Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

kada je to sve pocelo sa navodnjavanjem metar creva je kostao ko djavo a sada u proseku 5 - 6 centi,
razlika 20 puta u ceni, normalno je da je kvalitet bio bolji.
Zakljucili proizvodjac trake da se ne isplati proizvoditi kvalitetno, ovako lepo svake godine manje para ili se nesto radi
 
Nikola hvala na odgovoru treba mi za prolece oko 1000 metara a ovde ima samo kvindzil, tako da sada ne znam sta uzeti
 
telnett je napisao(la):
Nikola hvala na odgovoru treba mi za prolece oko 1000 metara a ovde ima samo kvindzil, tako da sada ne znam sta uzeti

za koju kulturu ti treba traka?, kolika je duzina reda?
 
Svašta sam ovde pročitao, ponešto i naučio (hvala!), al moram da dodam moja iskustva. Koristim već više godina T-tape sa Quin gill spojnicama. Sve je to namontirano na okiten crevo tako da mi je max dužina trake 25 m (koliko i plastenici) . Zagušenja ima ali se većina reši uz pomoć igle ili čiode a sam sistem radi i na veoma malom pritisku od jedva 0,5 bara Povremeno pojačam pritisak na 3 da ga "produvam". Uz malo pažnje na fizička oštećenja imam traka koje rade već celih 5 godina!
 
profan je napisao(la):
Zagušenja ima ali se većina reši uz pomoć igle ili čiode
Kad bih ja ovako rešavao zagušenja na mojim trakama verovatno bi igla posle par dana završila u veni :haha:
Sad malo ozbiljno, kada "produvavaš" trake odveži krajeve da talog izađe napolje da ti se nebi nabio u kapaljke.
 
interesuje me kada je efikasnije navodnjavati zasad malina ,sistemom kap po kap ,nocu ili danju
 
vidi neznam za maline al znam za ove ostale kulture , biljke , da im odgovara zalivanje preko noći kad se zemlja malo ohladi da ne dožive šok , a i do jutra će gornji sloj zemlje malo da se osuši i biće manje isparavanje a samim tim i manje šanse za bolesti :cao:
 
Imam redove od po 150 metara , i desava mi se skupljanje creva od 20 do 40 cm na hladnoci tj. " zmijanje " creva na vrucini . Da li neko od vas ima ovakav problem i kako ga resiti ? Razmisljao sam na kraju reda zabiti u zemlju armaturu ' 12 jedno pola metra ostaviti iznad povrsine 10 cm i zavezati crevo ali se bojim da se na izvadi na spojevima pri hladnoci . Dosta mi je bitno da se ne pomera crevo posto su mi male biljke i kapaljke su ( busene ) na svakoj biljci po jedna i kada se pomere za 20 - 40 cm dobijaju slabo vode .
 
Sale
jasam stavio po 2 cigle na kraj i nemam tih problema , a kod tebe ako vežeš za tu armaturu možda bi moglo da se izvuče na spojevima neznam a ovako ako baš dodje do velikog naprezanja creva opet će ono malo da povuče te cigle , neznam probaj pa vidi
 
Ma ima da ih vezem pa kud puklo da puklo .Svaki put kad pustim sistem za zalivanje vucem creva jedno sat vremena . :ppozdrav:
 
Sale zasto si stavio po 1 kapljac?Sto nestavis 2 kapljaca?Na koliko si stavio kapljac od vocke?
 
Posto jedan kapljac ispusti 4 lit.vode na sat za 5-6 sati zalivanja mokro oko sadnice bude u precniku pola metra iz tog razloga sam prve godine i ove stavio samo jedan kapljac .Kada se korenov sistem bude razvio stavicu jos jedan kapljac na 1 biljku ali sada mislim da nema potrebe samo zalivam travu sa dva .
 
Zalivanje bašte nisam još postavio KPK al i ovo radi posao trenutno
2nuinx1.jpg

2qxsv8h.jpg
 
Sale je napisao(la):
Imam redove od po 150 metara , i desava mi se skupljanje creva od 20 do 40 cm na hladnoci tj. " zmijanje " creva na vrucini . Da li neko od vas ima ovakav problem i kako ga resiti ? Razmisljao sam na kraju reda zabiti u zemlju armaturu ' 12 jedno pola metra ostaviti iznad povrsine 10 cm i zavezati crevo ali se bojim da se na izvadi na spojevima pri hladnoci . Dosta mi je bitno da se ne pomera crevo posto su mi male biljke i kapaljke su ( busene ) na svakoj biljci po jedna i kada se pomere za 20 - 40 cm dobijaju slabo vode .

Stavi na krajeve neku elastičnu traku ili oprugu, koja će uvek kompnzovati diletacije creva.
P.S. Ne preteruj sa sa silom istih.
:cao:
 
Nazad
Vrh