Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

ima i malo bolji nacin zalivanja
Post je spojen: [time]1295499308[/time]
_________________________________________________
lejflat je bolji nego okiten crevo.mozes da gazis po njemu a po okitenu nemoze
Post je spojen: [time]1295524714[/time]
_________________________________________________
i mnogo bolje
 
gogan je napisao(la):
ima i malo bolji nacin zalivanja
Post je spojen: [time]1295474108[/time]
_________________________________________________
lejflat je bolji nego okiten crevo.mozes da gazis po njemu a po okitenu nemoze
Post je spojen: [time]1295499514[/time]
_________________________________________________
i mnogo bolje

To je znači ovo:
14czimc.jpg

http://thedirtdude.blogspot.com/2009/05/how-to-set-up-irrigation.html
 
Osnovne karakteristike zaliva kap po kap

DEBLJINA RAZMAK OTVORA PROTOK
(LPH/ 100m pri 0,55 bara)


5 mil 127 u 20 cm 250 ili 500
30 cm 185 ili 300

6 mil 152 u 10 cm 500 ili 750
20 cm 250 ili 500
30 cm 185 ili 300
41 cm 125 ili 250

8 mil 203 u 10 cm 500 ili 750
20 cm 250 ili 500
30 cm 185 ili 300
41 cm 125 ili 250

10 mil 254 u 20 cm 500
30 cm 300
41 cm 210

13 mil 330 u 20 cm 500
30 cm 300
61 cm 210

15 mil 381 u 20 cm 500
30 cm 300
61 cm 210
 
futurefarming je napisao(la):
gogan je napisao(la):
ima i malo bolji nacin zalivanja
Post je spojen: [time]1295448908[/time]
_________________________________________________
lejflat je bolji nego okiten crevo.mozes da gazis po njemu a po okitenu nemoze
Post je spojen: [time]1295474314[/time]
_________________________________________________
i mnogo bolje

To je znači ovo:
14czimc.jpg

http://thedirtdude.blogspot.com/2009/05/how-to-set-up-irrigation.html

koto kaze ja imam glavni vod od 2cola tj.50mm.i na njemu izbušene rupe za spojnice gde spajam kap po kap traku to koristim već 6-7god.i gazim traktorom bez problema samo deje prelaz malo nagrnem zemlju.....ako stavite tanji glavni vod naprimer 1col moze se desiti da neće biti ravnomerno zalivanje u svim trakama zbog gubitka pritiska .
 
Evo malo i mog iskustva (oko 10 godina). Ja za glavni razvod koristim alkatan 50mm i 63mm. Ispitao sam da alkatan fi 50mm nemože da goni 1800m crijeva x 10,5 l vode po dužnom metru=18000 l vode/ 1h. Može da goni ali u zadnjim redovima puno pada pritisak. U tom slučaju treba širi alkatan (fi 63 ) Ja sam napravio jedan pokretni sat za pritisak i lako provjerim pritisak na svakom izlaznom crijevu. Pozdrav. :kisa:
 
@ Miladin

Pa evo da i ja kažem moje iskustvo po ovom pitanju. Ja imam okiten fi 50 (iliti alkatan, kako ga ko krsti), zalivam od jednom nekih 1700-1750m, kapacitet trake je 7 l/m/h, i nemam nikakvih problema. Kod mene je slučaj da mi je bunar na sredini tako da razvod ide preko "T" komada na obe strane podjednako što je jako bitno. Druga bitna stvar je što imam samo 10 slavinica i traka a i kapacitet traka je manji. Ono što mene muči jeste to da nema šanse da dobijem istu količinu vode po kapaljci (ili metru trake sve jedno) na početku i na kraju trake. Iako se svi zaklinju da može do 200m bez problema meni se u praksi pokazalo da ne može.

@ skal

Ono što ti imaš nije okiten od 2 cola već od 6/4 t.j.11/2. Fi 50 je njegov spoljnji prečnik, izmeri unutrašnji prečnik pa ćeš videti. Okiten od 63 mm ima unutrašnji prečnik 2 cola!
 
