Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Pozdrav forumašima,
evo da i ja izložim svoje viđenje o navodnjavanju KPK. Pre par meseci kad sam tražio savet na ovom forumu pojedini forumaši počeli su suviše da teoretišu i da komplikuju stvari. Ne krivim ih. Detaljni proračuni su neophodni za velike zalivne sisteme a za male (do 10 ari) mislim da nije potrebno komplikovati stvari te Vam i budućim zainteresovanima iznosim svoj proračun i metod postavljanja KPK sistema.
Imam baštu površine 8 ari, kpk je trenutno postavljen na 1/2 bašte. Trenutno imam 8 redova u dužini 40 metara koje su pokrivene kpk trakama zalivne norme 12 l/h po dužnom metru pri pritisku od 1 bar. Pošto ne znam koliki je otpor cevi kroz koju voda prolazi i ostale parametre, izmerio sam samo kapacitet pumpe a to je 3550 l/h . Pošto mi je trenutno ukupna dužina creva 320 m a max protok po m trake je 12 l/h zaključio sam da mi je 3840 l/h maksimalni potreban kapacitet pumpe neophodan da bih sa maksimalnim protokom zalivao baštu. U slučaju da želim zalivati manje od 8 redova ja vodu ispuštam na slavinu te na taj način automatski smanjujem pritisak. Za sve koje zanima i cena u prilogu šaljem i račun investicije.



 
Pozdrav kolege ako moze odgovor na jedno pitanje a postavio sam ga i u temi sistemi za navodnjavanje a to je: da li moze i kako da se izvede navodnjavanje kpk ali da ona creva ukopam da ne bi dobila noge sto se kaze : )!Da li bi se kapljaci zapusavali u tom slucaju ili pak bi trebalo navrtati creva nekako na glavno tako da vire iz zemlje gde je sadnica,pa onda stavljati nekako kapljac!Izvinjavam se ako je bilo reci o tome,a ako neko zna gde se pisalo u temi o tome neka me uputi!Unapred zahvalan!
 
Imas creva za navodnjavanje voca koja se mogu ukopavati u zemlju. Potrazi malo po netu.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Mislim da sam napravio grešku u postavljanju kpk , a obični čovjek , mislim neradi poljoprivredu , gazda te parcele , mi je odma rekao kako bi trebao a ja ga ne posluša . On mi predlagao da poprečno crijevo tj glavno na koje se spajaju trake ne stavljam na uzglavnicu , uvratinu , nego da to ide na sredinu njive pa da trake vučem na jednu i drugu stranu , dabi imao jednačniji pritisak . Nisam ga poslušao i sad stvarno mnogo više vode izlazi bliže početku a na kraju njive dosta manje . Pumpa ima dovoljno kopaciteta , valdja čim su trake u bližem dijelu tvrde ali na kraju slabije ??
 
Druze, svaki proizvodjac daje preporuke za max. duzinu traka i radni pritisak. Ako to ispostujes moraju dati isto i na pocetku i na kraju sa odstupanjem koje se takodje nalazi u specifikaciji (obicno 10%)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Uuuuu pa nema tih traka koja ce to da izguraju. Koje trake imas? Koliko vode po metru daju? Trake od oko 3,5 l/m/h bi mogle do 200m na misice

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Moram vidjeti , mislim da su neke 5 a neke 6 l/M/H , ako se ne varam i da su rupice na 20cm , uglavnom do jedno 300 metara dobro rade od 300-400 ide ali smanjeno , a na prvih 100 m čini mi se da je prejak pritisak , na nižim dijelovima parcele u prvih 100m pojavljuju se vodoleži . Trebao sam ipak krenuti iz sredine parcele na obe strane.
 
Trake moraju raditi na propisanom pritisku da bi dobio ravnomerno zalivanje. Ukratko: kolicina vode po metru i debljina zida trake (s tim u vezi i radni pritisak) ti diktiraju max. duzinu redova. Mislim da ove tvoje ne mogu ravnomerno da zaliju duze od 160-170m

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Dali postoje neke kao "slijepe" trake , tj bez rupiva , htjeo bi jednu dolu od 20-30m dužine da "preskočim " sa 5-6 traka , tj da ne zalivam tu jer je prevlažno a da nastavim kasnije normalne trake ?
 
Nisam cuo za takve trake. Jedino da vidis sa ovim privatnicima sto prave trake da ne ubace kapaljke. Ili bastenskim crevom ali to je malo skuplja varijanta

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
To moras obavezno. Svaka traka najbolje radi na propisanom pritisku

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ja sam uvrnuo manometar u jednu spojnicu za trake pa parce trake pa na slavinicu na okitenu. Mozes uzeti i onu "t" racvu za traku pa je staviti na jednu liniju. A uz manometar dobijes i ono "telo" manometra na koji se manometar srafi. To postavis na okiten i zasarafis manometar u njega

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Moze, ali radni je obicno 0,5-0,7 kako za koje trake

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ko ozbiljno odradi sistem kap po kap sa višegodišnjim crevima pod obavezno treba da ima manometar sa rebrastom spojnicom 1/2" x 16mm, ili 1/2" x 20 mm kako bi proveravao s vremena na vreme pritisak na kraju reda-laterala.
Kad su u pitanju trake kap po kap najbolje rešenje za proveru pritiska je prstenasti konektor 16 mm x 1/2" ili 20 mm x 1/2" navoj na koji ćete adaptirati manometar.
 
Nazad
Vrh