Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Koje trake su se pokazale dobro u peskovitom zemljištu? Navodnjavam papriku u plasteniku. Uzeti one sa 10cm razmaka i velikom količinom vode ili uzeti 20-30cm razmak između kapaljki sa manjom količinom vode na sat? Ili nešto treće?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Definitivno kapaljke na 10 cm. E sad sa vecom ili manjom litrazom, nisam bas nacisto.

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav kolege.Imam jedno pitanje-zalivam tri reda lesnika pumpom villager wp 35(500 l u min,3 bara).Bunar fi 50 cevka,kako kaze tip koji busi bunare otprilike 100 litara u minuti.Nisam tacno merio a trebo sam.Svaki red ima po 65-66 sadnica(da kazem ukupno 200 sadnica) i dugacak je 200 metara.Na svakoj sadnici je po tri kapljaca od po 4 litre na sat.Znaci 200 sadnica x 3 kapljaca x 4 litre=2400 litara za sat vremena.Pritisak na krajevima dobar i lepo kaplje i na krajevima sva tri creva tj.na zadnjim biljkama.E sad sta mene interesuje:ako bih izbusio jos recimo 200 rupa(po 65-66 novih u svakom redu)da dodam po jos jedan kapljac po svakoj sadnici,da li bih izgubio pritisak na krajevima tj. da li bi mi i dalje lepo kapljalo i na zadnjim biljkama u sva tri reda.Po meni to bi bilo 200 sadnica x 4 kapljaca x 4 litre po satu=3200 litara/sat a kapacitet je otprilike znaci 6000 litara za sat.Da li znaci smem da izbusim jos po jedan a da mi se ne izgubi pritisak na krajevima?Hvala unapred.

- - - - - - - - - -

Da napomenem laterali su pola cola(fi 20).
 
mam parcelu od oko 40 ari na kojim su zasadjene maline na oko 25 ari (800 m malina) .E sad posto sam nesto razmisljao da na jesen zasadim jos oko 600m malina(3 reda) da li ce biti dovoljan bunar fi 50 za celu tu povrsinu,unapred zahvalan

Послато са SM-N9002 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav !
Imam pitanje u vezi postavljanja kpk sistema.
Ja sam zamislio da to bude ovako:



dovodni vod mi je 3/4, a centralni za razvod po malinjaku je 5/4.
po preporuci zbog protoka, stavicu 1" venturi bypass.
najvise me bune ovi fitinzi, tj. da li sam dobro ovo osmislio ili treba nesto drugacije ?
takodje, gde da stavim filtar, da li je pozicija kao na slici dobra ?
hvala unapred na pomoci !
 
Poslednja izmena:
zdravo imam ovostarnik oraha.
6 reda pod 165m sa time sto kapiljice bice postavjeni na 7 metara po dvije. svaki red imace ventil za zatvaranje.

njiva ima prirodni blagi pad skoro i se neprimecue pad od busotina do kraja redova.

dali villager wp 36p bice dobra pumpa kaze da je za cista voda. ili
villager wp35 za prljava.


- - - - - - - - - -

Mala pomos kupio sam villager wp36p sada Dali motor da priklucim direkno na busotina ili so priklucak srevo?
 
Što je manje spojeva od bunara do pumpe to bolje -ako možeš direktno najbolje ,uvjek hoće vuć zrak na spojevima pa imaš stalno problema sa pokretanjem pumpe pogotovo šelne vole curiti.
 
Pozdrav !
Imam pitanje u vezi postavljanja kpk sistema.
Ja sam zamislio da to bude ovako:



dovodni vod mi je 3/4, a centralni za razvod po malinjaku je 5/4.
po preporuci zbog protoka, stavicu 1" venturi bypass.
najvise me bune ovi fitinzi, tj. da li sam dobro ovo osmislio ili treba nesto drugacije ?
takodje, gde da stavim filtar, da li je pozicija kao na slici dobra ?
hvala unapred na pomoci !

