Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Pozdrav svim ljudima na forumu, ovo je moj prvi post. :cool:

Naime, za 2-3 nedelje treba da mi stigne plastenik, pa sam trenutno u frci oko navodnjavanja, hocu da mi bude sve spremno, da posle samo povezemo na sistem KPK.

Uzeo sam dve cisterne plasticne od 1000l za skladistenje vode i dobijanje optimalne temperature vode i problem je kako iznutra da ih operem? Na dno se uhvatila kora odnosno zalepila je za plastiku, onako je kao zvaka, kao neka guma tecna pa se malo osusila, skida se koliko-toliko ali ne mogu sve da skinem, a ako ne uspem kasnije moze da dodje do zacepljenja u sistemu KPK. Ako postoji neko sredstvo ili neka druga metoda, ako neko ima iskustva molim da pomogne. Unutra je bilo PYRATEX 240 (PolymerLatex)

Unutrasnji izgled - Prva cisterna
26022012195.jpg


Unutrasnji izgled - Prva cisterna
scaled.php


Unutrasnji izgled - druga cisterna koju sam danas pokusavao da operem vodom i nekim stapom.
scaled.php


Nalepnica na citerni
scaled.php
 
Probaj puromatom. Samo počni sa manjim pritiskom, ne znam koliko je plastika otpona, da je ne probiješ slučajno. Koliko si platio cisternu?
 
Cisternu na drvenoj paleti sam platio 5500 din, a na metalnoj paleti 5800din, plus prevoz dexpressom za obe 3600din od Loznice do Kleka, kad sve saberemo izadje oko 68e po komadu sa prevozom. Imao sam dosta ponuda od 80e pa sve do 110e po komadu bez prevoza, ovo je bilo najjeftinija varijanta bar ja tako mislim. Kad sam pricao sa covekom iz LO kaze da moze da se opere i da se koristi za navodnjavanje. Mnoge kurirske sluzbe nece da voze, ovi su bili najjeftiniji, na primer AKS mi je trazio 6000din.

Sto se tice pranja raspitao sam se danas, teca je tehnolog, kaze da probam sa zivom sodom da u neku kantu od 25l stavim pola kg zive sode i pomesam sa kljucalom vodom pa u cisternu i da prevrnem cisternu na sve strane po koji minut da to deluje i da prospem sve. Posle samo isperem vodom. Sve je to ok ali ne znam hoce li plastika stradati?
 
Ok, probacu tako sa vrelom vodom i peracem, a filter stavljam obavezno! Javljam kad resim problem ovih dana.
 
Kod nas znam da je komsija kupovao takve za 50e ciste ko suza koliko god hoces komada,ne znam tacno od koga ali znam da se nalazi u batajnici.
Cak sam i u oglasima vise puta naisao na te kaze za te pare,a te tako prljavo nisi ni trebao uzimati(pozurio si)samo si posao sebi napravio.
 
Moguce jer evro raste pa i svi oni dizu cene, znam napamet sve cene ovde u okrugu, bilo je ponuda iz Zrenjanina, Temerina, Itebeja, Beograda x2, i na kraju sam nasao u Loznici povoljno, za sada nisam jos prao jer nisam imao vremena, videcu ovih dana da to sredim.
 
Ima li negde onih žutih spojnica za trake? Ja danas zvao i gledao na par mesta i nema nigde. Imaju one male crne i to po 35 din. po toj ceni su prošle godine bile one žute.
 
Pa one žute su zgodnije za rad a i bolje drže t.j. možeš ih jače stegnuti. Meni se dosta puta dešavalo da se prilikom spajanja otkači na nekom drugom mestu. Znaš kad išečeš oštećeni deo moraš malo nategnuti traku da bi spojio. Pa ti nađi onda ispod folije de se otkačilo.
A što se tiče cene... Gde ima jeftinije?
 
znam toje muka ja kad ima u jednom redu već više rupa menjam nove trake jer spojnice su dosta skupe ako moraš često krpiti tose onda ni ne isplati
 
Zna li neko gde mogu nabaviti filter za sistem KPK. Doveo sam vodu sa bunara pa bih se obezbedio od zapusavanja kapljaca. Ima li neko ideju kako da ga napravim, od cega bih mogao uzeti spoljni oklop?
Uzgred do kog pritiska trpe trake ove obicne crne, posto nisam imao iskustva sa vecim pritiscima sto se tice njih, do sada sam ih koristio na malom pritisku (3-4m nadmorske visine) i bilo je sve ok, pa me interesuje posto ima dobar pritisak u tom dovodnom crevu, dali da prikljucim prvo da dodje na rezervoar koji bi sluzio da smanji pritisak i kao neka vrsta taloznika i filtera pa odatle u trake ili direktno smem na trake?
 
Poslednja izmena:
@ skal

Ma znam, tako i radim. Ali trebaju da mi izdrže još 2 meseca pa onda sve napolje. A na kraju krajeva spojnice ti ostaju i za naredne godine, nisu bačene pare.

@Tintoreti

Filter možeš nabaviti u svakoj malo boljoj polj. apoteci. Ne znam koliko trenutno košta ali nije to toliko skupo da bi morao da se patiš i praviš. Ne znam koliki pritisak trake trpe ali najbolje je da pritisak bude oko 1 bar jer tada trake najbolje rade. A možeš direktno da ih kopčaš na razvodni vod. Pre toga filter, naravno. A ako pritisak ne možeš drugačije regulisati, možeš tako što otvaraš onoliko traka koliko je potrebno da dobiješ odgovarajući pritisak.
 
jedno pitanje......

kako bi rješili navodnjavanje na dužini parcele od 200m i ima 40 redova krumpira na njoj????

mislim na kap po kap.....

svi prijedlozi dobro došli!!!!!!!
 
Nazad
Vrh