Zetor

Obrtaji naravno na max. tj 2200.

Nemam za 6011 ali napisacu za 7011 sa 16.9-28 (to bi manje vise trebalo da bude isto):

I - 4.55
II - 6.77
III - 9.43
IV - 14.47
V - 24.18
R - 5.93 km/h

Da odgovorim i za 5211 sa gumama 14.9-28 (u odnosu na prethodnu seriju 5011 kod njega je najmanja razlika):

I - 4.8
II - 7
III - 9.8
IV - 14.9
V - 24.3
R - 5.75 (standardan spori rikverc dok je brzi koji se opciono mogao poruciti 9.5 km/h)
 
Da pumpa se ne dira ako nisi vican mehanicar. Samo krpa u usis moze da ga ugasi i na stariji slavina za gorivo. Ovo zadnje mozda bude i vec kasno za motor dok potrosi naftu iz filtera.

Samo otpustis cev za dovod goriva i povuce vazduh.... Odma staje. Kod takvih eksperimenata treba uvek biti pripremljen!
 
Kod nas u zadruzi su bili zetori,70 ih,ne znam koji tacno modeli,da li 67 ili 69 11,ali sef radionice mi x puta pricao,da kad dobije "avionsko punjenje"tj,kad zaglavi regulator,nemas kad da mu odvijas dovod,isto kao i ibertura..
 
Malopre sam prosirio prednji zahvat tockova. Namucio sam se poprilicno da produzim upravljacku osovinu tj jedva sam je izbio napolje kako bi izasla iz cevi i tako produzila sebe. Posle, kada sam je namestio gde je fabrika nastelovala, okom sam ispravio tockove gde mi se cini da stoje skroz pravo. Ima li neka mera koja pokazuje da li sam dobro uradio, ili ne?

SfKlY.jpg



Posto imam luft u biksnama na levom tocku, zamenio bih to ovih dana. Kako da im pridjem? Da li je dovoljno da se odvije ovaj gornji sraf pa da sve to propadne i bude pristupacno za zamenu?

SfMPd.jpg


I kada sam sve podmazao, primetio sam da, dok u mestu motam volan levo desno, da postoji kao neki luft gde je prednji kraj povezan..ne znam kako da opisem.. Evo vidi se na slikama. Da li je taj luft normalan ili ne? Ako nije, kako mu prici i otkloniti ga?


 
pozdrav tebi markokg 1982,mozda nije moja tema ali da pokusam da pomognem,sa moje tacke gledista i sa prikazanim slikama ovo uopste nije dobro,lufta nigde nesme biti,u centralnom delu kucista klina na kolevci je ogroman luftni prostor,veoma je prosto ustanoviti luftni-prazni hod,ali i vidljivo je prikazano na slici,skidas sve redosledom od prednje maske do remenice,oslobadjas kolevku,i moras biksnovati,ali i dodavati materijala na kolevci sto su pojedeni-osteceni tj,zavisno ko kako taj problem resava,sto se tice u samom rukavcu prednjeg tocka,podignes uvis i klatis i vidis dali ima lufta u rukavcima,isto se biksnuje rukavac,i naravno nesme imati lufta,kada se odradi biksnovanje onda centriras trap-tockove,da jednako gaze,nema nista odoka,mora lepo da se iscentrira,raspon trapa bi trebao da ostane fabricki,ali zavisno kome zasta treba siri i uzi trap,pozzz
 
Prilikom stelovanja raspona prednjih guma, ja sam morao da idem na fabricku meru obzirom da drugacije to ne moze ni da se uradi. Ali sam imao mogucnost da, posle ozvlacenja ove upravljacke osovine (takodje postoji fabricki zljeb) stelujem fino tockove dok ne dodju u ravan. Provozao sam ga i sve je ok, samo me je zanimalo da li postoji neki nacin da se ustanovi da je to fino podesavanje dobro uradjeno.
Rukavce cu svakako srediti sto pre. Danas je prednji kraj bio podignut i ustanovljen je luft. Od moje zene otac je strugar, pa ce cas posla napraviti dve biksne, samo ih prvo moram skinuti. Zato sam i pitao da li je dovoljno skinuti/odvrnuti samo ovaj jedan sraf sa gornje strane, i da li ce onda sve to spasti i biksne postati dostupne?
Na kolevci je eto napravljen taj luft. Ocigledno su godine u pitanju. Obzirom da je luft veliki, neka izdrzi da prodje oranje pa ce tek onda na rasturanje i sredjivanje tog dela.
 