Ima li neko da odgovori u vezi ovoga ??
 
Ima li neko da odgovori u vezi ovoga ??

Искренои мени само није јасно зашто си са 3/4 ишао на 1 цол па на 5/4. Нема неко велико искуство али количину воде коју добијеш дефинише пумпа и проток црева које воду доводи до места за заливање. Ширењем или сужавањем дотока воде утичеш на излазни притисак. По мени, а можда грешим, имаш издатек више од потребних за 2 редуцира и црево од 5/4 уместо 3/4 и верујем да за ту разлику можеш вентури да поставиш као бајпас систем и користиш га без скидања током сезоне заливања. Вентури на главном воду повећава притисак али и умањује проток те би се бајпасом, по мени растеретила пумпа. Ето то је моје мишљење, па ако може да помогне..... Поздрав.

- - - - - - - - - -

Ima li neko da odgovori u vezi ovoga ??

Искренои мени само није јасно зашто си са 3/4 ишао на 1 цол па на 5/4. Нема неко велико искуство али количину воде коју добијеш дефинише пумпа и проток црева које воду доводи до места за заливање. Ширењем или сужавањем дотока воде утичеш на излазни притисак. По мени, а можда грешим, имаш издатек више од потребних за 2 редуцира и црево од 5/4 уместо 3/4 и верујем да за ту разлику можеш вентури да поставиш као бајпас систем и користиш га без скидања током сезоне заливања. Вентури на главном воду повећава притисак али и умањује проток те би се бајпасом, по мени растеретила пумпа. Ето то је моје мишљење, па ако може да помогне..... Поздрав. Филтер еј по мени на доброј позицији.
 
Вентури на главном воду повећава притисак али и умањује проток те би се бајпасом, по мени растеретила пумпа.

Ako zamisliš da je sve na ravnom onda je samo jedna istina: Posle svakog elementa u sistemu za navodnjavanje pritisak može biti samo manji osim ako nije u pitanju pumpa (koja služi da podigne pritisak).
 
Da postavim i ja nekoliko pitanja: Uskoro cu postaviti bankove, foliju i trake za zalivanje za jagode. Planiram da koristim Tomos motor za zalivanje koji ce gurati vodu nekih 30 - ak metara do pocetka redova. Interesuje me koji precnik creva bi morao da stavim na koje ce se prikljuciti trake. Jagode ce biti u jednoredu znaci negde oko 20 redova od po 100m. Glavni vod od motora do pocetka redova je 2 cola.
 
Da postavim i ja nekoliko pitanja: Uskoro cu postaviti bankove, foliju i trake za zalivanje za jagode. Planiram da koristim Tomos motor za zalivanje koji ce gurati vodu nekih 30 - ak metara do pocetka redova. Interesuje me koji precnik creva bi morao da stavim na koje ce se prikljuciti trake. Jagode ce biti u jednoredu znaci negde oko 20 redova od po 100m. Glavni vod od motora do pocetka redova je 2 cola.

A da postavimo mi tebi nekoliko pitanja.
Kako si odabrao glavni vod od 2"?
Koji ti je protok i radni pritisak kapljača na traci?
Koji je razmak između kapljača?
 
A da postavimo mi tebi nekoliko pitanja.
Kako si odabrao glavni vod od 2"?
Koji ti je protok i radni pritisak kapljača na traci?
Koji je razmak između kapljača?
Pa nisam odabrao glavni vod vec Tomos motor ima izlaz precnika 2 cola tj. vatrogasno crevo pa sam mislio da bi to trebalo i da koristim. Sto se tice traka znam da su kapljaci na 20 cm, a sto se tice protoka i radnog pritiska to neznam dok mi iz Intersad-a ne dodju da postave bankove jer od njih uzimam i foliju i trake.

- - - - - - - - - -

Izbor trake sam prepustio ljudima iz Intersad-a posto sam nov u ovom poslu i neznam puno oko svega toga.
 
