Pravljenje koncentrata za tovne pilice

ME je jako bitan.% proteina i metabolicku energiju,ja ne bih razdvajao.Licno ubacujem mast,ili cesce ulje u jedinicu 2%,a dvojku i trojku 3%.Naravno da je to dodatno komplikovanje u proizvodnji koncentrata,ali sasvim sigurno ima svojih dobrobiti,a ujedno i slepljuje praskaste komponente.Jedina mana je teze stresanje u hranilicama,tj lepljenje.To se resava peletriranjem,sto je opet prica za sebe.
 
Da znam da slepljuje praskaste materije , ja koristim gebijev premix 5% i on je toliko sitan da leti u vazduhu kao prasina... Umesam u jednoj kanti sojinu sacmu i premix i onda od gore polivam ulje i mesam.. Ulje pokupi sve praskasto u kanti i slepi a masa opet bude dovoljno rastresita da se lako kasnije umesa sa kukuruzom bez grudvica. Na taj nacin sam uspeo da rucno umesam poprilicno ravnomerno izmixan koncentrat, jeste malo posla ali za moje potrebe (150 pilica godisnje) nije tako strasno... Kod mene to sve lako propada kroz onu vecu hranilicu (10-12kg) a kroz onu malu od 5kg malo teze ali iskljucaju mali pilici to pa sve na kraju propadne :)
@SAMA znam da si ti iskusan u toj prici , kolika je tvoja ME jedinice i trojke?
 
Pilci tovni su starosti 21 dan, na 10 kg gebijevog Energovit super 1 koliko staviti sojine sacme I kukuruza da bi se napravila gotova smesa.
 
Dobar dan želim. Pitanje.. Savet.. Na 100kg hrane za piliće osim kukuruza i sojinog griza šta bi trebalo dodati!?! Hvala unapred 😊
 
Dobar dan želim.. Pitanje.. Sojin griz - Da li se može koristiti u ishrani tovnih pilića i da li vredi uzimati?! Hvala
 
Dobar dan želim.. Pitanje.. Sojin griz - Da li se može koristiti u ishrani tovnih pilića i da li vredi uzimati?! Hvala
Moze, njima odgovara masnija hrana, ima u ovoj temi u proslim stranicama dosta recepata sa grizom, samo obratite paznju da je dobro termicki obradjen ako sami ekstrudirate. Da li vredi uzimati zavisi od cene naspram sojine pogace i sacme, ja sam primetio da griz bude i skuplji od sacme, jer je ulje sojino skupo pa im se isplati vise da iscede griz u pogacu pa ulje prodaju preko sto dinara po litri.
 
Nazad
Vrh