Pre ili kasnije, sve ovo mora da se sanira. Moguce i pre oranja. Ako majstor dodje da mi sve to poskida na licu mesta, strugar napravi sta treba i sve je ovo u dva dana i par sati rada.Levi rukavci bas imaju lufta i gore i dole. Desni ne mrda. A kolevkin luft sam primetio tek kada sam dobro podmazao ceo prednji trap. Cim mrdas volan, seta napred nazad.
 
Ja sam kod mene navarivao rukavce i ostrugao jer su se bili dosta pojeli. Znam da su rukavci novi bili dosta skupi, ovako me je izašlo upola jeftinije.
 
Pre ili kasnije, sve ovo mora da se sanira. Moguce i pre oranja. Ako majstor dodje da mi sve to poskida na licu mesta, strugar napravi sta treba i sve je ovo u dva dana i par sati rada.Levi rukavci bas imaju lufta i gore i dole. Desni ne mrda. A kolevkin luft sam primetio tek kada sam dobro podmazao ceo prednji trap. Cim mrdas volan, seta napred nazad.
Evo ti neka slika od delova sto treba da se izbiksnuje

a87e253d5a5487868faf841d6b6bbc79.jpg
a1e7930677a3fecab8a66fcf2e462dcc.jpg
 
Pre desetak dana na poklon od prijatelja dobih jednu brosuru/knjizicu fabrike Zetor pod nazivom "Istorija traktora Zetor.Razvoj, tehnika, prototipovi i objedinjene serije".
Sve to na nekih 30-ak strana sa dosta lepih slika i ilustracija.Iako smatram sebe solidnim poznavaocem ove marke traktora i njegove istorije bio sam blago receno sokiran!
Pored meni poznatih fakata kao sto se pojava Crystala 8011 1968. godine i revolucije koju je taj traktor napravio u svetu traktora (prva atestovana sigurnosna kabina, pored toga i prva kabina u kojoj je nivo buke samnjen na ispod 85 decibela), dizajn (bar 10 godina ispred svog vremena), prvi traktor u koji je serijski ugradjivan multiplikator obrtnog momenta (polovljenje brzina) itd itd...Inace kada smo vec kod te cudne (godine okupacije od Sovjeta) 1968. godine, Cehoslovacka je u istoj bila 4. zemlja po broju izvezenih traktora (od 1946 do 1968 nekih 250 000 primeraka), odmah iza USA, Velike Britanije i Zapadne Nemacke.Kada je izvoz u pitanju posebno paznju privlaci sto je najveci deo izvoznog programa (i to u za danasnje pojmove veoma ozbiljnim ciframa) isao za bogate kapitalisticke drzave na zapadu (dok je recimo nas IMT u glavnom gadjao siromasno africko i azijsko trziste)...

Pored Ursusa kome je ustupljena dokumentacija za UR II (tj. Crystala 8011) i manji motor Z4001 od 45ks (sa Zetora 4011 i 4511) na onsovu cega je Ursus naparvio C-355 i kasnije C-360, Zetor se po licenci sklapao i u Burmi (Mijanmar), u Brazilu, Iraku i naravno u Indiji gde firma HMT i dan danas proizvodi delove za te traktore (mozete ih sresti i na nasem trzistu rezervnih delova).

Na kraju ono sto me posebno odusevilo je proboj Zetora na severno-americko trziste.Naime da bi se na pomenuto trziste izvezli traktori potrebno je prvo proveriti njihov kvalitet u nekom od renomiranih i priznatih instituta (laboratorija).Jedna od takvih referentnih je i "Nebrasca Tractor Test Laboratory" inace deo univerziteta u mestu Lincoln.Tamo se traktori testiraju jos od 1920. godine.Rezultate ovih testiranja pored USA prinzaju i Kanada i Australija.Dakle da bi se traktor uopste prodavao u ove 3 zemlje potrebno je da prodje testove u ovoj laboratoriji.Sami rezultati testova (ukoliko su dobri) daju najbolju mogucu reklamu (posto moraju biti dostupni javnosti) i u znacajnoj meri uticu na prodavanost traktora na ovom trzistu.Pa da vidimo kako je Zetor prosao...

Prvo su testirani krajem 60-ih modeli (2011/3011/4011/5511).
Ipak ono najbolje je usledilo krajem leta 1985. godine.

Za testiranje su (uz prisustvo ljudi iz Zetora) izabrana dva modela (5245 i 7245).
Klimatski uslovi (prosecna dnevna temperatura od 30 stepeni) u Nebrasci su dodatno komplikovali neke od testova.
Naprimer testiranje motora na izlaznom vratilu (kardanu) se radi samo do temperature od 24 stepena - sto je uzrokovalo da se ovi testovi rade nocu ili pred zoru.
Za vucne testove je propisana granicna temperatura 29 stepeni (a uz saglasnost proizvodjaca sto je Zetor u ovom slucaju dao moze se pomeriti na 35 stepeni).
Na traktoru se mimo podesavanja za specificne klimatske uslove u Nebraski nisu smele vrsiti nikakve izmene ("friziranje") i njegovi parametri su morali u potpunosti odgovarati onome sto je navedeno u proizvodnoj dokumentaciji.

Jos pre transporta u USA u Brnu je izvrsena proba rama traktorske kabine koja je trebalo da potvrdi cvrstinu i bezbednost iste (po americkoj metodici ispitivanja).
Na osnovu iste probe americka Advanced Technology Inc. je izdala potvrdu da kabina testiranih Zetora odgovara sigurnosnim propisima USA.

Na pocetku testiranja traktori su prvo prosli kroz "razradjivanje" u obimu 3 do 12 casova.Pre svega su domaca maziva zamenjena za americka pa se merila i potrosnja ulja.
Prilikom 5-satnih neprekidnih testiranja motora na izlaznom vratilu se merila snaga kao i potrosnja goriva, temperatura goriva i ulja u menjacu.

Usledili su vucni testovi na betonskoj povrsini koji su se sastojali iz jedne 10-satne i pet 2-satnih proba u raznim rezimima opterecenja.
Merila se vucna sila, vucna sila u svakoj brzini, brzina polaska, proklizavanje, potrosnja goriva, temperatura u hladnjaku, buka u kabini i buka van kabine, operativni troskovi...

Prilikom testiranja hidraulike merilo se vreme koje je potrebno za podizanje odredjenog tereta na odredjenu visinu.Naravno i u toj prilici su kontrolisani temperatura i pritisak ulja u sistemu.

Pri kontorli stanja traktora posle testova su bili demontirani neki sklopovi, prilikom cega su premerene velicina motora, stanje klipova i karika, procenjena potrosnja ulja isl...
Na kraju testovi su sublimirani u zavrsni izvestaj u kom je dat detaljan pregled rezultata svih merenih parametara.
Prema ovim rezultatima potrosnja goriva bila je niza nego sto je proizvodjac naveo u svom uputstvu korisniku a prilikom vucnih testova oba Zetora su zauzela prvo i drugo mesto medju traktorima svoje kategorije (do 50 i 65 KS) racunajuci tu sve traktore koji su ovoj laboratoriji testirani u prethodne 4 godine (a svi koji su se prodavali na americkom trzistu morali su da prodju kroz nju)!!!

Nakon ovoga do kraja te 1985. godine prodato je u USA 576 traktora od 14 500 izvezenih te godine do kapitalistickih drzava.

Mislim da se posle ovoga zakljucak sam namece (ko iole objektivno zeli da sagleda stvari) koliko je ozbiljan proizvodjac Zetor bio...
 
Zetorom ki gubi vodu. A ne mogu da vidim gde, izgubi 4-5l za sat vremena.
Da li postoji mogucnost da je naprsla neka hilzna ili taking nesto?
 
Nazad
Vrh