Pravljenje koncentrata za tovne pilice

Mesam 20kg super zutog u prvoj turi sa 44kg kukuruza u sledecoj sa 50kg, a onda sa 55kg, zatim 60 i to je to. Zadovoljan sam kvalitetom mesa, super zuti od 100% nema kokcidiostatik u sebi, ali mi se cini u poslednje vreme da ne napreduju pilici dobro kao pre par godina i zato se raspitujem za super zuti nekog drugog proizvodjaca.
 
Pozdrav ekipa , pratim ovaj forum vec duze vreme i konkretno ovu temu sam procitao od pocetka do kraja 2 puta.
Sa mesanjem hrane sam prvi put poceo da se igram pre 3 meseca kada sam hteo malo jace da utovim 5 gusaka cisto za svoje potrebe mesa. Mesao sam kukuruz u zrnu , prekrupu , zob , sojinu sacmu , stocnu kredu i premix.. Posle nekog vremena kad su guske malo narasle pocele su manje da jedu mleveno a vise zrnasto tako da sam mesao hranu sa vise kukuruza u zrnu a manje prekrupe i sve je super bilo.. Za prvi pokusaj super ispalo!
E sad zelim izazov podici na sledeci nivo i mesati hranu za tovne pilice. Drzim po 20komada u turi , u kavezu u zatvorenoj prostoriji i tako 4 ture godisnje. Za predhodnih 120 komada koje sam utovio na ovaj nacin imao sam samo jedno uginuce i jedno pile koje je kunjalo pa smo ga koknuli u supu pre nego sto je crklo...tako da predpostavljam da radim dobar posao ako je mortalitet ispod 1% ;)
Hranu bih mesao rucno u koritu isto kao sto sam mesao i guskama.. Od jednom se moze zamesati najvise 15ak do 20kg hrane i to mi nije nikakav problem sobzirom da za 20 pilica treba oko 100kg hrane tako da je to odprilike 6 mesanja...
Zanima me vase misljenje dali se moze rucno i ravnomerno umesati hrana? Konkretno mislim na ove komponente koje se mesaju u smesu u vrlo malim razmerama DKF,premix , lizin i metionin?
Znam da kad se mesa na betonu ima ona fora sa lopatom i 7 puta prevrnuti ali kako rucno u koritu? Dali ima neka specijalna tehnika i fora ili jednostavno te komponente da posolim ravnomerno od gore i dobro umesam kako znam i umem i to je to?
Druga stvar sto bi me zanimala je vezana za recepturu , ali otom potom , nebih da se zalecem previse sa idejama ako se to rucno ne moze odraditi kako treba... Prvo da vidim dali bi iskusniji forumasi odobrili ovakav moj nacin rada?
Zivi bili!
 
Pisano je vec o mesalici za beton.Po meni bi to bila mnogo bolja varijanta,ako je izvodljiva naravno.
 
Nije izvodljivo , nemam mesalicu a nema ni niko od blizih drugara od kojih bi mogao da pozajmim.. Recimo kad bih mesao manje ture od po 10ak kg? Nije mi nikakav problem potruditi se oko toga pa mesati 10ak min recimo... Ili mislite da bi mi pametnije bilo probati sa super zutim? Imam svoj kukuruz , nesto jecma ,zob i sojinu sacmu
 
Nije da nije izvodljivo.Mnogi od nas smo to sve prosli.Vremenom smo uvideli sve nedostatke takvog nacina mesanja.Da ti sad kazem,da je isto,ili bolje od fabrickog,ili profesionalno mesanog nije.Da moze da prodje,moze.Da ti isto garantujem,ne mogu.Ti znas kako i koliko mesas.Naravno da treba da bude sve ravnomerno rasporedjeno i tu nema neke velike filozofije.Sto se vise trudis,bice bolje i obnuto.Sto se tice receptura,nema se sta reci,sto vec nije receno.Izaberi neku od ponudjenih,a sve ostalo ce ti se samo kasti.:ppozdrav:
 
Onda bi sigurno bilo pametnije mesati sa superom... Cak sto vise kad se stavi na papir izadje skoro isto (gledajuci cenu farm komerc supera iako u njih nemam bas neko poverenje...) kao da sam kupovao sve komponente posebno...
Od 21 do 35 dana bih isao regularnu recepturu koja ide sa superom samo bih malo smanjio kukuruz i ubacio malo sojine sacme i zobi i jecma(par posto) , to su mi sve neki sitni viskovi koje bolje da sad potrosim nego preko zime da mi se pokvari ili da mi pacovi izjedu...
Od 35 dana do kraja tova bih isao slicno tako samo bih jos malko smanjio kukuruz i dodao 1 ili 2% ulja i tako bih tovio produzeni tov 7-8 nedelja ili bar dok ne potrosim to malo sacme i zobi sto imam... To je ionako poslednja tura za ovu godinu pa bi valjalo napuniti zamrzivac sa vecim komadima mesa da izdrzi do proleca :)
-----
Jedno pitanje, dali neko zna ugrubo ili je mozda racunao kolika je konverzija hrane ako racunamo kilu prinosa ali zaklanog i ociscenog pileta?
 
