Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

ako sam skužio na slici venturi ti je gore a ispred je ventil i imaš dva voda ,gornji sa venturijem i donji ,kad potjeraš vodu sva ti voda ide donjom cijevi ,na venturiju moraš imat brzinu na sapnici
drugim riječima moraš ubacit ventil na donju cijev ,kad hoćeš venturi otvoriš njegov ventil a zatvoriš donji bajpasni ,kad nećeš ide ti voda samo glavnim vodom
znači samo još jedan ventilić između,ispravi me ako griješim
 
Pa jeste tako kako si napisao , dole glavni vod od 1" ,a gore venturi.

Sad ako sam ja dobro razumeo tebe ,dole na glavnom vodu od 1" stavim slavinu i kad hocu venturi u funkciji zatvorim slavinu na glavnom vodu ? Ili samo smanjim ptotok na glavnom vodu tom novom slavinom ?
 
e dobro si me svatio to ti treba da venturi ispravno radi ,ovako ti voda išla samo glavnim vodom i nisi imo pritisak na njemu ,kad staviš sve će radit
vidjećeš u samom radu koliko ti vuče venturi ako vuče brzo malo otvoriš donji ventil ,uzmi 10 litara kanister pa vidi za kolko ti povuče vremena
sitna greška al je čovjek ne predvidi ,učimo se dok smo živi
ja napravim smjesu 1000 litara i vuče 3 sata ,sve zavisi za šta ti treba

- - - - - - - - - -

a za usis 5/4 to si napravi na godinu kad sve već imaš 1"
nemože čovjek nasmagat para za sve te piii zzz ddd rrr ii jjje
 
Sutra stavljam ventil na donji vod onda ,hvala lepo na objasnjenju!
Ako bi mi samo pojasnio jos nesto ,pumpa gura 4-5m3/h vodom od 1" , sad kad ja to sve premostim na venturi koji ima u najuzem delu fi4-5mm , koliko vode da ocekujem , nesto to ne mogu da povezem , ako me razumes sta me muci ? Pumpa pumpa ,a ne moze da prodje kroz venturi koliko ona gura ? :)
 
Zašta koristite taj venturi efekat ? Za dodavanje tečnog djubriva u sistem? Kontam taj princip otprilike iz fizike iz gimnazije , ali početnik sam u KPK navodnjavanju pa neznam praktičnu primjenu .
 
Ok , pretpostavljao sam to . Ove godine sam prvi put planirao preći na KPK u ratarstvu . Nabavio sam probno samo za 1ha , a plan je bio za 10ha kukuruza . Dobro nisam sve kupio , jer je bilo padavina , bar do prije 20 dana da ni netreba , ali radićemo sledeće godine ako bogda . Zanima me dali "kvalitetno" NPK vodotopivo djubrivo , np Yara Mila može da se koristi u KPK , a da ne začepi rupice?
 
Venturi bi trebalo na glavni vod postaviti kao na slici dole. Loptastim ventilom regulišeš protok kroz venturi. Kad kreneš da zatvaraš loptasti ventil na glavnom vodu venturi kreće da vuče jer sad neka veća količina vode ide kroz njega i stvara venturi efekat (usisavanje na suženju- na usisnoj cevčici venturija). Imaš i ventilčić na usisu venturi cevi i sa njim možeš da regulišeš dodavanje hraniva.
Naravno, venturi kao i svaki drugi element u sistemu za navodnjavanje troši pritisak (javlja se gubitak pritiska) zato su i postavljeni manometri iza i ispred da možete i to da iskontrolišete. Iza ovog sklopa ide filter.

@ MOMO trebalo bi da piše na đubrivu koja je najveća frakcija koja ostaje nerastvorena u vodi. Ako ne piše konsultuj nekog ko se bavi đubrivima da ti kaže.


venturi-primer.jpg


@topalovic
Mislim da bi trebalo od poruke broj 720 pa sve do ovog mog posta i dalje ako se nastavi rasprava o venturiju prebaciti na temu o venturi uređajima na istom podforumu.
 
