Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Guglam i naletim na snimak "montaže" sistema kpk. Ostao sam bez reči kad je navukao žuto gumirano crevo na izvodnicu za okiten kojoj je skinuta zaptivna gumica. Ok to stoji i drži vodu ali ne služi ta izvodnica za to! Jednostavno promašena primena.

 
Evo nasao sam neke podatke za pumpu >>>
Model je jet102m

pu2_zps47eeb11e.jpg


pu1_zps2857b4de.jpg


Self-priming centrifugal pump
Operating range: two-poles from 0.4 to 10.5 m3/h with
head up to 62 metres
Liquid temperature range:
from 0°c to +35°C for domestic use
from 0°C to +40°C for other use
Pumped liquid characteristics: clean , free from solids
or abrasive substances, not viscous, not aggressive, not
crystallised and chemically neutral.
Maximum ambient temperature: +40°C
Maximum working pressure:
6 bar (600 kPa)
Protection level: IP 44 (IP 55 terminal board protection).
Insulation class: F

ulaz i nepovratni ventil 1`` , izlaz iz pumpe i glavni vod 1``
 
Treba mi bar još nekoliko podataka o sistemu: sa koliko metara trake odjednom navodnjavaš? Koji je razmak između kapljača i protok kapljača? Koliko ti je dugačka ta dovodna cev od 1"?
 
Trenutna duzina traka koju navodnjavam je oko 1150m , ugradio sam po dva kapljaca od 4l/h po stablu , ukupno 900kapljaca.
Na pocetku svakog reda sam stavio slavinu da korigujem broj redova koji navodnjavam , ali trenutno je tako kako sam gore napisao.
Laterali na koje sam ubadao kapljace su fi16 (na krajevima ovih duzih redova od 200m nemam 4l/h , vec manje,a na pocetku vise , mada me je prodavac ubedjivao da ce biti i na krajevima biti isti protok kroz kapljace...)
Kaplaci su nestos , fiksnog protoka 4l/h

Okiten 1`` sam pustio 10m u bunar , na kraju je nepovratni ventil 1`` , bunar je fi63mm
 
karakteristika.jpg


Crvenom bojom sam obeležio dve radne tačke tvoje pumpe i sistema. Ako iz desne radne tačke povučeš vertikalnu liniju na dole očitaćeš na donjoj skali 60 l/min to je 3,6 kubika/h. Ako povučeš horizontalnu liniju iz iste tačke očitaćeš na levoj skali 26 m ili oko 2,6 bara. u tih 2,6 bara spada očitanih 1,6 bara + razni gubici oko 1 bar (gubici pritiska usled podizanja vode i frikcioni gubici na cevi i spojeve).
Kako si zatvarao ventil ta tačka se popela po istoj karakteristici na levo (leva tačka) i tu si mogao da očitaš po istom principu nešto manji protok od recimo 40 l/min. Ako povučeš horizontalu iz iste tačke očitaćeš na levoj skali sad oko 32 m odnosno oko 3,2 bara u koje spada očitanih 0,6 bara + razni gubici oko 2.6 bara. (gubici pritiska usled podizanja vode i frikcioni gubici na cevi i spojeve i gubitak na ventilu + venturi cevi)
Sve je i dalje na karakteristici i može da ide još mnogo udesno da se smanji protok do 10 l/h i tada je pumpa najopterećenija, ali ti to verovatno nećeš imati prilike da dostigneš.
U svakom slučaju sistem će ti raditi ok nemaš problema.
 
Poslednja izmena:
Hoću da napravim šaht za pumpu. Trebaju mi neki predlozi.

Zidove ću ili ozidati ili izbetonirati (iskreno lakše mi je da izbetoniram).

Da li da betoniram dno, ili samo da pospem tucanik ili šljunak, da ne bude blato?

Pumpa će i preko zime tu da bude. Pokriću šaht nekim debljim limom, a na lim ispod staviti neki stiropor 5-10cm. Lomim se da li da uradim u nivou zemlje, pa da mi je lakše kositi okolo :), ili malo da izdignem zidić - ovo mi deluje lepše.
 
Bio sam par dana na nekom sajmu i usput svratim u jednu radnju koja između ostalog prodaje Peštanovu traku Hirro.
Radnik mi kaže da je proizvođači masovno kupuju i da će sledeće godine u radnji najverovatnije da prodaju samo njihovu traku i creva.
Na sajmu u NS-u sam video da su zaokružili kompletan program slavinice, spojnice, čepove...
Moje neko lično zapažanje je kao da su se dobro pozabavili kvalitetom i ozbiljno ušli u taj posao.
 
Da li neko moze malo da pojasni kako pripremiti sistem kpk za zimski san ?
Malo sam guglao u vezi ventil za zimsko praznjenje sistema ,ali nisam bas naisao na neke konkretne podatke, gde ga staviti , kako funkcionise , itd..
 
Dal neko zna tezinu trake kap po kap tj koliko ima kg u koturu od 4000 m,traka za povrce,ne ona deblja za voce?
 
@Pedja-z

Imas traka od 125 do 200 mikrona, tako da nije ista tezina. Ako je 4000m na koturu onda su verovatno od 125 mikrona. Moje od 200 mikrona su cini mi se bile oko 110 grama 10 m.

@ Kanacki

Nikakve posebne pripreme ti ne trebaju. Eventualno da otvoris krajeve i isperes sistem, mada ja to radim u prolece. Jedino sto trebas da uradis je da ako imas nepovratni ventil na bunaru, da ispustis vodu da ti ne smrzne jer moze da pukne
Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
@ Tedus
Pa ne znam sta bi ti navodnjavao? Isplati se

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Isplati se navodnjavati svakako. Al obično kad rešiš da uložiš u navodnjavanje ta godina bude kišna. A trake ispropadaju u blatu i od sunca. Marfijev zakon...
Nego planirate li neke sisteme za sledecu godinu?
 
Potreban mi je savet u vezi sa pumpom. Vodu sam resio pravljenjem rezervoara (30000litara) dubine 3,5 m. Glavna cev je promera 40mm i duzine 110 metara, i na njoj ce stajati 22 lateralna voda (precnika 16 mm) sa tandem kapljacima (2-4 litra na sat/ na 1 m razdaljine) ukupne duzine 1500 metara. Interesuje me koja snaga pumpe je dovoljna da zadovolji potrebe ovakvog sistema. Napominjem da se radi o ravnom terenu.
 
@popkv

Ako sam dobro razumeo ti imas creva sa 2 kapljaca na svakih metar?
Ukupno imaš 1500 m tog creva. To je 22 reda po 68 m.
Ako imaš 2 kapljača na 1 m to je 2 x 4 l/h x 68= 544 l/h potrošnje vode po jednom redu.

Ukupna potrošnja je 22 reda x 544 l/h= 11968 l/h= 199 l/min.

Koji je radni pritisak tih creva?
 
Nazad
Vrh