Konverzija do 2 kg. zive vage, ili 1,6 očisćeno grubo uz dobre piliće i uslove drzanja, moze da prodje sa 2,2 kg. konc. uredjene piletine. preko te kilaze konverzija se značajno povećava, što je uostalom slučaj sa svim životinjama. što veća kilaza veća konverzija. Dalje ječam nije preporučljiv pilićima.
 
U potpunosti se nslazem.Sto se tice jecma,isti ima puno celuloze i metabolizam pileta ga ne moze usvajati.Naprotiv,moze izazvati redju stolicu.
 
Juce sam zamesao prvu turu sa gebijevim superom 40%. Pilici su danas napunili 3 nedelje i sada cu dalje da mesam odprilike po gebijevom uputsvu samo sto cu smesu malko da pojacavam sa nekim svojim sirovinama koje imam i koje zelim da potrosim pre zime... Zamesao sam 35% super , 10% sojina sacma (38% prot) , 53% kukuruz , 2% zob .. Svaki sledeci put kada budem mesao hranu cu lagano smanjivati super i kukuruz a dodavati psenicu i zob.. Ako je verovati da je zob oko 17% proteina onda ce ovo biti poprilicno jaka proteinska smesa , bas me zanima kakvi ce pilici biti posle 7-8 nedelja...
Jos jedno pitanje:
Gotovo sam siguran da sam negde na netu citajuci o superu procitao da je preporucljivo u smesu dodavati od 1 do 5% masti.. Cak sto vise mislim da sam to procitao u gebijevom uputsvu ali to sad nigde ne mogu da nadjem , ili su mozda oni menjali uputsvo pa obrisali tu informaciju..
Kakva je inace praksa? Dali je potrebno dodavati masnoce u ovakve mesavine?
Sto se tice jecma zaobicicu ga jer sam se uspeo snaci od neke rodbine za malo zoba i psenice.
 
Pozdrav
Vise od pola godine mesam sam hranu za svu zivinu sto imam i prezadovoljan sam rezultatima
Sada bih hteo dodati jos po neku komponentu u smešu da nebude hrana jednolična..
Zanima me:
1. Dali je i koliko pozeljno koristiti psenicno stocno brasno u ishrani tovnih pilica?
2. U potrazi za stocnim kvascom kod nas u somboru uspeo sam samo naci u farm komercovoj prodavnici i na kesi pise sušeni pivski trop tojest treber, dali je to ustvari stocni kvasac ili su to dve potpuno razlicite stvari?
Hvala unapred
 
Ja u smešu koju dajem tovnim pilićima ubacujem stočno brašno. Kupujem džakove od 5 kg gde piše stočni kvasac. Da li je sušeni pivski trop tojest treber u stvari stočni kvasac nisam siguran ali će ti iskusnije kolege napisati.
drugarski pozdrav
 
Koliko % stocnog brasna i za koji uzrast pilica koristis?
Ovde kod mene mi je izbor samo Farm Komercov i Chikpromov i u oba sumnjam sto se tice kvaliteta... Cak sto vise na ovom Farm Comercovom pise "Zamena za kvasac , alkoholni suseni pivski trop"
 
Ja ne tovim intenzivno... Pomešao 20kg stočnog brašna, 50kg jarme, 5kg stočnog kvasca, 5kg stočne krede, po 5 kg suncokretove i sojine sačme i jednu kesicu veta pile...
To dajem i ovima koje sam kupio sa 0,8-1,0kg a i ovima koje sam kupio jednodnevne a i domaćim pilićima....
 
Tebi se druze bas nezuri :) Kraj prosle godine odradio sam dva kompletna turnsa i experimentisao malo sto se tice stocnog kvasca (pivski trop) i nisam primetio nikakvu preteranu razliku.. U jednoj turi sam isao gebijev premix 5% +stocni kvasac ( u premixu bi vec trebalo da ima to sve??!) i nisam primetio nikakvu razliku u odnosu na standardnu recepturu kad idem 5% premix i 95% zitarice.. a u drugoj turi sam probao patent premix 1.5% i dodavao sve ono sto neke stare originalne recepture govore znaci dkf , stocna kreda, kvasac itd itd.. E sad problem je sto ja hranu mesam rucno u koritu 10 po 10kg ...i bukvalno je nemoguce da ja dodam 1% necega i da se to dobro izmesa i sjedini sa ostalih 99%... Tako da je to bila losa tura, em sam potrosio vise vremena da izmesam te slozenije recepture em je pilicima trebalo preko 8 nedelja da ih naguram na 3kg (ocisceni).. Sto je za mene los rezultat..
Sad ove godine probavam sa sirovim sunc. uljem i sto se tice pocetka tova razlika je ogromna
 