Poslednja izmena:
u tome i je bit cijele linije ,naravno da ne može proć 5 kubika kroz venturi ,njegova funkcija je samo da usisava prihranu
kad hoćeš prihranjivat otvoriš njegov ventil do kraja ,donji isto do kraja i voda ide punim profilom,polako prigušuješ donji ventil i kad krene vuć prihranu tu staneš
malo se igraš sa ventilima pa ćeš vidit ,kolega retlav je pravi stručnjak za to
počeli smo malo bježat od teme ,isprika
 
Drugari , radi venturi , hvala na savetima :ppozdrav:
Ajde da priupitam jos nesto..
Rov za glavni vod sam iskopa na oko 50cm dubine, da li je to dovoljno i da li posle postavljanja glavnog voda teba nesto da nabacim na creva, selene ili samo zatrpam i to je to ?
Danas koliko mi je vreme dozvolilo sam razvlacio laterale , fi16mm , da li da kupujem busac za kapljace ili moze da posluzi aku busilica pa burgijom da buskam i nabadam ?
 
macosd i ja smo razmenili par pp i to je onako spontano preraslo u jednu dužu prepisku o korišćenju azotne kiseline. Pošto je to možda interesantno još nekome nastavićemo prepisku u novoj temi

http://poljoinfo.com/plastenici-staklenici-i-visoki-tuneli/azotna-kiselina/new/#new
Ne radi link ka ovoj temi, ako neko zna gde se nalazi, voleo bih da je procitam.
Mislim da se zemljiste od ovih djubriva sto dodajemo zasoli, pa treba tu malo baciti i kiseline.
 
Prilikom postavljanja kapljaca , na par mesta sam uspeo da ostetim rupu gde sam ubadao kapljac i sad tu curi voda pored kapljaca, kako da saniram ostecenje ?
Da li da uzmem spojnice za fi16 i zamenim parce laterala ili je moguce nekom trakom zalepiti pa opet ubusiti lateral ?
 
Kad kreneš da zatvaraš loptasti ventil na glavnom vodu venturi kreće da vuče jer sad neka veća količina vode ide kroz njega i stvara venturi efekat (usisavanje na suženju- na usisnoj cevčici venturija)
venturi-primer.jpg

Venturi sam postavio ovako i radi , ali ono sto mene sad brine je da kad zatvorim ventil na glavnom vodu ,sva voda iz pumpe gura kroz venturi (mogu da pustim malo na glavnom vodu , za nekih 1/4 da bi venturi i dalje funkcionisao) i pumpa menja zvuk u odnosu kad ne ide kroz venturi , znaci da je pumpi tesko , radi pod nekim opterecenjem , gura manju kolicinu vode od predvidjene, bar ja to tako razumem, sta se desava tad sa pumpom ? Da li je dobro da tako radi sat dva vremena dok ne potrosi bure od 100ak litara gde sam razmutio prehranu ?

Pritisak u sistemu (manometar je posle venturija i filtera) je 1.6bara bez venturija u funkciji , a sa skroz zatvorenim ventilom na glavnom vodu i venturijem u funkciji je skoro 1bar manje,oko 0.6bara, venturi vuce do nekih 1/4 otvorenog ventila i tada je pritisak u sistemu oko 1bar.

Najvise me brine pumpa i da li je problem kad gura kroz venturi (zvuk pumpe se menja u odnosu kad ne gura kroz njega) i ako neko moze da prokomentarise ove pritiske , da li je to ok pritisak u sistemu kpk

vent_zpsc5c14332.jpg
 
Meni svi ti navedeni pritisci deluju sasvim u redu što se tiče sistema kpk.
Sad o pumpi.
Usled zakretanja ventila na glavnom vodu i preusmeravanja vode na venturi došlo je do povećanja gubitaka pritiska (povećanja opterećenja pumpe).
Na koji način pumpa savlađuje to opterećenje? Centrifugalna pumpa vrti deo vode, koji zbog zakrenutog ventila i venturi cevi ne može da prođe do sistema, kroz svoje radno kolo i to se manifestuje kao povećanje zvuka.
Treba pronaći karakteristiku-krivu pumpe po kojoj radi pa da vidimo tačno koliko se opteretila i koliko sad energije više troši nego kad radi sa potpuno otvorenim ventilom i bez venturi cevi.
Ako imaš neke podatke o pumpi postavi da ih svi vidimo, ali u principu ukoliko zvuk nije nenormalno jak ne bi trebalo da brineš.
 
Hvala druze , probacu da nadjem vise podataka o pumpi ,ovih dana, pa cu ih postaviti ovde , cisto da mi razjasnis da li ce pumpa da "crkne" ili moze tako da radi ..
 
Nazad
Vrh