Zetor

Imam ručnu za traktor ali je mehanička. Inače, ova zračna instalacija mi nije toliko potrebna zbog prikolice već za nešto drugo a o tome kasnije, ako eksperiment uspije :)
 
Nađeš spojnicu za vazdušne kočnice od bilo kog IMT traktora i na njoj ima i ventil sa ručicom
sa tom ručicom možeš regulisati silu kočenja potrebno je samo vazduh iz boce dovesti u nju
 
Mora bit i na prikolici i na traktoru. Bez toga ili blokira ili ne koci.
 
Sve to mozes raditi i sa rucnom kocnicom, ranije dok smo isli na Cer planinu po drva, secam se da je moj tata nizbrdo kocio sve rucnom koja aktivira kocnice na prikolici.
 
Mislio je na parkirnu kočnicu kod prikolice, imam i ja to na mojoj Tehnostroj. Potegneš ručicu i ona preko sajle aktivira kočnice. Ako produžiš sajlu eto i ubaciš ručicu u kabinu, eto kočenja na prikolici.
 
Da, zatvori ventil na izlazu za vazduh na traktoru, kocnice na prikolici ostaju bez vazduha i automatski se aktiviraju.
 
Može ali to nije to i treba da se ubaci u kabinu da bi moglo da se rukuje sa njom.Preko papučice je kulturica a moje pitanje ima drugačiju pozadinu.
 
Drugari, jel ima neko iskustva sa forterom 125 ???
Nzm tacan naziv modela kojeg je poznanik kupio ali je tu negde oko 120ks i msm da je bas fortera u pitanju. Prvi problem je bio sa motorom-trosio je ulje. Nije pristao na generalku i uz natezanje je dobio nov motor. Opet je imao neke probleme i opet natezanjem dobije drugi traktor. Ni taj treci put nije imao srece pa je nekako uspeo vratiti traktor a firma koja mu je prodala traktor vratila mu pare nazad.... Nisam pricao licno sa covekom,da mu ne stajem na muku,ali ga znam i kad se slegne prasina bas cu ga pitati sta se tacno izdesavalo. Prica nije rekla kazala jer kad sam se pojavio u doticnoj firmi samo su me pitali da li mi je rodjak taj i taj,jer imamo isto prezime,pokazali mi papir A4 rucno ispisan i malo su prokomentarisali "slucaj". Reko: cuo sam nesto,nisu mi rodjaci i daj ti meni ulje za moj traktor pa da ja idem.....
Manji Zetori rade besprekorno (ima jedan od 88ks u selu i jedan u susednom i rade bez greske) a ovi veci....
 
Zetor je sada "zapadni" traktor.
U novog Majora i Crystala vec se ugradjuju nemacki Deutz motori a verovatno ce i Proxima i Fortera u dogledno vreme dobiti nemacke motore.
Prednju vucu (ako ne i celu transmsiju) za Zetora vec dugi niz godina rade Italijani (Carraro) itd. da ne nabrajam dalje...
Pa i Zetorov "polubrat" Ursus sada ugradjuje Perkins motore, Mozijev menjac itd....
Prema tome nije to samo do Zetora.Na kraju krajeva ni Mercedes vise nepravi auta kao "staru 123-jku" da moze da predje po milion km...
Da prave takve kao sto su pravili 1970/80-ih kome bi prodavali nove masine?A usput na prodaji rezervnih delova je "najsladja" zarada.
Naprave sklop da izdrzi priblizno toliko koliko su naveli u garanciji i katalogu (plus-minus 200-300h gore/dole) i kada to prodje menjaj.
Nije tu Zetor nikakav izuzetak u odnosu na konkurenciju.Hbg, takvo vreme doslo...
 
Zašto je u BiH mnogo bolja ponuda polovnih Zetora nego kod nas kako starijih tako i novijih modela? Vidim da se polovni uvoze najviše iz Norveške. Cene su povoljne dosta, npr. 6321 se može kupiti za nekih 11 000 e, a kod nas za taj novac samo 7711. Koliko izađe traktor koji tamo košta npr. 10 000 e sa porezom i ostalim dažbinama dok ne stigne kod nas?
 
Kod nas je zetor u zadnjih 10 godina cijenjen traktor. Jeftini dijelovi, ima snage, tezine a sto je glavno dobra kabina. Cijene variraju ali isto tako i stanje. Vecinom nisu u bajnom stanju sto se tice mehanike. Na oko 90% ih ko bombona.
 
Nazad
Vrh