Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

I kod nas su mnoge pumpe pokradene ,cak i celi sistemi kap po kap.Prosle godine su komsiji digli ceo sistem na oko 40 ari za noc.I ja strogo vodim racuna o tome i sreca je sto mi je sve u placu i imam opticku vidljivosta ali pumpu nikad neostavljam.Sad je pokretna pumpa sa sve okitenima u prikolici.
5bpbqxj
 
2 godine vec trpi i mislim da ce i ovu sigurno. Nema ostecenja nigde za primetiti a radi fakticki motor na malog gasu.Ubrzan je na remenici 3-1 pa sistem tera fakticki na leru samo sto zbog motora ipak malo dodam gas na mozda 1/5
 
I kod nas su mnoge pumpe pokradene ,cak i celi sistemi kap po kap.Prosle godine su komsiji digli ceo sistem na oko 40 ari za noc.I ja strogo vodim racuna o tome i sreca je sto mi je sve u placu i imam opticku vidljivosta ali pumpu nikad neostavljam.Sad je pokretna pumpa sa sve okitenima u prikolici.
5bpbqxj
Vica, gdje se moze kupiti takvo usisno crijevo od jednog cola i kako da ga nastimam za usisnu pumpu sa nepovratnim ventilom? Ako me razumjes? Imam usisnu pumpu, Karcher, BP3 i sad treba da joj napravim usisno crijevo duzine 5 metara. Mogu da sve to izvedemsa alkatenom, ali je mnogo krut i jako je tesko sa njim rukovati.
 
Ja sam ovo nabavio u Bogaticu na pijaci. prodaje covek svakakvih creva a i ovih rebrastih ima nekoliko precnika. Samo je malo poskupo. Zaboravio sam cenu jer vec 3god ima kad sam uzeo.Samo sto pri jacem usisu ovo srevo se skuplja otprilike na pola duzine da znas. Metar je sigurno oko 800-1000din za ovo a od dimenzije je i cena gore dole. Ovo kod mene je bilo modifikovano na nepovratni ventil od 6/4 i ispod okiten 6/4 cola. Slikacu ti samo dok nadjem gde mi je to parce da vidis redukcije i sta treba. Sad mi je krivak i okiten od 2col umesto ovoga ali ide isti princip. Inace moze se naci i po snabdevenijim apotekama ovo crevo

- - - - - - - - - -

Evo slike tog dela gde se vidi spojnica za okiten 1+1/2 cola i isti takav je nepovratni ventil.Odozgo ide cesma a sa strane onaj prikljucak na navoj sa rebrastim crevom
picture-036.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

Oni prikljuci za rebrasto crevo i pumpu sa druge strane isto se imaju kupiti i negde su od 500-800 din. ovi su skuplji aluminijumski sa gumicom unutra i nemam problema sa falsiranjem vazduha. Na ovoj cevi sto je gore ima jos obican ventil na tocak pa cesma jer tu hoce falsirati pa cim povucem vodu ga zavrnem i nema problema. Sad trenutno je na krivaku da neidem u bastu po blattu
 
Metar usisnog creva od 2" je oko 500 din. Nije gumeno nego ono providno plasticno sa spiralnim ojacanjem. Ima i manjeg precnika. Ima ga u boljim prodavnicama a ima i na netu pa proguglajte malo

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Zaboravio sam jos nesto za to crevo. Ima sa tanjim i debljim zidom. Ovo kod mene je sa debljim za svaki slucaj jer sam cuo da je tanje pucalo kraj rebra kod nekih
 
Aha.. Hvala puno. Nasao sam crijevo po 2,8 evra po metru. Colovkso je u pitnaju. Nadam se da ce biti kvalitetno..
 
Ja bas volim te sa plocicama. Cini mi se da se najmanje zapusavaju. Imao sam ih i po 4 godine bez zapusavanja.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Mi svake godine preko udruzenja imamo jako dobre ponude za svu opremu. ove godine za pestanova creva od 150 microna i od 6 i od 10 litara na duzni metar imamo ponudu od 4,5 dinara a QvinGilova od 200 microna i od 8 litara na duzni metar ponudu od 5,2 dinara.
 
Poštovane kolege imao bih pitanje za iskusne,imam parcelu od 25 ari dužine 160m na njoj su maline u 5 reda,hteo bih da postavim kpk sistem ali pitanje je sledeće: Dali mogu da zalivam uzbrdo? Tj red je nekih 100m ravan ali zadnjih 50-60m je na uzbrdici od 2m razlike u odnosu na početak reda.Koristio bih pestanova creva 0,9 mikrona sa kapaljkama na 30 cm.pritisak vode kojim bi zalivao je 5-6 bari( gradski vodovod).Ovo pitam iz razloga da ako može ovako ne kupujem okiten od 2 cola 160 m.hvala u napred
 
Moze, samo je pitanje ujednacenosti zalivanja. Treba prostudirati specifikaciju creva. Ako ne moze obicnim crevima, moze kompenzujucim. I obrati paznju na pritisak, tih 5-6 bari je puno

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Da,da znam da je 5-6 bari puno za creva,to sam onako naglasio,regulisacu ga u zavisnosti od potrebe
 
Nisam bas ubedjen u uspesnost eksperimenta jer prvo je velika duzina u pitanju i gubi se pritisak prilicno na tu duzinu a plus ima uspon. Nije to strasno jer pad pritiska je 0,2 bar na tu visinu nego se mora dodati pad na celu duzinu creva. da je obrnut slucaj bilo bi skoro idealno. Mozes pokusati ali mnogo manji ces dobiti zaliv na zdnjih 30-40 m nego na pocetku. Ja koristim otprilike tu duzinu ali okiten mi je na sredini i guram na obe strane i nema problema . nisam cak siguran da ces i pritisak postici iz vodovoda jer mali je protok dovodnog okitena i verovatno mah 1col. tu ce vrlo brzo opasti pritisak jer protok vode ce biti mali dok se sistem napuni i krene kapati. Tu treba dobar proracun svega a za to nisam strucan. Jer ovde se dobija kontra nego sto treba. trazi se na ulazu veci protok pod manjim pritiskom a ovde cemo imati mali protok pod velikim pritiskom. Na pocetku creva mogu popucati a na kraju dal ce kapati je pitanje. Ko zna izracunati nek izvoli
 
podeli tih 160m na pola, stavi razvod(lajflat ili okiten) na sredinu i napravices lateral od 80m i imas ravnomeran zaliv. taj uspon ne bi trebao da bude problem. ja imam njivu 350m duzine i delim na pola. creva su od 5l Rodrip. teram to na 1,2-1,5 bar i isteram na kraj bez problema(recimo da pumpa radi sa 300-500l/minuti).
 
@ vica022
Radi se o crevima kap po kap za vocarstvo a ne o trakama (ako sam dobro razumeo). Creva rade na vecim pritiscima i drugacija su od traka.
Sto se tice duzine redova, razumeo sam da je ukupna duzina 100m. I da je 160m, opet za creva to nije puno
A ako nema dovoljan pritisak iz vodovoda, pusta onoliko redova koliko moze da izgura

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pa meni je tu magistralno crevo od f120 pitao sam ove iz vodovoda mogu da me priključe sa 2 cola
 
Duzina je 160m koliko sam procitao i 5 redova. Od tih 160 m 100m je ravno a zadnjih 50-60m je pod usponom ali sve je u istom redu .Mozes probati sa okitenom od 1col pa da izvuces 5 slavina za redove i probas koliko ce moci terati jer ces morati ograniciti pritisak verovatno. Onda ako nemoze sve odjednom ti zatvori 2-3 a ostale neka zalivaju pa ih okreni.Trebalo bi na bar na col i po ili 6/4 dovod po meni najbolje samo ograniciti pritisak nekim cudom koliko creva mogu izdrzati.
 
Nazad
Vrh