Pravljenje koncentrata za tovne pilice

VARDARAC

Novajlija
Učlanjen(a)
5 Sep 2009
Poruka
7
Potrebna mi je receptura za pravljenje koncentrata za tovne pilice..unapred zahvalan..
 
Ajde upotpuni onaj oglas o prodaji tovnih pilića, ili ga brišemo.

Daj cenu, rok isporuke itd.
 
Aко се не би стављали антибиотици ни првих дана нити било кад у току това у концетрат који се прави у својој режији колики би могао да буде морталитет?Јел то изводљиво уопште?
 
Antibiotike u hranu ne bi trebalo stavljati nikad a narocito prvih dana jer tada kod pilica naprave vecu stetu od koristi. Oni deluju samo na bakterije a ne na viruse i prvih dana uniste crevnu floru kod pilica a zbog rezistentnosti se smanjuje njihova efektivnost ako kasnije ne daj Boze zatrebaju.
Evo nekih predloga za recepture:

HUBBARD za brojlere preporucuje sledece recepture za hranu


Pred starter se daje pilicima od pocetka tova pa do telesne tezine od 300 grama ili prvih 10 dana tova


pred starter 23 % proteina

kukuruz 46.95
sojina sacma 25.00
sojin griz 10.00
kukuruzni gluten 5.00
psenica 5.00
kvasac 1.00
ulje 2.00
stocna kreda 0.94
dikalcijum fosfat 2.30
lizin 0.23
metionin 0.25
so 0.33
premiks 1.00




Karakteristike smese :

• Proteina 23 %
• Metabolicka energija 3048 Kcal/kg
• Masti 6.35 %
• Suve materije 88.5 %
• Lizina 1.32 %
• Metionina 0.62 %
• Kalcijuma 1.02 %

Starter se daje pilicima do telesne tezine od 800 grama ili
od 11. do 20. dana tova



starter 22 % proteina

1 kukuruz 47,47
2 sojina sacma 22,00
3 sojin griz 15,00
4 kukuruzni gluten 3,00
5 psenica 5,00
6 mast 1,00
7 ulje 1,50
8 stocna kreda 1,00
9 dikalcijum fosfat 2,20
10 lizin 0,25
11 metionin 0,25
12 so 0,33
13 premiks 1,00





Karakteristike smese :

• Proteina 22 %
• Metabolicka energija 3111 Kcal/kg
• Masti 7.66 %
• Suve materije 88.4 %
• Lizina 1.25 %
• Metionina 0.60 %
• Kalcijuma 1.02 %



Grover se daje pilicima do telesne tezine od 1600 grama ili
od 21. do 33. dana tova




grover 18 % proteina

1 kukuruz 52,18
2 sojina sacma 18,00
3 sojin griz 10,00
4 mast 4,00
5 psenica 10,00
6 kvasac 1,00
7 stocna kreda 0,85
8 dikalcijum fosfat 2,20
9 lizin 0,20
10 metionin 0,25
11 so 0,32
12 premiks 1,00




Karakteristike smese :

• Proteina 18 %
• Metabolicka energija 3170 Kcal/kg
• Masti 8.36 %
• Suve materije 88.1 %
• Lizina 0.96 %
• Metionina 0.53 %
• Kalcijuma 0.95 %



Finiser se daje pilicima do kraja tova ili
od 34. do 45. dana tova




finiser 17 % proteina

1 kukuruz 50,33
2 sojina sacma 15,00
3 sojin griz 10,00
4 mast 4,00
5 psenica 15,00
6 kvasac 1,00
7 stocna kreda 0,80
8 dikalcijum fosfat 2,20
9 lizin 0,15
10 metionin 0,20
11 so 0,32
12 premiks 1,00




Karakteristike smese :

• Proteina 17 %
• Metabolicka energija 3200 Kcal/kg
• Masti 8.35 %
• Suve materije 88.1 %
• Lizina 0.98 %
• Metionina 0.47 %
• Kalcijuma 0.92 %
 
Онда сам омашио, мислио сам на то што је штетно, ваљда кокцидиостатике или шта већ...
 
Kokcidiostatik se koristi samo u prve dve, ili tri smeše. U premiksu za završni tov nema kokcidiostatika.
 
Да ли има неко искуства са суперпремиксима (SANO, Сто посто), и колико су они квалитетни и поуздани.
 
Ja već par godina koristim Sano premikse konkretno Brojler sacox, Brojler clinacox i za završni tov Pultry premix.Pošto imam svoj extruder i svoju soju i kukuruz, znači kupim krede i premix i po njihovoj recepturi, doduše ne koristim sojinu sačmu nego sam griz, i jako sam zadovoljan rezultatima. Pre svega potrebne su mi samo 4 komponente-kukuruz, griz, premix i kreda.
Inače baš danas sam uselio 1000 kom.
 
