Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Postovanje svima,
posto sam nov u vodama povrtarstva a i nikada nisam imao dodira sa sistemom zalivanja kap po kap zamolio bih svakoga sa iskustvom da mi pomogne savetima. Na delu placa koji sam namenio za povtarstvo 14x30m planirao sa ga podelim na dva dela od 7x30 i da na jednom delu sejem kulture koje ne zahtevaju puno navodnjavanja a na drugoj bih u 6 redova po 30m postavio sistem kap po kap. Posto na placu imam samo obicnu pumpu morao bih da uzmem neku cisternu od 1000 lit kao akumulator vode za sistem. Interesuje me koliko je moj plan ostvariv i za koje vreme bih potrosio tih 1000lit na tih 6 redi, sta je najbolje da uzmem od opreme za to zalivanje (koji rezervoar, koja debljina creva i razmak rupica, ventile, od kojeg proizvodjaca preporucujete, koliko je to trajno,da li se creva pomeraju kod okopavanja, idu li uz biljku...). meni je bitno da u danima kada sam poslom sprecen da biljke ne budu nezalivene.
 
h_888405.jpg

Jel neko koristio ovu traku?
I siplast tape
 
Ako posetite bilo koji ozbiljniji voćnjak u Srbiji primetićete da je sistem za navodnjavanje KPK veoma pažljivo isprojektovan. Videćete kućicu u kojoj se nalazi glava sistema (filtersko postrojenje sa kontrolerom ventila i sistemom za prihranu), zatim primetićete elektromagnetne ventile, pa ukopan cevovod (to ne možete videti, ali je ucrtan na mapi) i na kraju NETAFIM debelozidne kompenzujuće laterale DRIPNET PC. Karakteristike tih laterala imate na sledećim slikama.
Videćete širok dijapazon radnih pritisaka od 0.25 bar do 2.5 bar i od 0.4 do 3 bar. U tom rasponu pritisaka kapljači ne odstupaju značajno od svojih radnih protoka i na taj način se kroz sistem za navodnjavanje osigurava i precizno doziranje hraniva. Što je u nekim slučajevima bitnije od samog natapanja zemlje vodom.

http://s10.postimg.org/4z37in0e1/Dripnet_1.jpg

Dripnet_1.jpg


http://s24.postimg.org/4j84wuojp/Dripnet2.jpg

Dripnet2.jpg
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima
U fazi sam citanja/informisanja o navodnjavanju da ne bi davio ljude zbog svoje lenjosti, u pocetku je izgledalo jednostavno, ali....
pitanje: ako creva gube oko 0.1bar pritiska na 10m, a teren je pod nagibom od 1m visinske razlike na 10m duzine, da li to znaci da se gubitak pritiska usled duzine creva kompenzuje dobitkom pritiska od nagiba i dobijemo ujednacen pritisak

Pitam jer mi je parcela pod nagibom, i ako je ovo tacno onda bih creva stavljao niz padinu, a ne popreko, jer mi je to mnogo jednostavnija varijanta (orasi su 11x11 trougao pa creva mogu na svaku stranu)

U pitanju je novi zasad lesnika i oraha 2ha, i sirice se na 3ha. Imam bunar sa 1000lit/dan kapaciteta, cisternu 3t na vrhu parcele, nije nesto ali posluzice za pocetak. Dodace se jos jedna cisterna ili bazen i automatsko punjenje sa dojavom o nivou vode, posto bi trebalo da stigne struja uskoro. Plan je da se akumulira voda tokom nedelje, a zaliva vikendom kad smo tamo
 
Jel neko koristio Chapin kap po kap? Vidim da su malo skuplji pa se pitam da li mogu da se iskoriste za bar 2 godine, posto na Kvin Djil mozes da racunas samo godinu dana.
 
h_888405.jpg

Jel neko koristio ovu traku?
I siplast tape

Nikola, nisam koristio tut traku ali sam prosle godine radio sam Pestan trakama i preporucio bi ti je a i cena je solidna misli da moze da ide ispod 4 din. Trake su super debeo zid 150 mikrona nisu mi pucale a zalivao sam kao lud. Namotao sam ih tako da cu ih koristiti i ove godine.
 
Gde ima pestan traka za tu cenu?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
To i mene zanima de ima ta traka i koji model pošto mislim da imaju 2 vrste tih traka
 
pozz
nisam nasao nigdje da se spominje a zanima me ima li ko iskustva sa turskim crijevima marke Ser Drip
 
Ja sam stavio ta creva u malinu.vocarska na 20 cm kapaljke extra .Videćemo kakva če biti u drugoj godini inače dužina reda je 200 m.
 
