj velikih....pilici super napreduju,ali je kvalitet mesa jako los........bezukusno meso,suvo,skoro bljutavo.Ko zna sta sve trpaju....?

Misljenja sam da proizvodnja konc, u svojoj reziji daje bolje rezultate sto se tice kvaliteta mesa,posebno ako se u zavrsnoj fazi smanji soja,poveca suncokret,a doda i dehidrirana lucerka....mislim 5 %.Nisu mi pri ruci recepture,ali ako nekoga bude zanimalo napisacu.

u racepturi za trojku,celuloza malo prelazi,ali pilici se svakako sa njom dugo i ne hrane.
 
Poslednja izmena:
Setio sam se necega jako zanimljivog.

Na kraju svakog turnusa od nekoliko stotina pilica ostajalo bi mi 20-30 komada skarta.Na njima sam vrsio eksperimente ( kao dr.Mengele ).palo mi je na pamet da probam u konc. za trecu fazu tova da ubacim mocu od pecenja.Naime vlasnici pecenjara bacaju velike kolicine moce.Da pojasnim,moca je masnoca koja se skupi na dnu plehova prilikom pecenja prasadi,jagnjadi i sl.Pricao sam o tome sa par kolega i svi su rekli da cu pobiti pilice kao granom,jer je moca preslana.

Probao sam i za divno cudo ni jedno pile nije uginulo.Bili su starosti oko 50 dana i dodavao sam mocu u konc. 5%.Jeli su tako spremljen konc.sedam dana i za divno cudo fino su napredovali,a ukus piletine je bio za peticu !Kasnije sam i u konc za drugu fazu ubacivao pola svinjsku mast,a pola mocu od pecenja.

Samo da napomenem da moca mora da bude bez onog taloga koji se nakupi struganjem zagorelih plehova.Prilikom dodavanja moce u fazi izrade koncentrata,koja mora da bude bas topla,poslednji litar se baca,jer je preslan.

Isto se moze dodavati i u koncentrate za starije kategorije goveda.Ne treba preterivati sa kolicinom,izbaci se so iz recepture.Ako se pazljivo dozira,dobro dodje kod bikova koji su skloni nadimanju.
 
Dodavanje masti u hranu za piliće je uvek dobra stvar ali se treba voditi računa da se kojim slučajem ne ubaci užegla mast jer bi to bilo pogubno. Još jedna veoma važna stvar a o kojoj smo negde već pisali je krupnoća hrane. Većina tovljača koja pravi hranu sama nema mogućnost da peletira hranu i da na taj način poboljša konverziju i smanji rastur hrane. Te dve stvari su kod skupe hrane osnova za zaradu u tovu pilića. Bolja konverzija se može postići mlevenjem hrane na krupnijem situ i koliko god to čudno zvučalo provereno je i sve preporuke u tehnologiji tova su takve. Postoji neko mišljenje da se za male piliće melje što sitnije da bi pilići lakše jeli medjutim za piliće je mnogo interesantnija krupnije mlevena hrana u kojoj su partikule ili čestice veličine do zrna pšenice. Za male piliće do 20 dana se preporučuje mlevenje na situ sa rupama od 8mm a kasnije se može mleti i na situ sa rupama od 10mm naravno uz dobre čekiće ili noževe. Dodavanjem masti se vitamini vezuju za hranu pa se tako eliminiše dekomponiranje i neravnomerno umešavanje. Kad je hrana napravljena od čestica različite veličine i to je pilićima mnogo zanimljivije i bolje je jedu a i izbegava se lepljenje i udisanje prašine koja se javlja kod sitno mlevene hrane. Kad je hrana krupno mlevena može se desiti da na dnu hranilica ostaje po malo one najsitnije hrane a u tom slučaju se na svakih par dana ne sipa nova hrana dok ne pojedu sve iz hranilica. Na taj način se ništa ne gubi već se konzumacija povećava jer kad je manje hrane pilići su pod blagim stresom i kad se dospe nova onda navale i pojedu više. Sve ovo su preporuke koje imamo od dobavljača roditeljskog jata i neki naši tovljači ih primenjuju a imaju bolje rezultate nego kod sitno mlevene hrane.
 
U najnovijim recepturama za pravljenje hrane za pilice zastupljen je punomasni sojin griz. Medjutim i pored njega u smese se jos dodaje i odredjena kolicina ulja. Ona se u smese dodaje rasprskavajuci se ravnomerno brizgaljkama u vidu magle. Zato oni koji sami prave smese i dodaju mast, moraju da je zagreju i ravnomerno rasture po smesi. U suprotnom doci ce do gomilanja masti na jednom mestu i kod unosa takve hrane u organizam dolazi do pojave proliva. Moj tast je imao pecenjaru i mnogi su nosili mocu od njega. Samo oni koji su je ravnomerno i u manjoj kolicini koristili u ishrani stoke nisu imali problema.
 
Moje iskustvo je da je ulje lakse zamesati,ali sa masti imaju bolji ukus.Vredi se pomuciti.Za pocetak sam mesao u mesalici za beton.Unutra ubacim par kamencica,jel oce da se lepi za dno,a kamenje sruze i odlepljuje.Da ne bi prasilo otvor sam zatvarao sa dzakom i vezivao kanapom.Kad sam se malo osavremenio priustio sam sebi tunel gumu od ves masine.Taman pase.
Sada posedujem liniju 700kg u sarzi.
Svaki pocetak je tezak,neki mesaju lopatom,sto moze biti mac sa dve ostrice.Mesalica je nesto izmedju.
 
Nazad
Vrh