Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Potrebna mala pomoc vezana za kapljace,
od kad sam skinuo venturi sistem , pritisak ka kapljacima mi je 1.8 bara , da li je to velik pritisak za NESTOS kapljace 4l/h ?
da li moze da bude problema u sistemu i na koji nacin da smanjim pritisak ,ako je potrebno ?


nasao sam podatak za njih >>

Tehnički podaci:
  • optimalni radni pritisak: 1 bar
 
Hvala,
nisam ni povezao to kapljanje kod slavine sa jakim pritiskom , na prvi red od pumpe kaplje to sam siguran , sad da li je jos neki , ne mogu tacno da se setim ..
Dok je venturi bio montiran na izlazu pumpe pritisak je bio mnogo manji , sad od kad sam ga premestio na usis pumpe , pritisak skocio na 1.8..
 
potrebne su mi neke informacije ima potrebu za 420 litara vode i oko 2 bara za navodnjavanje vocnjaka postavljen glavni vod i laterali tj creva sa kapaljkama te potrosnje u minuti ,interesuje me dali neko zna iz iskustva koja mi je potrebna trofazna pumpu. da nabavim za navodnjavanje,znaci samo me interesuje trofazna pumpa,unapred zahvaljujem
 
Tebi je koliko ja razumeh iz posta potrosnja kapaljki 420L u minuti.ako je tako tebi treba ozbiljna pumpa na trofazni motor kojoj je kapacitet bar oko 800L u minuti zbog gubitaka u bunaru. To hidroforske pumpe nemogu.Ako je 420L na sat onda moze skoro svaka hidroforska koja je cak i mala snagom.
 
hvala kolega vica 022 na javljanju ali nazaklost nisi mi bio od neke pomoci sem sto ustanovismo da mi treba ozbiljna trofazna pumpa ,da potreba je 420 litara vode u minuti i da pravi pritisak od 2 do 3 bara . gubitaka moyda ima ali ne tolikih .ako neko zna iz iskustva neka preporuci pupmpu za date parametre
 
Za gotovu pumpu neznam da ima ali mozes je sam zgodno napraviti pogotovu sto si iz Rume. Na vasaru je bilo pumpi gotovih sa remenicom ali nisam siguran u kapacitet ali mislim da nisu ispod 800L u min.Kupis elektromotor od bar 3kv i napravis remenicu sa dva razlicita precnika zbog kapaciteta za probu. ja sam slicno napravio od DMB slap 500 pumpe koju mogu i na motokultivator i elektromotor a 500L u minuti daje.Mogla bi ti i ta pumpa odraditi posao sa trofaznim od 2,2kw
 
potrebne su mi neke informacije ima potrebu za 420 litara vode i oko 2 bara za navodnjavanje vocnjaka postavljen glavni vod i laterali tj creva sa kapaljkama te potrosnje u minuti ,interesuje me dali neko zna iz iskustva koja mi je potrebna trofazna pumpu. da nabavim za navodnjavanje,znaci samo me interesuje trofazna pumpa,unapred zahvaljujem

Gubitaka uvek ima, a ne treba nagađati koliki su, nego izračunati.

Koja je visinska razlika? Kolike je dužine dovodno crevo? Presek? Kakva je parcela, razvodno crevo itd...

Po ovome što si naveo kao primer navodim Pedrollo serije 6SR model 6SR18/4 od 4kW, protok 450l/min na 22m ili 6SR18/6 od 5.5kW, protok 450l/min na 32m.
http://www.pedrollo.com/public/allegati/6SR_EN_50Hz.pdf

2-3kW snage te nikako ne može zadovoljiti.
 
Potrebna mala pomoc vezana za kapljace,
od kad sam skinuo venturi sistem , pritisak ka kapljacima mi je 1.8 bara , da li je to velik pritisak za NESTOS kapljace 4l/h ?
da li moze da bude problema u sistemu i na koji nacin da smanjim pritisak ,ako je potrebno ?


nasao sam podatak za njih >>

Tehnički podaci:
  • optimalni radni pritisak: 1 bar

Kanački potrebno je da dobiješ prave informacije od Palaplasta za Nestos kapljače.

Okačili su na sajtu šta treba da znaš o kapljačima:

http://www.palaplast.gr/files/Drippers.pdf


Vidim da rade i do 3 bara ako su u pitanju ubodni kapljači.

- - - - - - - - - -

Gubitaka uvek ima, a ne treba nagađati koliki su, nego izračunati.

Koja je visinska razlika? Kolike je dužine dovodno crevo? Presek? Kakva je parcela, razvodno crevo itd...

Po ovome što si naveo kao primer navodim Pedrollo serije 6SR model 6SR18/4 od 4kW, protok 450l/min na 22m ili 6SR18/6 od 5.5kW, protok 450l/min na 32m.
http://www.pedrollo.com/public/allegati/6SR_EN_50Hz.pdf

2-3kW snage te nikako ne može zadovoljiti.

Blackholemix smatram da nije sasvim ispravno davati preporuku za pumpu ako se ne uzme u obzir karakteristika iskorišćenja energije (ƞ). To pišem zato što će bilo koja od ove dve izabrane pumpe da radi satima dnevno, a da iskorišćenje energije bude samo 50%. Pumpa će da potroši više energije nego što će moći da se naplati preko prinosa. Povrh svega možda će i da se preoptereti i pregori jer dugo radi na gornjoj granici.
Inače čovek traži protok od 420 l/min i od 2-3 bara. U tom slučaju 6SR18/4 bi radila na 420 l/min i na oko 30 m (3 bara) sa iskorišćenjem oko 60%.