P
Ja sam stavio ta creva u malinu.vocarska na 20 cm kapaljke extra .Videćemo kakva če biti u drugoj godini inače dužina reda je 200 m.
Poštovani kolega nino5,
ne mislim da ste imali lošu nameru ali vašim komentarom više odmažete kolegi smiki i ostalim forumašima nego što ste pomogli.
Kupovina creva za navodnjavanje je ozbiljna investicija i loše informacije mogu na kraju dosta da koštaju proizvodjača.
Iz vašeg posta pojedini forumaši, koji ne vladaju dobro problematikom, bi mogli da shvate da creva marke Ser drip mogu da se puste 200 m i da fukcionišu "extra" što je apsolutno netačno.
Drugo, što je vrlo važno kod kupovine voćarkih creva je da trebate da znate rok njihovog trajanja.
Većina proizvodjača je čulo da voćarska creva traju i preko 15 god. pa prilikom kupovine i ne pitaju za taj detalj.
Medjutim, iako u Turskoj postoje creva koja mogu da traju toliko, u Srbiju se iz Turske uvoze ISKLJUČIVO voćarska creva tzv.eko varijante tj. od recikliranog materijala čiji je vek trajanja po tvrdnji samih turskih proizvodjača 4 do 6 godina.

- - - - - - - - - -

Pozdrav svima
U fazi sam citanja/informisanja o navodnjavanju da ne bi davio ljude zbog svoje lenjosti, u pocetku je izgledalo jednostavno, ali....
pitanje: ako creva gube oko 0.1bar pritiska na 10m, a teren je pod nagibom od 1m visinske razlike na 10m duzine, da li to znaci da se gubitak pritiska usled duzine creva kompenzuje dobitkom pritiska od nagiba i dobijemo ujednacen pritisak

Pitam jer mi je parcela pod nagibom, i ako je ovo tacno onda bih creva stavljao niz padinu, a ne popreko, jer mi je to mnogo jednostavnija varijanta (orasi su 11x11 trougao pa creva mogu na svaku stranu)

U pitanju je novi zasad lesnika i oraha 2ha, i sirice se na 3ha. Imam bunar sa 1000lit/dan kapaciteta, cisternu 3t na vrhu parcele, nije nesto ali posluzice za pocetak. Dodace se jos jedna cisterna ili bazen i automatsko punjenje sa dojavom o nivou vode, posto bi trebalo da stigne struja uskoro. Plan je da se akumulira voda tokom nedelje, a zaliva vikendom kad smo tamo

Proračun gubitka pritiska u crevima nije tako jednostavan kao što mislite. Osim od dužine zavisi i od količine vode koja protiče,unutrašnjeg prečnika creva, koeficijenta otpora materijala ..., tako da na žalost, ova vaša matematika ne bi dala željeni rezultat.
 
Nebih da ulazim u detalje al samo da napomenem da sam stavljao crijeva kpk na 400m dužine , dal knjige kažu da može il nemože to neznam , al kod mene je moglo . Nije baš "ekstra" ali sve je zaliveno , na samom kraju 30ak m malo slabije , sledeće godine ću ipak prepoloviti parcele i ići na 200m , to znam da će biti ekstra a neka svako radi kako oće.
Isto da napomenem da ništa ne proračunavam jer nije lansiranje rakete na mjesec , razmotam trake i pustim vodu .
 
Nebih da ulazim u detalje al samo da napomenem da sam stavljao crijeva kpk na 400m dužine , dal knjige kažu da može il nemože to neznam , al kod mene je moglo . Nije baš "ekstra" ali sve je zaliveno , na samom kraju 30ak m malo slabije , sledeće godine ću ipak prepoloviti parcele i ići na 200m , to znam da će biti ekstra a neka svako radi kako oće.
Isto da napomenem da ništa ne proračunavam jer nije lansiranje rakete na mjesec , razmotam trake i pustim vodu .
Niko nije rekao da kap po kap creva ne mogu da se puste 200 ili 400 m, ali to nisu creva koja sam ja komentarisao. Postoje creva koja mogu da se puste i preko 500 m.
Ali to ne znači da svako crevo ili traka može da se puste toliko.
Vi kada ste kupovali vaša creva ste imali ili dobrog prodavca-savetodavca ili ludu sreću.
Verujte mi da ipak nije "samo razmotam i pustim vodu".
Takav prilaz može ponekad da zada mnogo glavobolje i da puno košta.
 
Većina na ovom delu foruma od oka projektuje svoj sistem za navodnjavanje. Za to ne koriste čak ni jednostavne tabele za padove pritiska, a kamoli proračune ili kalkulatore. Na kraju novi članovi izvode pogrešne zaključke na osnovu individualnih iskustava. Zapamtite da ne postoje dva ista sistema za navodnjavanje.

Ono sa čim se susrećem po terenu i u kontaktu sa proizvođačima je totalno ignorisanje karakteristika opreme počev od pumpe preko filtracije, ventila i cevovoda do potrošača (traka, laterala, mikrorasprskivača, rasprskivača i topova).
Svaki element cevovoda ima svoju karakteristiku.

Često čujem recimo za pumpu da je 3kW i da je colovna i to je sve što se zna. Glavne karakteristike pumpe su tabelarni ili grafički prikaz zavisnosti pritiska i protoka na potisu i isto to za usis.
 
