Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Otvoriću temu o sistemu za navodnjavanje u plastenicima, koji ide po principu kap po kap. Tako da u ovoj temi možete da iznesete svoja iskustva o tome ili da postavite pitanja o tome što vam nije jasno.
 
Evo šta sam o tome pronašao na sajtu EDAS plasta:
" Moderna plastenička proizvodnja bi bila nezamisliva bez sistema za navodnjavanje.Mi koristimo najprihvatljiviji ,a ujedno i najučinkovitiji sistem navodnjavanja „kap po kap“ .Kompletan sistem se sastoji iz platforme za kacu , kace , alkatena , specijalnih ventila sa filterom i samih trakova sistema kap po kap."Dodao bih samo to da ovaj sistem služi i za prihranu biljaka u plasteniku.
 
Evo kao što sam obećao da prikažem moj sistam KPK.

Kao prvo treba ti neki "izvor" vode bunar ili nešto slično , na njega namontiraš pumpu neku, u mom slučaju kineska pumpa 100l/min protoka dole ide okiten crevo sa korpom , a gore imam dva ventila jedan se koristi za KPK a drugi za neke ostale poslove po dvorištu.
a431j5.jpg


Na pumpu možeš da namestiš ovaj vremenski prkidač koji podesiš kad hoćeš da se uključuje pumpa i kad da zaliva , može a nemora al nema šta da se maltretiraš oko uključivanja i isključivanja pumpe , a košta 200din u metrou.
f50qpy.jpg


Onda ide ovako ukopaš obične sive cevi u zemlju 1m duboko i izlaz namestiš u plasteniku ili bašti zavisi šta hoćeš da zalivaš, u tu sivu cev fi100 ubaciš obično crevo , bilo bi bolje okiten al ... nema veze pored namestiš neko bure od 50l de sipaš prihranu, i onda ide jedna mala slavina da možeš to bure da puniš sa vodom .
20tkkkh.jpg


Posle te slavine namestiš ovo zeleno koje usisava vodu i prihranu iz bureta i meša sa ostalom vodom kojom zalivaš , pre 4godine je bilo 2300din
289ew6e.jpg


Posle toga jasam namestio još tri ventila na ove kuglaste kačim creva obična i prskalice pa zalivam ceo plastenik kad imam spanać ili salatu, onaj treći ventil zatvaram da mi voda neide u sistem KPK
2w6cqc4.jpg



Post je spojen: [time]1252521091[/time]
_________________________________________________
A za sistem KPK ide ovako uzmeš u nekoj vodomaterijal radnji T račvu
112bon4.jpg


Na nju našrafiš na sredinu slavinu za creva KPK
2e65xyd.jpg


A na krajeve ove produžetke od jedno 1cm možeš i duže al nema potrebe , evo slika produžetka al bez ovog levo zardjalog dela , nisam mogo da ga skinem , samo gledaj da budu okrugli a ne šestougaoni .
23k2gk4.jpg


I onda nasečeš od ovakvog gumenog creva komade , duzine koja tebi treba , jasam išao na 40cm stim što malo odbiješ otprilike koliko ima od produzetka do slavine znači da kad sastaviš sve izmedju slavina imaš koliki ti treba razmak .
w2c5n8.jpg


I kupiš jedan kotur od 1000m creva KPK mislim daje bilo 5din metar
sqqolc.jpg

b9hwqp.jpg



I onda samo našrafiš crevo KPK na slavinu odmotaš koliko ti treba na kraju odsečeš saviješ ga i malo pritegneš žicom . :cao:


Post je spojen: [time]1252521257[/time]
_________________________________________________
Ako ima nekih pitanja tusam . :ppozdrav:
 
Jel ima neko da pokaže sistem KPK koju su odradili stručnjaci ili neki svoj ručni rad , da vidim ima li neke razlike , a interesovalo bi me i mišljenje nekih stručnjaka - neke zamerke na moj sistem ako imaju?
 
nemogu da kazem da imam zamerku ali mislim da ti je ovo skuplja i komplikovanija varijanta od moje koja mi je na jagodama i mislim da je sasvim prof. odradjeno a slike cu gledati danas da malo islikam pa da postavim. Ali i dalje mislim da je najbolja varijanta ona koju mozemo da priustimo i koja nam je najjeftinija i najbrza a vazno je da radi posao :kisa:
 
macosd zašto misliš daje skuplja ? na šta konkretno misliš? i šta misliš daje moglo jednostavnije?
 
I meni se čini da je to najpovoljnija varijanta, nesto slično i ja koristim i napolju i u plasteniku. Koja je kod tebe debljina alkatena i koliku površinu navodnjavaš
Post je spojen: [time]1253644263[/time]
_________________________________________________
jhona DERU je napisao(la):
Jel ima neko da pokaže sistem KPK koju su odradili stručnjaci ili neki svoj ručni rad , da vidim ima li neke razlike , a interesovalo bi me i mišljenje nekih stručnjaka - neke zamerke na moj sistem ako imaju?
Nisam neki stručnjak ali mislim da imas puno tih sitnica ( "t" komadi, šelne, nipl, nastavci i td) sve kada se sabere, košta, i mislim da ti je tanko crevo od pumpe do račvanja KPK jer kroz mali precnik ide i mali protok još kada se izračva na nekoliko redaka ......
 
kada smo vec ovde da raspravimo i u vezi kvaliteta traka i po kojoj ceni ih uzimate i dali vam se zacepljavaju :sta: :sta:
ja imam aquatraxx i 1 godina eksplatacija na jagodama i onda se zacepi
a na sledecoj slici se vidi da je to fi 50 a povrsina je 2 kj koja se zalivaju iz 2 puta
2ngbtoy.jpg

a evo kako izgleda malo preradjena kineska villager pumpa na gas :cool: :cool:
ajqhxv.jpg
:cao: :cao:
 
Ja koristim italijanske Pluvio trake (16 mm, kapaljke na 30 cm). Meni su se pokazale ok, i pored dosta kamenca u vodi ne začepljavaju se. Čak ih ni sitan pesak ne začepi. Šljakaju već godinu dana a dokle će videćemo. Da nema miševa, krtica i druge gamadi nebih brinuo ni sekunde. Kolega je isto posle nepune godine morao sve da menja zbog začepljavanja (t-tape). Ako u vodi nema kamenca i gvožđa a imaš filtere šljakaće svaka, naravno uz pravilno korišćenje, ali malo je takvih voda.
Cena je mislim 6,30 din/m, kotur od 500 i 2000 m.
Nego kako si prepravio pumpu da radi na gas? Jel to 4-taktni motor? Ajde napiši neku o tome, ako je :off_topic: neka admin razdvoji.
 
Iste su trake u pitanju, placao sam 1000m oko 50E. Prošle godine sam imao iste probleme kao ti. Kada se začepe pustao sam kroz par traka jak mlaz vode, otvorim ih na krajevima i pustim da izbije prljavština. Naravno, to nije rešenje. Ove godine koristim iste trake, samo sam kapaljke okrenuo na gore i rešio bolju pumpu ( MCI benzin 22000l na sat) tako da imam bolji pritisak u trakama (budu tvrde), za sada nemam problema.
Za tu cenu ne verujm da mogu i da izdrze više od godinu dana
Jesi li cuo za onaj fazon o jagodama u saksijama od stiropora na sprat u plasteniku
 
Baš sam hteo da pomenem azotnu kiselinu. Pomaže kod kamenca ali nisam siguran za gvožđe. Juče sam bio u jednom rasadniku u Sirigu i isto mi se čovek žali na gvožđe u vodi, posle godinu dana ubodni kapljači su mu skroz zatvoreni. Koju koncentraciju azotne kiseline puštaš, gde i pošto je nabavljaš?
@ TEMA
Što se tiče vertikalnog uzgoja već je pisano na forumu o tome.
 
kupio sam je u skala green subotica po ceni 3300 din za 60 l a sistem pustanja mi je bio 10 min samo voda-30 min 5l azotne kiseline/kj-10 min ispiranje i to je to.
nebojsa sto kazes da se nisu zapusile trake prve godine to je ok tek ti od druge sezone oko maja pocinju muke tantalove :zli:
 
Mislim da neću imati problema sa Pluviom, kod kolege šljakaju već dve godine bez problema. Jedino što im miševi i ostala gamad j. kevu ali to je nešto drugo. Ja sam se zeznuo što nisam redovno puštao kiselinu, mislim da bi im produžio vek, ovako kad se zapuste pa se nahvata kamenac mislim da ni kiselina neće nešto puno pomoći.
Što se tiče cene kiseline debelo si je preplatio (da ne kažem odrali te ko mačku). Šaljem ti na p.p. cenu i firmu, ako još koga zanima neka se javi ili ako admin kaže kačim na forum.
 
fala na info ali mi je to bila jedina dostupna firma koja je tu kod mene blizu pa sta je tu je ::namigivanje:: probacu i sa ovom tvojom firmom da vidim sta oni nude a u pluvio se nadam da je dobar jer sam stavio jedan kotur na novu parcelu pa cemo da vidimo da li je to istina da se nezapusavaju :)
 
@nebojsa
sto se tice zakiseljavanja zemljista primenom azotne kiseline to je retko moguce jer je dodajes svaki 2-3 put a ne non stop( bar ja tako radim), prilikom dodavanja kiseline ph na izlazu kod kapljaca mi nepadne ispod 5 sto je blago kisela sredina i mislim da nema sanse da se zakiseli zemljiste :nono:
 
Kiselina bi se praktično dodavala pri svakom zalivanju jer se pri svakoj prihrani dodaje određena količina kiseline a ja inače praktikujem u vreme pune vegetacije da dodajem đubrivo pri svakom zalivanju. Na ovaj način nemože se trajno rešiti visoka Ph vrednost zemljišta ali bi trebalo da je dovoljno da se Ph u zemljišnom rastvoru drži koliko toliko na zadovoljavajućem nivou. I sam kažeš da ti je Ph na izlazu ispod 5 a za jagodu treba blago kisela sredina tako da je to ok. Koliki je Ph tvoje zemlje?
 
kako sam zadnji put merio kod mene je ph zemlje oko 7,3 tako da se ovo odlicno pokazuje a sada kada si mi ptvorio oci sa onom firmom gde je roba 5x jeftinija nego u su onda cu sigurno da je krkam redovno :cao: ::svaka cast::
 
Nazad
Vrh