Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Da li je neko zidao, betonirao, sklepao il sta god bazen 30ak kubika. Zanima me koje su cifre za hidroizolaciju i beton cigle sta vec treba. To je nekih 50ak kvadrata
 
Kolega ima njivu, a slab je sa Internetom, hoce da stavi kap po kap za soju, pa je video ovde na forumu da je Momo tako zalivao. Mogu slobodno i drugi da odgovore.

"Vidim, zalivao je njivu duzine 400m sa kap po kap, otprilike ista i povrsina je u pitanju pa me zanimaju iskustva... Koliki bunar,koja pumpa(fi,kapacitet..). Koja debljina kapljaca (mikrona) i njihov precnik(16 ili 20mm). Neki problem oko zacepljivanja traka ili ostecenja od ptica ili glodara... Da li je vukao vodu do pola njive ili je svih 400 m zalivao odjednom. Naravno i razmak izmedju kapljaca i koji protok po metru i razmak izmedju redova. I da li se sve to ima efekta i isplativost. Otprilike su ti to podaci sto me zanimaju."
 
Ok , podijeliću iskustva nego sam nešto umoran sad , prije pola sata došao iz soje . Sutra možda . Ukratko jesam na 400m ali u kukuruzu , na svaki 4ti red , ali to može u nekoj zemlji a u nekoj ne , recimo u slabije propusnoj koja ima relativno plitko žutu zemlju može slobodno na 4ti red u normalnoj mora na svaki drugi . Jesam na 400m u komadu ali to je greška treba glavnu postaviti na sredinu pa u 2 strane na 200m. Uopšte neznam šta su kapljači , mogu provjeriti kolko se sjećam nešto je 20 valjda razmak od rupice do rupice u cm . Ako se dobro sjećam protok je oko 6l po metru na sat valjda . Bunar metalna cijev fii 100mm i u jednoj njivi u njoj je dubinska pumpa bila 2.2kw protoka oko 300lit/min a u drugoj Honda ali sa elektromotorom 3.5kw i ona je pokrivala 2.5 ha dali iz dva ili tri puta ne sjećam se . Ostavljao sam 2.5 do 3 dana da radi non stop dali pola te njive ili trećina , Efekti su dobri odlčično zalivanje . Na 400m dužnih (greška trebalo je 2x200) u zadnjih 30ak metara je bio jako slab pritisak i ponekad nije ni kapalo a na kraju sezone zadnjih 20ak m crijeva su bila puna mulja . Filtere nikakve nisam koristio i nije bilo začepljanja osim u tih zadnjih 20ak m . Ista crijeva sam namotavao pomoću motalice koju je kolega napravio i koristio i druge godine sa malo krpljenja i treće sa malo više krpljenja . Oštećenja uglavnom rade neki insekti , navodno žičar i to zavisi od lokacije do lokacije i od godine do godine .
Soju nisam zalivao kap po kap . Ili jesam , sad se ne sjećam ??
Malo po malo i ja odgovori .
 
Zahvaljujem u njegovo ime :)
Ima jos neka pitanja:

"Vidim da su pumpe na struju,pretpostavljam da se zalivanje benzinskim ili dizel pumpama ne isplati?Ako pumpe rade po 2-3 dana cena goriva bi "pojela" neku zaradu a i po specifikaciji-ne mogu da rade duze od 2-3 sata u komadu?Mogu li nesto da zaliju za ta dva tri sata?Ja sam hteo zalivati benzinskom pumpom ali sad moram razmisljati o struji...Ako sam dobro razumeo zalivao si 2,5 ha iz dva tri puta za oko 6-8 dana?Zanima me ako se secas koliko ti je,otprilike,vremenski trajalo razmotavanje i sirenje traka? Unapred zahvalan!"
 
Meni ne trebaju dzabe. Ja se jednom opekao i od mene dosta

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Meni ne trebaju dzabe. Ja se jednom opekao i od mene dosta

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
Pestan je skroz dobra traka,sem kome uvale drugu klasu,to imajte na umu,to su obicno koturovi manje metraze,3000 m koturi,nema greske,provereno.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
Плувио сам заменио Пештаном зато што су пробијале капаљке. Прођем кроз редове и само чујем како шишти. Дозлогрдило ми да стављам спојнице па сам заменио треке. Пештанове нису пуцале а дал' запушавају нисам приметио на пола сезоне.
 
Ja sam isto koristio te Pestanove ove sezone i stvarno nije bilo problema sa njima... Po toj ceni od 4.2 din sam ih i ja bio platio...
 
Nazad
Vrh