Kad saznaš protok onda nešto i možemo da procenimo za razvodni cevovod. Sigurno neće biti više nego što Tomos može da da.

Što se tiče glavnog voda hteo sam da ti skrenem pažnju na to da recimo imaš 300 m glavnog voda i maksimalni protok na pumpi, trebalo bi dobro razmisliti da li da ostaviš 2" (odnosno vatrogasno 52mm) ili da odabereš sledeću veću dimenziju vatrogasnog creva 75 mm ili možda 90... Pad pritiska na takve dužine je značajno veliki. Eto samo to sam hteo da kažem da se ne "vezujemo" na priključak na pumpi jer to nije merodavno.
 
Grujo ne prepustaj nista nikom. Ako si zavrsio bar prvi razred osnovne, mozes izracunati sta ti treba. I moj kolega prepustio sve ljudima iz intersada i sad zadnjih 30-40 metara nema vode

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Grujo ne prepustaj nista nikom. Ako si zavrsio bar prvi razred osnovne, mozes izracunati sta ti treba. I moj kolega prepustio sve ljudima iz intersada i sad zadnjih 30-40 metara nema vode

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
Pa citajuci ovaj forum zaklucio sam da bi meni trebala traka sa kapljacima na 20cm, sa protokom od 4-5 l/h jer sam procitao ovde na forumu da je taj protok optimalan za redove malo vece duzine a moji ce biti oko 100 m (ispravi me ako gresim) i to 20. E sad sto se tice ukupnog protoka koji mi je potreban to iznosi 5 kapljaca na metar sto dalje iznosi 2000 m * 5 kapljaca = 10000 kapljaca a to je 10000 * 4 l=40000 l/h. E sad moj Tomos na pola gasa za nekih 12 minuta napuni cisternu od 1000l (na 2 cola izlaz) sto bi znacilo da on izbacuje 5000l/h. Jedino nisam merio pritisak. Inace parcela je skoro potpuno ravna.

- - - - - - - - - -

Mislim da sam pogresio nije 4l po kapljacu vec po duznom metru a to iznosi 0,8l po kapljacu a to je onda 10000*0,8=8000l/h.
 
Imam pumpu na struju Mio Standard koja je fabrička na 3" ulaz-izlaz sa kapacietom 900l/min i 2 bara ali smo je reducirali na 2" i iz cevi kod kuće daje oko 300l/min. Hteo bih da probam da zalivam jednu malu parcelu od 25 ari kukuruza sa kap po kap svaki drugi red. Dužina parcele je 140-150 m i trebalo bi oko 20 redova. Od cevi iz koje vučem vodu do parcele ima 30-40m. Koja crva mi savetujete da uzmem, sa kojim kapacitetom kapljača i na kom razmaku da budu kapljači (sejan je na 24,5cm) i šta da stavim kao glavnu cev na vratima u koje ću da ubodem creva? I da li moj nešto treba da bih kompletirao sistem? Dovodno crevo do početka njive imam. Hvala
 
Da li je pritisak od 0.5 bari na filteru ok.konkretno imam oko 2000m trake sa kapljacama na 10cm a glavni vod je 2 cola.....
 
Vec danima sam u potrazi, ali bezuspesnoj. Mozda neko od vas zna, gde se moze kupiti traka, precnika 16mm, debljine zida 0.45mm, 18mil, razmak kapaljki od 40cm, sa protokom vode od 0.8-1.2l/h (po jednoj kapaljki)? Gledao sam po nekim sajtovima, sve pise da ima, a kad pozovem nemaju nista (primer "Skala-M" i "ATP").
 
@ RNenad
Bas sve za navodnjavanje, osim onog sto tebi treba
Probar eurodrip iz nisa, ako jos uvek rade. Oni su imali dosta toga

@ vojvodina
Ako ti redovi nisu dugacki, trebalo bi da bude dovoljno. Mada, svaki proizvodjac deklarise pritisak i duzinu redova za svoje trake i toga bi se trebalo pridrzavati

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh