Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Duzina redova je 180 m, razvodna cev na celu njive, trake su bile t-tape sa kapaljkama na 30 cm, nisam siguran za litrazu ali mislim da su od 4 l/m ili manje. Zalivam sve odjednom na pritisku 0,5-0,6 bara. Jedne godine sam imao trake sa kapaljkama na 20 cm i nisu mogle da izguraju krajeve redova bas kako valja

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Čim imaš gušći raspored kapaljki, odmah se vidi razlika to jest neravnomernost u navodnjavanju između početka i kraja reda.
Hoću da kažem da ako je proizvođač naglasio da je na početku reda potreban pritisak od 1 bar da bi se izguralo 180 m kapajuće trake fi 16 bez velike neravnomernosti u kapanju, onda pored toga moraš da zadovoljiš i protok od 180 m x 5 l/hm= 900 l/h. Dakle na početku reda moraš da uspostaviš i protok i pritisak da bi sve bilo kao što je u uputstvu. I tu nema ništa čudno.

Realno 900 l/h je u stvari 15 l/min a toliko troši manji baštenski rasprskivač...

- - - - - - - - - -

kakva su pestanova creva posto ih ima kod nas prvi put ove godine . a malo su jeftinija

Deluju kvalitetno.
 
hvala na odgovorima, imam samo jos jedno pitanje ! koliko idu razmak traka od trake i red od reda za papriku? sadio bih po jedan struk a gusce redovi da budu da nema mnogo ledine !
 
To zavisi od tehnologije gajenja paprike odnosno od međurednog rastojanja koji si ti isplanirao.
Trake postavljaš paralelno sa jedne ili obe strane reda paprike.
Čini mi se da sam negde pročitao da ne treba traka da se naslanja uz samu biljke posebno dok su mlade biljke jer valjda kad se ugreje traka od sunca ostavlja ožegotine na mestu dodira sa stablom.
To naravno u kasnijim periodima gajenja nije slučaj jer većina biljaka tada formira dovoljno lisne mase da do trake samo mestimično dolaze zraci sunca i u principu ne zagreva se puno.
 
Poslednja izmena:
Nasao sam to jos neki dan. Nego mi cudno da pre nisam nigde ni cuo ni video te trake

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pozdrav svima,
ove godine planiram prvi put da u svojoj basti instaliram sistem kap po kap. Planiram da postavim creva cije je rastojanje izmedju kapljaca 20 cm. Navodnjavacu 14 redova u duzini od 45 m. Sve ukupno 630 metara na ravnoj povrsini. Imam pumpu elektrokovina od 3 kw koja je pretpostavljam prejaka za kapaljke pa sam mislio da praznu kotobanju, koja je blizo baste da iznutra prekrijem ciradom a onda najlonom kako bi u nju sipao vodu pa da mi ona sluzi kao rezervoar. Kotobanja je na visini od 2 m a u nju bi sipao 8 m3 vode (1x4x2). Interesuje me dali bi bio dovoljan pritisak i protok ako bi celu bastu navodnjavao na ovaj nacin. Crevo od kotobanje do kpk bi bilo 3/4 cola u duzini od 15 m. Protok kapaljki recimo da je 1 l/h.
 
Vrati se malo unazad, pisano je vec o tome

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pozdrav svima!
Skoro sam zasadio vocnjak na povrsini 10a,hteo bih da postavim sistem KPK pa me interesuje koliko jaku pumpu da uzmem.
Imam bunar 14m dubine a od 4m je voda,od bunara do vocnjaka ima 20m,vocnjak ima 10 redova dugackih 45m a koristio bih crevo KPK sa rupicama na 10cm. Koliko jaka pumpa treba da bude da bih obezbedio pravilno i jednako zalivanje svih redova,odnosno koliko litara/min treba da izbacuje pumpa?::pomoc:;
Unapred hvala!
 
Pozdrav svima!
Skoro sam zasadio vocnjak na povrsini 10a,hteo bih da postavim sistem KPK pa me interesuje koliko jaku pumpu da uzmem.
Imam bunar 14m dubine a od 4m je voda,od bunara do vocnjaka ima 20m,vocnjak ima 10 redova dugackih 45m a koristio bih crevo KPK sa rupicama na 10cm. Koliko jaka pumpa treba da bude da bih obezbedio pravilno i jednako zalivanje svih redova,odnosno koliko litara/min treba da izbacuje pumpa?::pomoc:;
Unapred hvala!

Posto vidim da si iz KS verovatno znas gde je selo Stopanja. U poljoprivrednoj apoteci imas za 23000 din elektro motor sa pumpom na postolju,sve upakovano namesteno samo zakacis creva i zalivas,po tvom opisu to ce ti biti dovoljno.
 
Da znam gde je Stopanja,svi mi kazu da tamo ima jeftinije da se nadje oprema za navodnjavanje a i planirao sam da odem tamo u skorije vreme. Hvala ti!
 