Za Robins,

Molio bih Vas da mi date malo objasnjenja koristim vasu recepturu ali spram mojih komponenti sam malo izmenio sastav i uspevam da zadovoljim proteine i aminokiseline ali metabolicku energiju ne mogu da nateram do 3000 jedino sto ne stavljam u koncetrat je mast ali dodajem suncokret i sacmu i lucerku u briketu.Smanjen mi je i Mn na 7,2.

Zahvaljujem unapred jer verujem da ce te se javiti.
 
Metabolicka energija se podize dodavanjem svinjske masti ili ulja a dodavanjem masti se i postize da zivina bolje jede hranu jer masnoce u hrani bitno podizu apetit. Energija preko 3000kcal je potrebna kod brojlera od 10 dana pa do kraja tova. Evo postavio sam tehnologiju i nutritivne potrebe brojlera pa je nivo proteina i ME na 25.strani.

http://www.2shared.com/file/VUodUSEl/Classic.html

Sto se suncokreta tice bitno je da li je zrno koje ima 4870kcal ili suncokretova sacma koja ima 1300kcal. U svakom slucaju dodavanje masti koja se prvo rastopi ili ulja se preporucuje a problem je samo sto se to moze raditi dobro kod horizontalnih mesaona a kod vertikalnih ide malo teze.
 
Znate li mozda gde moze da se naruci metionin,pakovanja od 1kg ?
OVde kod mene u gradu nema nigde,a potrebno mi je za pilice.

Ili ako mi mozete reci kako da zamenim taj metionin,da li da podignem u recepturi sojinu pogacu ili tako nesto ili nema zamene za metionin ?

Kako bi napredovali kad ne bi ubacio metionin u koncentrat,da li bi zaostajali sa prirastom,odnosno jel bi sporije napredovali ?
 
Soja ima manje metionina,zato se mora i dodavati,od kako je riblje brasno izbaceno.U njemu ga ima dovoljno.
Inace mozes ga kupiti u Rumi 474 999 mere koliko hoces.Moze na kilo sigurno,a mozda i na manje.
Cena mu je 500dinara.
 
Sad sam ih zvao,nece da salju,jedino da se dodje licno,sto je meni neisplativo i zbog goriva i zbog vremena.

Ako znas jos nekoga ko prodaje metionin,a da salje preko kurirskih sluzbi,bio bih zahvalan.

kupljeno,hvala.

pozz
 
Prijatelju koliko tebi treba metionina kod mene je na malo 600 dinara da pazaris 0.2 na sto kila koncetrata ne znam koliko tebi treba ali kurirska sluzba ce ti na kg uzeti 300-400 dinara da ti ja posaljem a ti meni pare postarina 160 dinara gde si ti u svemu tome ako hoces da ti neko donese. Ja bih ti savetovao da nadjes u kraju mesaonu pa da ti oni to odrade, neces ustedeti mnogo a ako pravis tone to je druga prica.
 
Na ovoj stranici sam postavio proverene recepture za brojlere i u njima se dodaju lizin i metionin. Oni se dodaju u malim kolicinama i vazno je da se dobro umesaju u smesu a za to je potrebna dobra mesaona. Veoma je vazno da se dobro umesaju i vezu za smesu pa je najbolje ako se u hranu dodaju mast ili ulje. Za ovakve smese je najbolja horizontalna protvstrujna mesaona sa delom za zamascivanje hrane. Trenutna cena za metionin je 450 din +18%= 530 din a lizin je 170 din +18% = 200 din za pakovanje od 20kg.
 
robins je napisao(la):
Na ovoj stranici sam postavio proverene recepture za brojlere i u njima se dodaju lizin i metionin. Oni se dodaju u malim kolicinama i vazno je da se dobro umesaju u smesu a za to je potrebna dobra mesaona. Veoma je vazno da se dobro umesaju i vezu za smesu pa je najbolje ako se u hranu dodaju mast ili ulje. Za ovakve smese je najbolja horizontalna protvstrujna mesaona sa delom za zamascivanje hrane. Trenutna cena za metionin je 450 din +18%= 530 din a lizin je 170 din +18% = 200 din za pakovanje od 20kg.
Pa jel nije jednostavnije uzeti 1.5 %tni ili 3 %tni premix u kojem pored vitamina ima i lizin i metionin :sta:
 
Kolega ako tako nastavimo,naj jednostavnije je uzeti gotov koncentrat.Jos bolje gotovo pile.
Bez uvrede,al pomazemo coveku,gde da nadje komponente i koje,a sta mu se najvise isplati nek proceni sam. :ppozdrav:
 
Ako se koncentrat pravi rucno ili u nekoj vertikalnoj mesaoni najbolje je kupovati premiks u kome ima lizina i metionina a to se vidi u deklaraciji. U njemu je on vec umesan i izbegava se mogucnost nejednake smese.
 
Nazad
Vrh