@Nebojša

Moja najveća dužina trake je 100 m. i ja imam razvod traka na jednu stranu je 60m ana drugu 100m. Stim što mi razvod(alkatan) stoji izmedju kamenitog zemljišta i na drugoj strani je bolja(dublja) zemlja. E na ovoj boljoj strani mi je dužina 100m. Pošto se ina dužini od 100 m sa trakom od 10,5 l/m/h smanjuje pritisak, zato ja na kamenitom zemljištu imam više vode, a na kraju trake imam manje vode gdje je zemljište bolje(dublje). Znači tih 200m trake mogu biti duga samo sa izlazom vode od maksimalno 4 l/m/h. :kisa:
 
nebojsa je napisao(la):
@ Miladin

Pa evo da i ja kažem moje iskustvo po ovom pitanju. Ja imam okiten fi 50 (iliti alkatan, kako ga ko krsti), zalivam od jednom nekih 1700-1750m, kapacitet trake je 7 l/m/h, i nemam nikakvih problema. Kod mene je slučaj da mi je bunar na sredini tako da razvod ide preko "T" komada na obe strane podjednako što je jako bitno. Druga bitna stvar je što imam samo 10 slavinica i traka a i kapacitet traka je manji. Ono što mene muči jeste to da nema šanse da dobijem istu količinu vode po kapaljci (ili metru trake sve jedno) na početku i na kraju trake. Iako se svi zaklinju da može do 200m bez problema meni se u praksi pokazalo da ne može.

@ skal

Ono što ti imaš nije okiten od 2 cola već od 6/4 t.j.11/2. Fi 50 je njegov spoljnji prečnik, izmeri unutrašnji prečnik pa ćeš videti. Okiten od 63 mm ima unutrašnji prečnik 2 cola!
tose kod mene tako kaze 2"ili 50mm naravno unutrašnji prečnik,a spolješnji je 63mm
Post je spojen: [time]1296391900[/time]
_________________________________________________
to je tačno proizvodač jedno kaze a praksa je drugo,ja imam duzinu traka oko 100-110met,namenjo sam se traka dok nisam našo najbolje rešenje kodmene su trake od 7lit-1met. koristio sam i one od 5 i od 10lit,a štose tiče proizvoda više nikad neću koristiti ove naše jer dešavalo mise ove godine na novoj traci da nema kapjača po dva tri metra ,,,hteo da vidim kakve su al od toga ništa meni se uopšte ne svidaju....
 
ja kazem meni najbolje se pokazale Atp talijanske i Toro američke e sad ako te zanima imaš na internetu ili piši na pp. e sad svako ima svoja iskustva dosad sam koristio od 200mic.pa sam ih skido i više sezona koristio sad sam zadnje dve tri god.prešo na 150mic i koristim godinu eventualno 2
 
Ja sam koristio sve trake koje mogu da se kupe kod nas i imam veoma dobro iskustvo sa njima jer mi je svake godine najmanje 2-3 ha pod sistemom kap po kap.Zadnjih par godina koristim aqva grin domace trake po meni su veoma dobre i izdrzavaju za razliku od drugih par godina a veoma su povoljne u odnosu na druge tako da prednost dajem njima :cao:
 
jasam ove godine kupio 2000 met i nisam zadovoljan jer na 7-8 mesta nisu imale kapaljke po 3-4 metra znaci samo crevo bez kapljača..a i plastika je prema atp traci lošijeg kvaliteta.ja zalivam dosta manje oko 60-70 ari.
Post je spojen: [time]1296506742[/time]
_________________________________________________
nikola indjija je napisao(la):
Ja sam koristio sve trake koje mogu da se kupe kod nas i imam veoma dobro iskustvo sa njima jer mi je svake godine najmanje 2-3 ha pod sistemom kap po kap.Zadnjih par godina koristim aqva grin domace trake po meni su veoma dobre i izdrzavaju za razliku od drugih par godina a veoma su povoljne u odnosu na druge tako da prednost dajem njima :cao:
 
Moze li mi neko konkretno reci koja creva za sistem kap po kap (mislim koji protok) da kupim za navodnjavanje dzinke na povrsini 20m siroku njivu i 50m dugačku?
 
Neshko je napisao(la):
Moze li mi neko konkretno reci koja creva za sistem kap po kap (mislim koji protok) da kupim za navodnjavanje dzinke na povrsini 20m siroku njivu i 50m dugačku?
Ja stavljam ovako do dužine sto metara creva sa razmakom rupa 10cm preko sto metara razmak 20cm promjer creva je 16 mm a na svaku kapaljku za sat vremena iscuri 1,2litara vode. Pritisak je 0,8-1 bar.
 
ako moze neko da mi kaze jel moze na prirodan pad( preko cisterne )da snabdevam sistem kap po kap,pritisak itd.hvala
 
Nazad
Vrh