Pravljenje koncentrata za tovne pilice

Kukuruz,sojina sacma,sojin griz,kvasac,DKF,kreda,premiks,aminokiseline,premik s,zamascivac(mast...)Ako mozes nabaviti za start i gluten,izuzetno hranivo.To je sve sto je potrebno za dobar konc.Hrana je zdrava i nema nista lose u njoj.Kako se pilicima menja starost i tezina,tako korigujes odnos hraniva u smesi i to je to.Inace ovakav konc.je jefitiniji i zdraviji. Evo ti nesto kao ideja samo. http://www.poljoberza.net/Prehrana.aspx Evo ti i mogucnost da izracunas sta ces dobiti kombinujuci te sastojke. Malo se zanimaj sa tim, uglavnom ti kvalitet koncentrata zavisi od kvaliteta komponenti koje nabavis. Od kvalitetnih komponenti ces lako napraviti kvalitetan koncentrat.




Na sajtu ne mogu da prebacim sa svinje na zivinu.

Da li postoji neki recept ili kako da racunam na 100 pilica svu hranu. I ne znam koliko cega da doziram

- - - - - - - - - -

Duško58
08-07-11, 11:45

@vebra
Moj predlog je:
Hraniti pilice od starta pa do starosti tri nedelje kupovnom jedinicom za pilice. Izbor mesaone po volji.
Dvojku sam praviti, tako sto u 10 kg supera za pilice 40% prot. dodati 23,10 kg prekrupe i 330,0 gr. 1% premiksa za pilice. Sve dobro izmesati i imas P-II 19% prot.
Sa dvojkom hraniti po volji pa onda preci na trojku do kraja tova.
Za trojku treba: 10 kg super pilici 40% prot. dodati 35 kg prekrupe, premiks 1% 450 gr. i moze a i nemora, ( 1% premiks za pilice bez kokcidiostatika) Trojka P-III 16% prot.
.
Cena trenutna supera za pilice 10 kg 695,0 din.
Premiks 1% za pilice bez kokcidiostatika 1 kg 160,0 din.
Prekrupa zavisi od mesta do mesta.


jel ovo ok? nasao sam na forumu

- - - - - - - - - -

pred starter 23 % proteina

kukuruz 46.95
sojina sacma 25.00
sojin griz 10.00
kukuruzni gluten 5.00
psenica 5.00
kvasac 1.00
ulje 2.00
stocna kreda 0.94
dikalcijum fosfat 2.30
lizin 0.23
metionin 0.25
so 0.33
premiks 1.00




Karakteristike smese :

• Proteina 23 %
• Metabolicka energija 3048 Kcal/kg
• Masti 6.35 %
• Suve materije 88.5 %
• Lizina 1.32 %
• Metionina 0.62 %
• Kalcijuma 1.02 %

Starter se daje pilicima do telesne tezine od 800 grama ili
od 11. do 20. dana tova



starter 22 % proteina

1 kukuruz 47,47
2 sojina sacma 22,00
3 sojin griz 15,00
4 kukuruzni gluten 3,00
5 psenica 5,00
6 mast 1,00
7 ulje 1,50
8 stocna kreda 1,00
9 dikalcijum fosfat 2,20
10 lizin 0,25
11 metionin 0,25
12 so 0,33
13 premiks 1,00





Karakteristike smese :

• Proteina 22 %
• Metabolicka energija 3111 Kcal/kg
• Masti 7.66 %
• Suve materije 88.4 %
• Lizina 1.25 %
• Metionina 0.60 %
• Kalcijuma 1.02 %



Grover se daje pilicima do telesne tezine od 1600 grama ili
od 21. do 33. dana tova




grover 18 % proteina

1 kukuruz 52,18
2 sojina sacma 18,00
3 sojin griz 10,00
4 mast 4,00
5 psenica 10,00
6 kvasac 1,00
7 stocna kreda 0,85
8 dikalcijum fosfat 2,20
9 lizin 0,20
10 metionin 0,25
11 so 0,32
12 premiks 1,00




Karakteristike smese :

• Proteina 18 %
• Metabolicka energija 3170 Kcal/kg
• Masti 8.36 %
• Suve materije 88.1 %
• Lizina 0.96 %
• Metionina 0.53 %
• Kalcijuma 0.95 %



Finiser se daje pilicima do kraja tova ili
od 34. do 45. dana tova




finiser 17 % proteina

1 kukuruz 50,33
2 sojina sacma 15,00
3 sojin griz 10,00
4 mast 4,00
5 psenica 15,00
6 kvasac 1,00
7 stocna kreda 0,80
8 dikalcijum fosfat 2,20
9 lizin 0,15
10 metionin 0,20
11 so 0,32
12 premiks 1,00




Karakteristike smese :

