Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Pa normalno svaka traka ima voje upuctvo,svaki ozbiljniji proizvodač traka napiše kolko metara koja traka moze da gura i kolka je na kojoj duzini ujednačenot zalivanja,a za 170 metara naravno da nedjde traka od 10lit nego a manjom litrazom ja teram na 100 metara trake koje daju 7-8lit jel dobro zalivaju dok trake 10lit već nezalivaju ravnomerno na duzini od 100met e tu onda dolazi dal ima brdo ili neki nagib na parceli itd itd ima toga puno al sve se to da naučiti bez nekog problema kako kazu doktori za sirup pre upotrebe promućkati ,,,tako i ovo pre upotrebe ili kupovine malo razmiliti šta ti treba i to onda traziti i kupiti, svi smo mi već svakako prošli sa tim trakama i vremenom čovek nauči koja mu traka odgovara za njegov način posla ili zalivanja koje primenjuje
 
,najvazniji je krajnji rezultat kolko ostane::novac::, dzaba sve raditi po nekim naučnim pravilima a ništa ne zaraditi zato najbolje malo nauka malo svoj instikt i toje to

Za tvoju informaciju, poljoprivrednoj nauci i jeste jedini cilj da se smanje troškovi proizvodnje.
 
Poslednja izmena:
Za tvoju informaciju, poljoprivrednoj nauci i jeste jedini cilj da se smanje troškovi proizvodnje.
Sve ja to poštujem :osmeh:,mislim svačiji savet ali ako mi nauka kaze baci tolko vodotopivog dubriva uradi to tako ili ovako dodaj još to zaštiti sa ovim ili onim i na kraju kad ja sve to saberem gdese nalazim ja kao proizvodač u svemu kadsu trenutno cene repromaterijala i svega pratećeg naduvane naspram poljoprivrednih proizvoda..nije problem u nauci al problem je to sve primeniti i biti zadovoljan kao proizvodač,:ppozdrav:
 
Pozdrav forumasi,relativno sam nov u temi,a radi se o tome da imam omanji zasad lesnika 15m x 200m sa tri reda po 65 sadnica(5 izm.red.x 3 unutar redova)jesenas posadjene koje naravno treba zalivati.Bunar mi je 2 cola udaljen od(pre)zasada 26 m u pravcu desne strane zasada,pumpa villager 3 bara,500 l u min,ul/izl 2 cola.E sad moje pitanje je da li da udjem u zasad sa crevom(koje bi bilo dugacko 26m plus jos 15 m skretanja na levo kad udjem u zasad,pa bi iz toga isli laterali duzine 200m)od 1 col ili 2 cola?Moje misljenje je 2 cola ali ipak da cujem i misljenje iskusnijih!I da li bi bilo bolje da kopam levo od bunara za glavni vod pa onda desno da bih sredinom usao u zasad(odatle bi se glavni vod racvao levo i desno prema prvom i trecem redu)?I trece pitanje gde u Bg i okoloni ima povoljno da se kupe okiten creva i ostalo?Hvala unapred!
 
pozz
imam jos pitanja a vezana su za navodnjavanje ljeskara pa me interesuje i misljenje ostalih jer nisam nacisto sta i kako da radim
kontaktirao sam i jednog inzinjera strucnaka za tu oblast medjutim ono sto mi je on dao za mene nije prihvatljivo ni finansijski a ni strucno jer gurati vodu u 6 redova na daljinu od 380m sa pmnpom kapaciteta 2150l po satui i kapaljkama od 2 l/h meni nije logicno

dakle ovako
imam punpu kapaciteta 1000l/h pod punim gasom mada ja ne znam da izracunam njen gubitke jer vuce vodu sa 4 metra dubine i nalazila bi se 10 metara od kopcanja na okiten
planiram da uradim sistem ovako
njiva je duzine 280 metara planiram je poloviti na pola pa bi imao 12 crijeva po 140 metara f16 nebusenih sirina njive 30 metara zasad ljeske od biljke do biljke 4 metra medjuredni 5 metara
kroz sredinu bi isao okitenom f63 ili f70 iz razloga sto u produzetku imam jos 25 metara(sirine) njive na koju ce u narednom periodu ici jos 5 redova i 350 ljesnika
u redu se nalazi 70 biljaka a sve ukupno ih imam 420
kapaljke planiram da stavim po dvije na svaku biljki maksimalnog protaka 70l/h
1.da li ovo stima ili treba da povecavam debljinu crijeva u redovima na f20
2.da li je okiten adekvatan
3.da li trebam drugacije kapaljke
4.koliko filtera da stavim f50 mislio sam racvanje i dva filtera posto mi je i izlai na motoru f70
5.da li iz okitena da vodim 12 izlaza sa 12 obujnica ili 6 izlaza sa racvama tako da bi mi onda jedan izlaz pokrivao sa sredine po 140 metara lijevo i desno

ako ko moze da mi odgovori ili da malo prodiskutujemo o ovom bio bi mu iskreno zahvalan
 
Voleo bih da vidim taj okiten fi 70. Inače i meni je logično da se prepolovi njiva i gura levo i desno u dve smene.
 