Ne žurim jer želim da svojoj porodici obezbedim piletinu bez antibiotika. Zato sam tovne piliće puštao da pasu travu i zato su pojeli listove od duleka i tikvi, vreže i sve plodove koje su bili blizu žice kroz koju su proturali šije pa šta dohvate to im kljunovi ne ostavljaju. Sve šljive što su pale sa drveta a za sobom nisu ostavili ni vlat trave tamo gde su bili. O koprivama, zelju i 'perju' belog i crnog luka da ne pišem....
Tov duže traje i sigurno se više uloži nego što se dobije ako gledamo materijalnu stranu ali kvalitet tog mesa ne može da se meri sa onim koje je puno svega i svačega.
Zato i mešam sve to bez koncentrata ali bez nekih suplemenata se ne može.
Danas su stigli tronedeljni i njima sam za početak pomešao 20kg jarme sa 10kg koncentrata za nosilje koji je bez antibiotika i sa 10kg nekog koncentrata koji takođe nema antibiootika a kako piše na vreći u njemu se ne nalazi lek a nalazi se prirodni koksidiostatik. Ipak s obzirom da u ovoj državi niko ne može da garantuje da li je taj koksidiostatik prirodni ili nije kad potrošim tih 40 kg opet ću pomešati bez koncentrata. Možda opet još malo sa koncetratom za koke nosilje čisto da ih malo 'poteram' da ne dočekaju junske vrućine.
 
Da potpuno te razumem. E to sa tovnim pilicima na ispustu je i meni privuklo paznju.. U americi mala domacinstva i farme sve vise prelaze na tu neku vrstu "organskog" tova, jer konacno im je doslo iz dupeta u glavu da su gojazan narod i da hrana po super marketima je generalno loseg kvaliteta.. Drze pilice prvih 2-3 nedelje u kontrolisanim uslovima sa temperaturom, prostirkom itd dok ne operjaju.. Kad malo stasaju pustaju ih napolje na ispasu u kojekakvim improvizovanim kavezima bez dna a neki cak i imaju montazne ograde mrezaste i onda naprave mali pilicarnik na tockovima ,ograde ga tom ogradom i samo po avliji svakih par dana prebacuju pilice na uvek svezu travu... Pilici imaju konstatno pristup "organskoj" hrani u granulama a trava i ostale bubice , crvi gliste su dodatna poslastica... Konverzija hrane je nesto veca jer su pilici stalno u pokretu na nogama a i temperature na kojima borave nisu perfektne kao u zatvorenim farmama i tov je nesto duzi.. Ali zato finalni produkt amer prodaje kao "all natural grass feed" i to kosta oko 10 eur/kg :haha:
Sad i ja cekam da malo otopli pa da probam isto to , imam neki ketrec 2x2m bez dna koji koristim svake godine , gurnem 5 gusaka unutra i pustim ih da mi sisaju travnjak :) Pomerim ih svaki dan na drugo mesto sa svezom travom i da te Bog veseli.. Sad cu probat isto to sa pilicima da vidim kako ce ici.
 
To ti je naka vrsta 'dnevnog pokretnog kokošinjca'. To je spas za leđa jer oni pokljucaju travu pa ne moraš da kosiš. Tamane sve što nađu. Samo što su ovi koje sam juče doterao malo inertni.... ostali da leže ceo dan juče i danas do podne... tek kad smo ih malo 'pogurali' počeli da jedu i piju.... To je u prethodnom tovu zaboravilo da hoda... sada im se samo guzice vide iz hranilica...
Juče su se osećali za medalju... a danas se već slabije 'čuju'... biće to na kraju dobro.... spakovano u 'ledenu škrinju'...
 
To ti je naka vrsta 'dnevnog pokretnog kokošinjca'. To je spas za leđa jer oni pokljucaju travu pa ne moraš da kosiš. Tamane sve što nađu. Samo što su ovi koje sam juče doterao malo inertni.... ostali da leže ceo dan juče i danas do podne... tek kad smo ih malo 'pogurali' počeli da jedu i piju.... To je u prethodnom tovu zaboravilo da hoda... sada im se samo guzice vide iz hranilica...
Juče su se osećali za medalju... a danas se već slabije 'čuju'... biće to na kraju dobro.... spakovano u 'ledenu škrinju'...
Zato tteba mesati domace izvedene isppd kvocke i tovne da ih domaci aktiviraju.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
Dali se neko od vas mozda dublje malo zanimao sa zamascivanjem hrane za tovne pilice? Zanima me do koje mere ima smisla podizati metabolicku energiju sa masnim hranivima?
Ja mesam sam hranu i nemam ono najbitnije masno hranivo - sojin griz.. Ali zato imam na raspolaganju sojinu sacmu , kukuruz i sirovo suncokretovo ulje , ponekad mi cak uleti i malo sirovog sojinog ulja.. I od toga mesam hranu..
Krecem sa hranom 22,5% prot i 3000 ME i sve do kraja tova postepeno zavrsavam sa 18% prot i 3250 ME
Znam da je kaloricna hrana pozeljna zimi zbog trosenja energije na grejanje i leti zbog smanjenog apetita pilica ali me zanima ovako generalno gledano ako uzmemo u obzir da mi to nije trosak dali ima smisla jos podizati ME? Dali se u tom slucaju moze ocekivati jos brzi i bolji tov i dali bi to moglo negativno da utice na zdravlje pilica?
 
Nazad
Vrh