Spusti se još nizbrdo kroz Pedrollo flajer i videćeš nešto bolje rešenje recimo 6SR36/4. (p=30 m,Q= 420l/min, ƞ=68%). ili možda 6SR27/4
 
Poslednja izmena:
retlav hvala za link , ja sam uspeo da nadjem samo neke informacije po sajtovima prodavaca..
Sad je po tablici jasnije , na 1bar daju propisane 4l/h , na mom pritisku malo preko 5l/h, a vidim da u tabeli ima i za vece pritiske.
Hvala jos jednom
 
Blackholemix smatram da nije sasvim ispravno davati preporuku za pumpu ako se ne uzme u obzir karakteristika iskorišćenja energije (ƞ). To pišem zato što će bilo koja od ove dve izabrane pumpe da radi satima dnevno, a da iskorišćenje energije bude samo 50%. Pumpa će da potroši više energije nego što će moći da se naplati preko prinosa. Povrh svega možda će i da se preoptereti i pregori jer dugo radi na gornjoj granici.
Inače čovek traži protok od 420 l/min i od 2-3 bara. U tom slučaju 6SR18/4 bi radila na 420 l/min i na oko 30 m (3 bara) sa iskorišćenjem oko 60%.


Spusti se još nizbrdo kroz Pedrollo flajer i videćeš nešto bolje rešenje recimo 6SR36/4. (p=30 m,Q= 420l/min, ƞ=68%). ili možda 6SR27/4

Odmah da napišem da se slažem da se ne slažemo, :osmeh: tj. slažem se da treba gledati stepen iskorišćenosti, ali isto tako nije sasvim ispravno izvrtati podatke na svoju vodenicu i gledati samo jedan detalj u širem sistemu.

1. Model sam naveo totalno kao primer i to sam napisao, da vidi u kom smeru treba da ide u izboru i koja mu je snaga potrebna, i da 2kW nije dovoljno, a ne kao idealan izbor sa parolom kupi baš ovu marku, baš taj model, savršeno će ti odgovarati. Takođe sam ga još pitao o detaljima, gubicima da bi se bliže izabrao model.

2. 6SR18/4 na 420 l/min ima iskorišćenje od 60% i ono uopšte nije malo jer u celoj seriji 6SR ide maksimalno do oko 70%, dok 4SR serija ima samo jednu podseriju koja ide preko 60% (65% je i neću računati onu od 61% da budem precizan). I pumpa nije uopšte preopterećena već je samo malo opterećenja, pa bi se pre reklo da je na donjoj granici opterećenosti, a ne gornjoj, mada zavisi kako se gleda, u svakom slučaju u OK je zoni. Preopterećena je kada joj se protok smanji ispod 50l/min i zato je tada stepen iskorišćenosti prikazan isprekidanom linijom, na levoj je strani grafika, ne na desnoj i tada pumpa nema dovoljan protok za hlađenje pa može da pregori, a ne na desnoj strani grafika.

3. Ekonomski deo, tačno je da bi model
6SR36/4 trošio manje el. energije, i to bi na godišnjem nivou bilo oko nekih 2000 dinara, iz protoka se može pretpostaviti da dalibor79 ima nekoliko hektara, ako mu te 2000 dinara predstavljaju bitnu uštedu na nekoliko hektara i rešavaju egzistenciju onda...ali jedan bitan detalj je izostavljen, a to je da je 6SR36/4 od 6SR18/4 skuplji oko 50.000 dinara pa bi mu se ta ušteda od 2000 dinara po godini tek vratila posle 25 godina, pa se postavlja pitanje da li bi pumpa i tada radila, da li bi se voćnjak i dalje obrađivao i šta bi sve bilo za 25 godina.

To što nešto po jednom parametru deluje bolje ne znači da je bolje i kada se sagleda čitava priča.
 
Uskoro bi trebao da radim sistem za navodnjavanje 7,500m/d(kupina,malina)a ni sam ne znam za koju opremu da se odlucim,pa bi zeleo da cujem kakvog su kvaliteta(creva,kapljaci)firme netafim(avital)!?
 
Pozdrav svima. Pošto je prošla sezona zalivanja,ove godine je boga mi nam je bilo preko potrebno,valjalo bi sada očistiti sisteme kpk. Pošto sam ove godine postavila sistem,može li mi neko reći da li i sa čime treba malo očistiti sistem kpk. Kod mene je voda poprilično tvrda,ima dosta kamenca koji se napravio oko kapljača. Šta bi valjalo činiti? Unapred hvala.
 
Kod nas to svi skupe na gomilu i popale jer od kamenca za jednu sezonu vec zapuse. Ja sam vec imao grdnih problema u drugoj sezoni traka i busio zihenadlom rupe da bih zalio karfiol ali nije ni to resenje pa je radio top. Da ih perem jedino sonom kiselinom i da izjede kamenac nepada mi na pamet a neznam nista drugo jer opet ih vodom moram isprati i sta opet dobijem. Ovako cu busiti rupe dok izdrze i prebacujem sve na rasprskivace ili jednogodisnja creva i najeftinija. Kamenca ima mnogo i nema po meni resenja
 
ja sam svoje prosle godine sklanjao u zatvoreno da ne bi bili na zimi.. ove godine mi je to nemoguca misija, tako da sam ispustio vodu i ostavio ih napolju. voleo bih cuti druga iskustva kako to drugi rade. sa kamencom ista prica kao kod Mimy
 
Nazad
Vrh