Potrebna pomoc. Imam hidropak neki Austriski " novoterm " kazu kopija severa. Karakteristike: Qmax: 4200 l/h , snaga 1,6 kw , P.max 7,2 bara , Hmax 72 m. Pa me zanima dali bi mogao preko njga da postavim sistem kap po kap , duzina jednog reda bila bi oko 60 metra i puta 7 redova? Hvala.
 
Potrebna pomoc. Imam hidropak neki Austriski " novoterm " kazu kopija severa. Karakteristike: Qmax: 4200 l/h , snaga 1,6 kw , P.max 7,2 bara , Hmax 72 m. Pa me zanima dali bi mogao preko njga da postavim sistem kap po kap , duzina jednog reda bila bi oko 60 metra i puta 7 redova? Hvala.

Imali nekoga za pomoc, savet?
 
Ma to ti je bar lako, tablica koju imaš na hidropaku je okvirna i zadana za određene uvjete ,nije ista ako ćeš ga koristit za tjerat vodu npr.iz cisterne ,bušenog bunara il običnog bunara ,svaki izvor vode radi drugačiji kapacitet i tlak.Da riješiš tu dilemu spoji hidropak na svoj bunar i testiraj ga ,izmjeri koliko ćeš dobit vode na sat -l/H
Vidi koje ćeš trake kupit ,na njima ti piše potrošnja vode ,npr 3 litre na sat 1 metar na 1,5 bara X 420 metara =1260l/sat ti treba davat hidropak da bi to imalo funkciju .
 
Ma to ti je bar lako, tablica koju imaš na hidropaku je okvirna i zadana za određene uvjete ,nije ista ako ćeš ga koristit za tjerat vodu npr.iz cisterne ,bušenog bunara il običnog bunara ,svaki izvor vode radi drugačiji kapacitet i tlak.Da riješiš tu dilemu spoji hidropak na svoj bunar i testiraj ga ,izmjeri koliko ćeš dobit vode na sat -l/H
Vidi koje ćeš trake kupit ,na njima ti piše potrošnja vode ,npr 3 litre na sat 1 metar na 1,5 bara X 420 metara =1260l/sat ti treba davat hidropak da bi to imalo funkciju .

Hm nisam se toga setio havla ti. Mada cu morati na minut da ga testisram koliko daje vode, jer kako ga testiram na sat? gde cu sa tom silnom vodom?
 
Ma nisam mislio da ga mažeš cjeli sat ,nego kako kaže Vuxsd možeš na minutu ili u određenu kantu ,npr 10 litara il veću,barem bi razradio bunar !!!!!
Ja sam danas spojiu centrifugalnu pumpu na bunar 5/4 i ove godine ću pumpu spojit direktno na glavni vod 1" sa 10 redi kap po kap dužine 30 m ,iz bureta mi ne zalijeva ravnomjerno jer se kasnije začepe od prihrane i gnojiva ,pa ne rade dobro .Moram samo prepravit usis za vuć prihranu ,dosad sam to zamutio u buretu.
 
Poslednja izmena:
Imam trake za navodnjavanje koje nemaju rupe za kapljanje vode .. to bi trebalo da izbusim sam na odgovarajucem rastojanju ali kako i cime da li neko zna ???
 
hteo sam da pitam za savet? uzeo sam sistem kpk ukupne duzine 2000 m ,duzina reda 60m,creva razmaka 10 cm protok vode 6l/m/h, bunar fi 50...kakva bi mi pumpa trebala da gura ovaj sistem odjednom? hteo bih elektricnu pumpu.paprika je u pitanju...
 
Pozdrav svima,vidim da ovde nema nikog vec dve nedelje ali ipak da pitam,ja sam nov u svemu ovome pa ne znam bas ni kako da izracunam neke izgleda proste stvari,procitao sam brdo postova i opet mi nesto nije jasno,ja sam mislio posadis,polijes oberes i to je to,ali nije!
Imam dve parcele od po 2500m na kv,na jednoj sam zasadio maline 5 redova po 150m,njiva je duza ali nisam do kraja,na drugoj planiram da postavim jagode,14 redova duzine po 160m,moja racunica za navodnjavanje samo jagoda bi bila oko 25000l/h ako traka pusta 6l/h po 1m duzine,(jedan red dve trake,znaci 28 duzina od 160m)da li je to tako ili nije,ako je tako koja bi meni onda pumpa ili ne znam ni ja sta trebalo da pokrije ovu litrazu,jedino sa onim kardanskim pumpama koje vuku 30000l i da vucem iz nekog jezera(kojeg nema),inace imam u planu da napravim busotinu precnika fi 100 oko 25m dubine,znaima me da li neko zna sta bi meni tu moglo da pomogne da zalijem ovu povrsinu,nemora sve od jednom naravno,moze pola pola,hvala unapred!
 
Nazad
Vrh