• Proteina 17 %
• Metabolicka energija 3200 Kcal/kg
• Masti 8.35 %
• Suve materije 88.1 %
• Lizina 0.98 %
• Metionina 0.47 %
• Kalcijuma 0.92 %



ili ovom recepturom da idem. da napomenem. kupujem tronedeljne pilice koji imaju od 600-800g po 150 dinara komad. uzimam sto komada. isao bih po ovom receptu znaci groover i finiser bi pravio.

pitanje je koliko pilici jedu koncentrata dnevno po komadu. u starosti od 21-33 dana?

koliko jedu grama dnevno po komadu u starosti od 34-45 dana tova?

hocu da izracunam koliko mi cega treba na 100 3nedeljnih pilica
 
To ti je OK.Inace tesko ce ti neko reci,koliko pile jede po danu.To zavisi i od kvaliteta pilica.Racunaj da ti je konverzija,tj utrosak hrane u tom uzrastu 2-2,5kg za kilogram prirasta.
 
Ranije sam se pohvalio da sam u nedostatku premiksa za pilice koristio GROVER za prasad 3 %, i prezadovoljan sa prirastom, nema uginuca, do sada ovakvom hranom odhranjeno jedno 500 kom..mada u recepturi za pilice ide malo vise soje uz dodatak ulja ,cena grovera 40din i hranim do kraja tova , zadnjih 5 dana izbacujem premiks.. 2kg hrane za kilogram prirasta.
 
Da li je 500kg koncentrata dovoljno za 100 pilica za tov od 21. Do 45og dana? I mislio sam na betonu da mesam to ali ne znam kako podjednako dodati mast ili ulje. Dal bi pilad jela ako im sunem u ciniju neku mast?
 
Aman .. ulje nakapas po smesi .. ili im daj malo hleba da umacu sami :haha: a kako interesantno razmisljas , uginuce im ne gine,ulje im bolje i ne stavljaj ,, nece im faliti nista .. a hrane treba za kilazu na koju si planirao da koljes, da li se razumemo racunaj 2kg na kilo prirasta .. 500 kg zavrsava posao
 
Da li je 500kg koncentrata dovoljno za 100 pilica za tov od 21. Do 45og dana? I mislio sam na betonu da mesam to ali ne znam kako podjednako dodati mast ili ulje. Dal bi pilad jela ako im sunem u ciniju neku mast?
Da bi ti radio onaj program za hraniva trebas prebaciti dole na grover pa ponovo na zivinu i treba da radi. Ovo ostalo su ti ljudi odgovorili vec lepo, znaci tu matematiku sam trazis i pratis koliko se cega trosi. Najjeftiniji ti je koncentrat za koji sam mozes da proizvedes nesto od komponenti(kukuruz recimo) Za mesanje hrane ti je potrebna mesaona ili dok to ne nabavis mozes koristiti mesalicu za beton ali ces tesko razmesati zamascivace (ubaci nekoliko vecih kamenova dok mesas unutra, to malo pomogne) Najjednostavniji moguci koncentrat bi ti izgledao ovako 50% kukuruz, 20%sojin griz, 25% sojina pogaca,1.5% premiks( patent 1.5% indy pile) 1.5% MKF, 2% stocni kvasac. Ovo ti je onaku u grubo, verovatno ce Sama da me malo ispravi ali ne odstupa ovo mnogo od onog sto ti treba. Ovo za mast u ciniji neznam dali se salis ili si ozbiljan ali to ti svakako ne preporucujem.

- - - - - - - - - -

Aman .. ulje nakapas po smesi .. ili im daj malo hleba da umacu sami :haha: a kako interesantno razmisljas , uginuce im ne gine,ulje im bolje i ne stavljaj ,, nece im faliti nista .. a hrane treba za kilazu na koju si planirao da koljes, da li se razumemo racunaj 2kg na kilo prirasta .. 500 kg zavrsava posao
:haha::haha::haha::haha::haha:
 
Vazi kolega ross sada mi je sve mnogo jasnije.

zvao sam rumu rumix da pitam za cene koncentrata gotovog i 2ka im je 42din po kg a finiser 35din po kg. sad moram da nadjem komponente u okolini novog sada gde imaju da se kupe pa da probam da zamesam prvu putu pa da vidim kako ce biti. zna li neko okvirno kolika je usteda u odnosu na kupovinu gotovog koncentrata
 
Super zuti od kog proizvodjaca biste izdvojili kao najbolji, odnosno da je meso najkvalitetnije od njega?
 
Vazi kolega ross sada mi je sve mnogo jasnije.

zvao sam rumu rumix da pitam za cene koncentrata gotovog i 2ka im je 42din po kg a finiser 35din po kg. sad moram da nadjem komponente u okolini novog sada gde imaju da se kupe pa da probam da zamesam prvu putu pa da vidim kako ce biti. zna li neko okvirno kolika je usteda u odnosu na kupovinu gotovog koncentrata
Pa i nije bas neka usteda.Zavisi naravno od kolicine.Stimulisani su veliki proizvodjaci.Porez na komponente je 20%,a na gotove koncentrate 10%.Tako da su "ONI" u startu konkurentni sa tih 10%.Razlika je u tome,sto tacno znas cime hranis.A uglavnom svi proizvodjaci gotovih smesa,ili bar vecina u gotove smese guraju aditive i kojekakve stimulatore :osmeh: Ja sa mojim koncentratom imam vecu konverziju i malko duzi tov,ali nebih tako dobijeno meso poredio sa bilo kojim industrijskim koncentratom.Ne idu kvalitet i kvantitet zajedno.Nikad.
 
Mene recimo kilogram grovera kosta nekih 39 din. Tov traje malo duze i konverzija je oko 2 kad uracunam i starter kojeg pojedu bar pola kilograma po piletu. Sa kvalitetom mesa sam zadovoljan i koristimo ga za sopstvenu ishranu. Posto radim u zivinarstvu vec skoro 20g i nagledao sam se svacega, piletinu ni u ludilu nebih kupio u marketima a pogotovo ne na akciji ili rasprodaji. Meni se ne svidja bas ni kupovovina pilica od 3 nedelje, tu najcesce dobijes pilice koji slabije napreduju na farmi a i propustas deo odgoja kad su mali pa se pitam gde je tu zabava?:haha:
 
Da li je bolje i isplativije kupiti navodno, tronedeljne pilice koji imaju oko 800,900 grama po 150 dinara komad. ili kupiti jednodnevne, ne znam cenu sad.
 
Da li je bolje i isplativije kupiti navodno, tronedeljne pilice koji imaju oko 800,900 grama po 150 dinara komad. ili kupiti jednodnevne, ne znam cenu sad.
Kod malog pileta imas troskove grejanja.Rizicnije je i zahtevnije.Bude najvise uginuca u prvih par dana zivota.Sve to naravno utice na cenu.Problem kod tih tronedeljnih,ili cetvoronedeljnih pilica je od koga se uzimaju.Sto rece kolega onomad,tu farme ne retko prodaju skart.Tako da zavisi i sta ces dobiti.Sto naravno ne znaci ni sa jednodnevnim,da ces dobiti kvalitetno.
 
Drzali smo i male i te od 3 nedelje. Jedino sta me buni malo kod ovih 3 nedeljnih je sto navodno imaju 3 nedelje a teze samo 800 grama. do kraja tova naguraju oni ocisceni na oko 2.5-3.0kg . uvek sam uzimao koncentrat od tog istog coveka od kog i uzimam pilice. ali bih probao ovaj put sa rucno pravljenim koncentratom, nije mi problem da na betonu zamesam 500kg koncentrata u 2 ture. al mi je jedino problem oko te masti i ulja, ne znam kako ce se zamesati i da li bi bila velika steta ako ne ubacim mast ili ulje


drugo. da li mora premix da se ubaci i ti anti biotici?
 
Imas gore recepturu sam napisao bez zamascivaca ali bi trebao bar imati mesalicu za beton pa izmesati sve u njoj, zatim prekrupiti pa ponovo izmesati, tesko je to izmesati homogeno zbog premiksa jer je praskast. Imas dve vrste premiksa, sa kokcidiostatikom i bez kokcidiostatrika. Ovaj bez kokcidiostatika ili kako ti kazes antibiotika se daje zadnjih 10 dana tova,ja recimo prestajem sa njim vec nakon 5 nedelja tova. I jos sto se tice mesanja hrane, ne radi se tu o tvojoj volji i zelji dali nesto hoces nego o tome dali je nesto uopste moguce uraditi, ja mislim da se ta hrana ne moze izmesati rucno na betonu.
 
2,3 glave su pametnije od 1. to je sigurno. Tako da cu kupiti lepo od ovih ih iz Rume i da ne eksperimentisem. Kad budem kupio mesalicu onda cu eksperimentisati, nadam se da ce biti u skorijoj buducnosti.
 
Slazem se sa kolegom Ross,da se ne moze kvalitetno izmesati na betonu.Ipak to nije gradjevinski materijal,vec hrana.:osmeh: Takodje sam prosao pricu od mesalice za beton i sam sam dosao na ideju da ubacujem kamenje.Problem je sto se praskaste komponente ne izmesaju lepo.Cak sam uzimao i onu gumu od ves masine i dzakom i gumom zatvarao bubanj.Joj,kad se samo setim,kroz sta sam prolazio.a nisam imao ni internet,niti necije instrukcije.Posle godinu dana bavljenja sam na sajmu naleteo na neku knjigu sa recepturama.To je bio Google :haha:
 
I ja sam od onih koji mesaju na betonu i zato i ne koristim premikse jer je nemoguce lepo izmesati 100kg zitarica i 2-3kg premiksa. Vec koristim super zuti, njega bar koliki toliko bolje izmesam. Zato sam i pitao u prethodnom postu koji je po vama najbolji?
 
Nazad
Vrh