Poslednja izmena:
Ma nema tu neke specijalne nauke ,ja te trake koristim već 12-13gog ,i tad su neki stručnjaci rekli ovako onako normalno svako školovano znanje se i NAPLAĆUJE dal kroz savet ili prodaju opreme,,,al nije to nikakav problem za svakog ko se tim ozbiljno bavi a za hobiste je itekako problem pogotovu iz grada koji nikad nisu bili u tim poslovima ,ja nikad nisam koristio manometar da vodim koji pritisak mije potreban,na primer...pumpa 1,5kv izlaz na pumpi 2" daje na dubini od 30met 9000lit vode za sat ..onda svaka traka ima svoj protok to lepo podelim i tačno znaš kolko metara trake mi treba ili kolko metara puštam da zaliva ,naravno ako je izlaz na pumpi 2" neću stavčjati glavni vod 1"ili neki manji i na taj glavni vod kačim creva i puštam tolko redova kolko moze pumpa naterati vode i odokativno proverim da creva nisu jako tvrda da nebi pucala odem na drugi kraj i vidim kolko traka zaliva na kraju ako je malo zatvaram red dabi stvorio bolji pritisak a ako je puno otvaram još redove i toje to mislim da za takav poso nije potreban nikakav doktorat i tome slično no al svako radi kako misli ,najvazniji je krajnji rezultat kolko ostane::novac::, dzaba sve raditi po nekim naučnim pravilima a ništa ne zaraditi zato najbolje malo nauka malo svoj instikt i toje to
 
Kakav problem je manometar od 500din?
Ja ga imam od 2001god i po njemu zalivam
Ma nije on problem nego nisam ga odma ugradio a nevidim ni sad nikakvu potrebu samo još jedna skalamerija više kadse uhodaš on ti ništa neznači a koga koristi normalno nije na odmet,nego moj komentar se odnosi više na te projekte oko zalivnog sistema i konsultantske kuće koje se time bave po meni čisto bacanje para al toje naravno moje mišljenje:ppozdrav:
 
Ma nema tu neke specijalne nauke ,ja te trake koristim već 12-13gog ,i tad su neki stručnjaci rekli ovako onako normalno svako školovano znanje se i NAPLAĆUJE dal kroz savet ili prodaju opreme,,,al nije to nikakav problem za svakog ko se tim ozbiljno bavi a za hobiste je itekako problem pogotovu iz grada koji nikad nisu bili u tim poslovima ,ja nikad nisam koristio manometar da vodim koji pritisak mije potreban,na primer...pumpa 1,5kv izlaz na pumpi 2" daje na dubini od 30met 9000lit vode za sat ..onda svaka traka ima svoj protok to lepo podelim i tačno znaš kolko metara trake mi treba ili kolko metara puštam da zaliva ,naravno ako je izlaz na pumpi 2" neću stavčjati glavni vod 1"ili neki manji i na taj glavni vod kačim creva i puštam tolko redova kolko moze pumpa naterati vode i odokativno proverim da creva nisu jako tvrda da nebi pucala odem na drugi kraj i vidim kolko traka zaliva na kraju ako je malo zatvaram red dabi stvorio bolji pritisak a ako je puno otvaram još redove i toje to mislim da za takav poso nije potreban nikakav doktorat i tome slično no al svako radi kako misli ,najvazniji je krajnji rezultat kolko ostane::novac::, dzaba sve raditi po nekim naučnim pravilima a ništa ne zaraditi zato najbolje malo nauka malo svoj instikt i toje to
E pa kolega skal, iz vašeg posta mogu da zaključim da i vi uprkos vašem stavu ne radite baš po principu "razmotam trake i pustim vodu".Kiloko vidim uzimate u obzir kapacitet pumpe, pa protočnost trake, pa sve to lepo delite....A i to je neko projektovanje pa makar i laičko. Niko nikog na ovom forumu ne ubedjuje da plaća projektovanje, ali nije ništa loše ako se onima koji se baš i ne razumu u problematiku sugeriše da se dobro informišu.Moj poznanik potopio pola njive i uništio trake pokušavajući da dodavanjem gasa na motoru istera vodu do kraja redova (170 m)sa trakama od 15l protočnosti .A trake postavljene ispod folije,rasad paprike načupan...

- - - - - - - - - -

Zaboravih da napišem da je dotični poznanik istu parcelu ranije već polevao bez problema.Prodavac kod kog je kupio prvu traku se razumeo u navodnjavanje pa mu je prodao traku od 4 l protočnosti.E, onda je on skontao da tu nema neke nauke pa kupio traku od 15l protočnosti.Em je traka bila jeftinija,em je računao da će brže da zalije i uštedi na gorivu.E, a onda je nastao košmar... Radnici za rasadjivanje dogovoreni, rasad pripremljen, sat otkucava, a domaćin u blatu do kolena pokušava da shvati šta ga strefilo...
 
Nazad
Vrh