Ti kompleti su mi uvek bili sumnjivi. Ne samo što treba da se pogodi baš puno faktora od bunara do kapajućih traka da bi to pravilno funkcionisalo već i zato što mislim da se tu apoteke i distributeri tih kompleta dobro ugrađuju. Uz sve nabrojano niko od tih prodavaca ne garantuje ispravnost, a kamoli kvalitet u navodnjavanju. Na kraju ispadne poprilično skuplje kad shvatiš šta ti sve fali.

Šta zalivaš MIRE1? Koji ti protok treba na kapaljkama?
@VladimirSimic šta sve spada u taj komplet od 23000 RSD?
 
Ti kompleti su mi uvek bili sumnjivi. Ne samo što treba da se pogodi baš puno faktora od bunara do kapajućih traka da bi to pravilno funkcionisalo već i zato što mislim da se tu apoteke i distributeri tih kompleta dobro ugrađuju. Uz sve nabrojano niko od tih prodavaca ne garantuje ispravnost, a kamoli kvalitet u navodnjavanju. Na kraju ispadne poprilično skuplje kad shvatiš šta ti sve fali.

Šta zalivaš MIRE1? Koji ti protok treba na kapaljkama?
@VladimirSimic šta sve spada u taj komplet od 23000 RSD?

Druze ja polivam od celera paprike paradajza kupusa cvekle pa ponekad i kukuruz kad su susne godine...pogresnom si postavio pitanje al razumem sta si hteo. U taj komplet spada elektro motor 2,2kw i kumplovana pumpa koja je po meni duplo bolja nego one na tomos motorima. U rangu je DMB pumpi od 14konja po meni,e sad ima tu dosta faktora kolika je dubina vode i tako dalje,a sto se tice novotarija u domenu navodnjavanja kinezi turci vilager ko je vec ne znam ni sam vise su napravili buum na trzistu sa novim cetvorotaktnim motorima. Koriste cist benzin rade kao sat i guraju vodu samo tako,kvalitet??? Za 15000din nek traje jednu godinu dovoljno je,plus sto mnogi koji ih poseduju probuse karburator i zalivaju na plin...
 
Da li moze neko da me uputi na neki sajt gde mogu sam da procitam sta mi i koliko treba po specifikaciji i na osnovu toga da priblizno izracunam koja mi snaga pumpe treba? Nije mi problem novac nego ne zelim da bacam pare na nesto sto mi nece zavrsavati posao ili pak da dam za nesto previse jako a da nemam potrebu za tim.
 
Ne moze tako da se preporucuje nekom pumpa.
On ne zna koji mu protok treba. Ne zna ni radni pritisak traka.
Ti nisi napisao ni jednu karakteristiku pumpe vec si mu rekao imas tu, idi i uzmi bice to dobro.
Mozda i bude dobro, ali u principu to ne sme tako da se radi.

Otvorena je tema o pumpama, pregledajte sta pise:
http://poljoinfo.com/showthread.php...lektromotorom-koje-se-koriste-u-navodnjavanju

Vidi druze nemoj da se uvredis ali oko polivanja navodnjavanja i ostalih zezalica oko toga moze knjiga da se napise a neko licno iskustvo koje imam me navodi na to da mu ovako preporucim. Tu postoje razne zezalice vec sam napisao pocetak je koliko mu je dobra voda u bunaru pretpostavljam da je ok,elektro motor u polivanju ne volim bas,imam ih nekoliko,mana je ta sto nema smanjivanja gasa ni povecavanja,jedino preko remenice,kad je u prolece jaka voda pumpa gura vodu kao luda trake kaplju kao blesave,ako je susna godina vremenom umesto(primer)20traka koje su polivale smanjujes taj br na 10 jer nema kapacitet vode a rad je isti. Kod motora na tesko gorivo imas barem tu mogucnost da na jakoj vodi sto bi mi rekli stavis motor na miran rad i zaliva sasvim ok a kasnije kad voda padne pojacavas itd itd. Ako bi se bavio karakteristikama specifikacijama,pozdravljam ja sve to,ali u praksi mnogo faktora ima koji ce sve specifikacije da pobiju,polivanje je u sustini prosta stvar ali ume da bude i zajebana....

A sto se sajta tice o tim stvarima ja ga nisam video,ili ga nisam ni trazio jer mi nije trebao...
 
Pocela pumpa nesto da mi zavija, pisti. Radi normalno i onda na par sekundi pisti , pa onda opet normalno , da li da ja to saljem u servis dok je pod garancijom ili je to ok ?
Evo snimka, do 10te sekunde se cuje kako pisti

[video]http://vid232.photobucket.com/albums/ee273/stdeyan/VID_20150414_183541_zpsr7xdw5id.mp4[/video]

VID_20150414_183541_zpsr7xdw5id.mp4
 
Po meni, bilo kakva promena zvuka nesto znaci. Ja bih je odneo u servis dok je pod garacijom

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh