Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Prvo moraš izbušit bunar da ni mogo kompletirat sistem ,bunar odnosno njegov kapacitet uvjetuje SVE dimenzije ,od pumpe ,traka ,pa do razdjelnica ,Kad bunar istestiraš -kupuješ pumpu i svu opremu ,a za površine koje ćeš zalijevat ,ako ne ide odjednom djeli na dva ili tri il više zasebnih grana (malo bude muka al ako nema vode šta ćeš).
 
Pozdrav svim forumasima,
Nov sam u svetu biljnje proizvodnje sto bi narod rekao zelen ko guscije ..... E sad na jesen planiram saditi Paulovnije (kinesko drvo) na rastojanju 4x5 na njivi od 1,5ha u dnu njive imam bunar. Do vrha nive imam oko 160m dužine i 6-7m visinske razlike. Mislio sam glavni dovodni okiten do vrha postaviti od 2" a zatim na vrhu razgranati u dve horizontale od 5/4". Imam za navodnjavanje 11 reda od 160m dužine.
A sad i pitanja:
1. da li klasicna traka za KPK zavrsava posao?
2. Sta mi vi predlažete od traka?
3. da li ce moci traka posto ima pad i toliku dužinu?
 
Imam jedno pitanje, da li ukopavate razvodnu liniju( kod mene 1col) i koja bi dubina bila bezbedna da mogu da prelazim Tomom Vinkovic preko nje?
 
si me razumeo ja sam zatrpao,preporucuje se da se zatrpa tako da sam pravio kanalcic oko 90 metara,za to mi trebalo jedno sat vremena
 
Razumeo u potpunosti, ja sam misli da kopam kanal 40tak cm ali vidim da nema potrebe toliko duboko.
 
Pozdrav svima!
Imam mali problem sa navodnjavanjem KPK pa bih vas molio za pomoc!
Koristim kpk da zalivam maline, 20 redova po 20m, sistem sam podelio na dva dela da se prvo zaliva 10 redova pa onda jos 10. Kpk trake su prikljucene na creva od 1 cola. Problem je taj da kada pustim prvi deo do 10 redova meni se ne napune sva creva kako treba, deluje kao da je mali dotok vode. Kada iskljucim 3 reda trake rade odlicno!
Trake su 7.5l/h a dotok vode je 3500-3600 l/h, bazen se nalazi strani iznad malinjaka.
Ako neko moze da mi pomogne bio bih zahvalan!
 
To znači da je mali pritisak. Odnosno možda bi radile posao trake sa protokom vode od 3 litre po satu. Možda. U svakom slučaju to je 400 dužnih metara maline i da je dobar pritisak to treba da grmi kao dobar dan.
Ne pitaj me šta sa bazenima i tim, nemam iskustva. Radim samo sa pumpom.
 
Da li neko zna sa cime bih mogao da ocistim laterale zapusili su se pri kraju haos mi je...pomagajte...
 
pozdrav...
Da li bi mi mogli pomoci,ili jos bolje ako imate iskustva licnog...
Postavljao bi navodnjavanje kap po kap (trake) 180m duzine i 16redova...imam vec izbusen bunar gde je hidropak postavljen (srednje velicine,ne znam tacno podatke)
Da li mislite da mi on zavrsava posao ???

I moja druga zamisao je imam cisternu od 3000litara da prvo nju napunim da mi se voda ugreje malo pa da uzmem nesto ovako (http://www.akvasan.com/proizvod/23/cenrifugalne_pumpe/pedrollo/jswm_15h) pa da iz cisterne izvlacim ...da li je ta pumpa ok ,da li ce moci isterati sve redove ili cu morati zatvarati koji red ???

Bilo kakvo misljenje ce mi dobro doci....hvala unapred...
 
@Stock

Koje trake imaš? Potrebno je da saznaš protok po kapljaču, rastojanje između kapljača, radni pritisak i prečnik trake fi 16 ili fi 20...
Kad to saznaš onda ćeš odabrati razvodni i dovodni cevovod sa filtracijom pa tek onda možeš da odabereš pumpu.
 
kupio bi fi16 na 20cm razmaka,na sat vremena sto neki 4.5l izbaci vode... nemam jos nista..vec zelim da sad to sve kupim da budem spreman za prolece...sad imam nesto para pa zato ...u prodavnici sve najvece i najskuplje nude niko nije iskren a sta oni znaju oni samo rade tamo...
 
pozdrav...
Da li bi mi mogli pomoci,ili jos bolje ako imate iskustva licnog...
Postavljao bi navodnjavanje kap po kap (trake) 180m duzine i 16redova...imam vec izbusen bunar gde je hidropak postavljen (srednje velicine,ne znam tacno podatke)
Da li mislite da mi on zavrsava posao ???

I moja druga zamisao je imam cisternu od 3000litara da prvo nju napunim da mi se voda ugreje malo pa da uzmem nesto ovako (http://www.akvasan.com/proizvod/23/cenrifugalne_pumpe/pedrollo/jswm_15h) pa da iz cisterne izvlacim ...da li je ta pumpa ok ,da li ce moci isterati sve redove ili cu morati zatvarati koji red ???

Bilo kakvo misljenje ce mi dobro doci....hvala unapred...
Najbolje stavi na glavni vod slavine sa ventilom...tako ces pustiti vodu i pratiti dali ce ti biti konstatno isto kapljanje na prvom i zadnjem redu...ako ne bude..onda zatvaraj slavinice sve dok nepostane ujednaceno kapanje...Ova druga varijanta je moguca samo sto ce te kostati vremena i novca za pumpu fitinge i punjenje cisterne...
 
Pozdrav ekipa. Hteo bih da se raspitam sta me ceka s proleca, koji sistem i koliko para pripremiti. imam lesku na hektar, imam bunar koji je odlican 17m, fi metar, 4 metra nivo vode konst. Koliko ce me kostati pumpa i kakva treba? koliko creva i sve to za kap po kap, hocu i da dajem prihranu kroz sistem
 
Mozes biloo koju motornu tomos viligar itd... Ako imas struje super trazis na struju turbinsku . Dali je bunar dobar ces videti kada pocnes da vuces vodu jer one mogu i 500l na minut da povuku ako krene da pada nivo u bunaru onda imas belaj jer dotok je mali pa bunar i nije tako dobar .
 
Imam struju. a da li preporucujete da kupim cisternu vojnu i stavim na vrh placa i da to bude kao rezervar i odatle da se trosi voda, taman ce biti malo ustajala. ili da idem direkt iz bunara. ili da li ozidati cisternu
 
Da sam na tvom mestu potrazio bih pumpu sa sto vecim kapacitetom da mozes kasnije da zalivas sve od jednom . Da se vratim pronadji / posudi neku pumpu od 500l pa na vise pa isprobaj prvo kako bi to funkcionisalo na neki period od recimo sat dva . Da postaljas cisternu je dodatni trosak a ako ne moras bolje nemoj nago zalivaj direktno iz bunara ako moze .
 
Sa te dubine ni jedna motorna pumpa nece moci da vuce vodu. Max dubina je 7 metara. Ako imas struju, to ti je penal
Druga stvar, pitanje je koliko je bunar izdasan. Za jedno zalivanje ti treba mozda i 10x vise vode nego sto ti imas u bunaru. Znaci bitno je kojom brzinom se bunar "puni", jer pumpa ce brzo izvuci tih par kubika vode. Ali mozes dnevno zalivati par redova pa kad se bunar napuni, opet par redova i tako dok ne zalijes. Ipak leska nije paprika da joj moras dati vodu "u minut"
Sto se tice cisterne, mislim da nema potrebe, jer kad se zaliva kap po kap temperatura vode nije bitna.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh