Zetor

E pa drugari izvolite na cast,danas sam uzeo masinu,Odmah sam promenio ulje ,filtere za vazduh,gorivo,filtere za ulje oprao i spakovao jednom recju zadovoljan sam,rado bih okacio slike ali mi nesto ne ide!Pretitrao sam istalaciju sve radi besprekorno,udoban je voznju zvucno kabina odlicno izolirana,Ostalo mi jos da promrnim tecnost u sistemu za hladjenje i to je to!Ujedno vam se zahvaljujem za savete pa izvolite na cast!
 
pozz problem sa zetorom 5011 menjac dole
kada se pusti kvacilo traktor se gasi bilo da se izbaci iz brzine ili je u brzini
zna li neko sta bi moglo biti?
 
Poslednja izmena:
Pomješao brzine, nije to ništa ozbiljno. Vjerovatno je zaglavio u prvoj ili rikvercu. Dole na mjenjaču, ispred polugica za uključivanje kardana i prebacivanje u spore-brze imaš 5 vijaka. Gledano sa desne strane, prvi je utvrdjivač za spore-brze, drugi je za prvu i rikverc, treći je za drugu i treću brzinu, četvrti je za četvrtu i petu a peti je za kardan.

Ugasi traktor i kreni redom. Sumnjam na prvu i rikverc pošto se u njima to najčešće dešava. Dakle, odvij taj vijak, dole ćeš vidjeti šipku sa žljebom. Uzmi šrafciger i klimaj tu šipku naprijed-nazad dok ne čuješ KLIK. Ako nisi siguran u kojoj je zaglavio, kreni redom vijak po vijak. Odviješ ga i pomjeri ručicu mjenjača. Ako se šipka koju vidiš pomjera lako naprijed-nazad, nije on u pitanju. Ona koja je zaglavljena se ne pomjera kada mičeš ručicu mjenjača.

Ajd tačno opiši kako se ručica mjenjača ponaša kada šaltaš. Pazi da sve ovo radiš kada je traktor ugašen. Povuci ručni ili stavi podmetače pod traktor pa pritisni kvačilo par puta da se mjenjač rastereti i stavi ga u neutralni položaj.
 
pazi kada se izbaci iz brzine i stoji ugasen gurali smo ga napred nazad ne okrece propeler za hladnjak,to mi je jako zbunjujuce,ostane tako izbacen zgazi se kvacilo i upali cim se pusti kvacilo gasi se
napominjem kada je ugasen i izbacen iz brzine guranjem napred nazad ne okrece ventilator,znaci da menjac tada izbacuje iz brzine
a menjac salta normalno u brzine i spore i brze sve radi normalno
 
pazi kada se izbaci iz brzine i stoji ugasen gurali smo ga napred nazad ne okrece propeler za hladnjak,to mi je jako zbunjujuce,ostane tako izbacen zgazi se kvacilo i upali cim se pusti kvacilo gasi se
napominjem kada je ugasen i izbacen iz brzine guranjem napred nazad ne okrece ventilator,znaci da menjac tada izbacuje iz brzine
a menjac salta normalno u brzine i spore i brze sve radi normalno

Jel si ti uradio sto ti kolega zombie napisao,uradi tako i resices problem a pak ako neumes zovi ko se malo razume.Kvar je sigurno takav kako je kolega opisao i tako se resava. Ti palicu izbacis i deluje da je izbacen ali dole je ostao u dve brzine i zato je potrebno da uradis kako je kolega objasnio...
 
pazi kada se izbaci iz brzine i stoji ugasen gurali smo ga napred nazad ne okrece propeler za hladnjak,to mi je jako zbunjujuce,ostane tako izbacen zgazi se kvacilo i upali cim se pusti kvacilo gasi se
napominjem kada je ugasen i izbacen iz brzine guranjem napred nazad ne okrece ventilator,znaci da menjac tada izbacuje iz brzine
a menjac salta normalno u brzine i spore i brze sve radi normalno

Meni se isto to desilo na zetoru kad sam orao pukla je viljuska za prvu - rikverc i zaglavila se izmedju zupcanika. Menjac je saltao normalno osim rikverca i prve, jer je rucica u ta dva stepena prenosa saltala u prazno. Traktor mogao da radi samo dok se drzi pritisnuto kvacilo, onog trenutka kada bi pustio kvacilo lamela je pocinjala da smrdi i traktor se gasi. Resio sam problem tako sto sam rasturio i zavario viljusku.
 
@ miroljubceful

I meni se isto po nekad desi na 7211 da kada se brzo iz rikverca prebaci u prvu da ostane u rikvercu a rucica menjaca ostane u neutralu dok po nekad povuce obe brzine i tada je slucaj kao kod tebe.Nemoj ga siliti da nebi skrljao nesto u menjacu vec uradi kako ti je objasnio clan zombie_666.

Ja sam u tu svrhu napravio mali prorez na podu iznad srafova -utvrdjivaca brzina tako da veoma lako za 5 minuta resavam problem ukoliko se desi, dok bi mi trebalo skoro sat vremena dok poskidam poklopce sa poda i pridjem srafovima bez ovog proreza (kod mene je u pitanju original ceska kabina) mozda je kod drugih laksi prilaz...
 
Poštovanje gospodo forumaši. Inače ne pišem po forumima, samo čitam jer manje više, sve se već negdje nađe, ali hocu pokusam nesto, pa posto vidim da nije nigdje detaljno uradjeno, pa da podijelim sa vama, ako budem radio. Predstavio sam se, kao sto je od mene traženo, ali koliko sam dobro uradio, ne znam. Elem, Imam Zetora 6211. Kupljen nov 1991 g. Sa traktorom nije bilo velikih problem. Hidraulicno kvačilo je prepravljeno na klasicne poluge, jednom mijenjane lamele. Originalne gume, na nekih 40-50%. Nemamo puno zemlje, pa je zato traktor i trajao. Uglavnom je redio, dok je deda bio mlađi, usluzno branje kukuruza sa 233 i naših 6ha. Neki dan smo tata i ja štelovali pracne, cijepali na pola i vidim da bi vrlo jednostavno mogli dograditi prednju vuču. Kada se zavrsi sjetva pšenice, traktor krece na podmlađivanje, tj, farbanje, mjenjanje sjemeringa na hidraulici, tu malo pušta ulje i dodatno tapaciranje. Nema 1000rpm kardan, to ne znam koliko je komplikovano ubaciti, ali ako slucajno bude moglo, gledacu da ikako napravim da bude 750rpm. Prepakovati kočnice, doštelovati reduktorske rucke i još neke sitnice. Novi su druk-ležajevi.. Prošle zime tata i ja smo radili mali traktor (kako ga mi zovemo od milja) Imt 542: https://www.youtube.com/watch?v=_4SGuo2QrrA Za sada, krećem u istraživanje, kako što jeftinije, a kvalitetnije pronaći prednju vuču sa izlazom iz priključkom za diff. On bi trebao, kako sam gledao na netu, da ima nazubljenu osovinu po difoltu u diferencijalu, spremnu samo da se ubaci prikljucak.

Hvala na pažnji i sva pomoć mi je dobrodošla.

- - - - - - - - - -

Zasto prednja vuča (?)ako slučajno neko bude pitao jer se dosta gubi na okretnosti itd... Sa Zetorom radimo oranje, tanjiranje i sjetvospremiranje zemlje. On vuče prikolicu i sve teže poslove, koji ne zahtijevaju okretnost. Za sijanje i ostale uskomanevarske operacije, tu je 542. Posle svakog oranja, moram da pravim prednje platobrane jer su niski i brazda pokida. Oranje sa prednjom vučom je blago, pogotovo sa hidro-volanom. Plus, veći točkovi, lakse prelazi preko brazde, manje će da lomi traktor i nas u kabini itd... Plug je IMT 756VK. Njega sam proljetos rastavio, ošmirglao i sastavio, novi lemeši, dakle nov!
 
kod mene je u pitanju original ceska kabina mozda je kod drugih laksi prilaz...

Gde mogu da pogledam koje sve vrste kabina postoje, i iz kojih zemalja? Ja na mom 5711 imam usku sivu kabinu, i nemam pojma cija je ona.
Mozda neko i slike ima. Ovaj traktor sam kupio pre nekih 2 godine, ali sam se zeznuo tj trebao sam da kupim malo jaci. U nekoj bliskoj buducnosti bih prodao/menjao ovaj za 7011 pa da znam da li treba voditi racuna i o kabinama prilikom kupovine ako budem mogao da biram (ako budem kupovao tj ako ne bude zamene).
 
Nazad
Vrh