Zetor

KACERAC
Al ga objasni alal vera,da se resimo nedoumica sta imamo:bravo:
 
Služimo narodu.

Zetor između 1960. i recimo 1985. godine je firma kojoj se ja divim u svakom pogledu.Kada pogledate da su sve sami radili (nisu kupovali licencu tj. "know-how" kao SFRJ, Rumuni, Indija).Sve sopstveni razvoj, znanje, kadrovi....Dobro, kada bi zapelo tu i tamo ponešto bi se "prekopiralo" od zapadnjaka (sedište sa amortizerom od nemačkog Fritzmier-a krajem 1960-ih, filteri od MAN-a itd itd....Bez obzira na sve ogroman procenat toga je bio plod "domaće pameti".Za tadašnje pojmove izvozilo se u ozbiljnim brojkama i na najzahtevnije zapadno tržište, prodata je licenca određenim zemljama poput Iraka, Brazila, Burme, Indije...Ursusu je ustupljena dokumentacija za 4011 a i Crystal je rađen zajedno itd itd...Na testovima u najpoznatijim centrima za testiranje traktora (poput onog u Nebrasci u SAD) Zetor je beležio vrhunske rezultate i držao korak sa konkurencijom...

Nažalost period 1980-1993 je odlučio o sudbini ove firme.Prvo su slovački političari koji su početkom 1980-ih zauzeli par važnijih mesta u saveznoj vladi naredili premeštanje proizvodnje Crystala u ZTS u Slovačkoj (prvi pucanj u nogu).Onda je pao komunizam, u celoj istočnoj Evropi je nastao haos, domaće tržište je izgubljeno pošto je Češka vlada po "savetu i preporuci" EU prestala da daje bilo kakve subvencije poljoprivrednicima itd...Usledila je kuponska privatizacija, menjanje par vlasnika, gašenje proizvodnje na par meseci tokom 1998. godine itd itd...Danas je Zetor u situaciji da zbog normi EU mora da kupuje motore od Deutz-a (ne isplati mu se da za tako mali broj traktora radi i finansira sopstveni razvoj), transmisija se već 20-ak godina nabavlja od Carraro-a itd itd...Zetor je tokom proteklih par meseci zbog konstantnog smanjenja obima proizvodnje morao da otpusti 260 radnika (u firmi će ostati oko 350-400 radnika).

Par podataka iz "slavnih vremena"...

zaključno sa 1982. godinom izvezlo se:

50 000 traktora na francusko tržište
40 000 na tržište skandinavskih zemalja
preko 20 000 u Veliku Britaniju
preko 15 000 u Zapadnu Nemačku,
na azijsko tržište 134 000 (bez licencno proizvođenih) itd itd

Evo malo i mog Zekana 4911 iz 1980. godine (te godine u Brnu se radilo baš "punom parom" pa je sa traka sišlo 33 359 traktora od čega je u izvoz otišlo 25 580).
Snimak je od pre par sedmica, al u nedostatku boljeg poslužiće...

 
Trenutno samo njega.Mislim da je 7245 ok sa potrošnjom goriva.Od traktora iz tih serija "sedmicu" (7745) bije glas da hoce da "popije" malo više mada je i brža u transportu.Po meni 7245 je prava "mera" ako nemaš mnogo poslova tj. sati u transportu...
 
Jedan komšija ima 7245 i pojačao ga na bosh pumpi koliko je god moglo i kaže da sad troši baš dosta pa zato pitam kakav je zapravo potrošač,a kod mene bi taj 72 radio u šumi i nešto malo u poljoprivredi.
 
Nisam se bavio takvim stvarima ("odvrtanjima") niti to može neko da ti kaze ovako "na neviđeno") .Očev školski drug koji se profesionalno bavi izvlačenjem i transportom drva je imao pre 6945 a sada 7745.On je uzeo sedmicu ponajvise iz razloga sto je sa ovim prethodnim modelima "dangubio" u transportu na duzim turama itd....inace nije imao zamerki na kvalitet, potrosnju itd...
 
KACERAC
Al ga objasni alal vera,da se resimo nedoumica sta imamo:bravo:

Bas tako... Znam dosta o ovim traktorima, ali bas sve ne... napr. ovo u vez 4711/12 (/18 ) nisam znao. Markom smo pricali o tome zasto su ostali xy11 bez kabine, samo 4712 je sa onom dvojkom... Svaki dan se moze saznati nesto novo... A i pamcenje mi ne sluzi vise kao pre... mislio sam da u ovi od 102 mm a ne od 100... 95 sam znao... i za crystal 120... Svaka cast!
 
Momci, kupujem traktor duplak 50-60 konja. Posto nijesam nesto upucen u poljoprivredne traktore, gledajuci po netu vidim da su zetori ipak među vodećim...
Treba mi informacija koji zetor duplak mogu realno kupit za 8 hiljada eura? Iz CG sam pa moram dažbine platit, a ne mogu bas priustit sebi mnogo preko 10 hilhada da me izađe. Ima ovamo neki kinez Foton, skoro nov, star dvije godine, mozda bi ga mogao dobit za 9 hiljada, al citajuci po forumima, rekao bih da je bolji stari zetor nego novi foton... Mozda griješim, ne znam.
Svaki savjet ili predlog ce mi dobro doć.
Čak i link nekih oglasa gore kod vas bi mi valjao. Nikako da natrefim neke dobre oglase sa dosta traktora.
I da napomenem da mi to ne treba za neko profesionalno bavljenje poljoprivredom nego da imam na selu za sebe da po malo posijem, izvucem po neko drvo za kucu i tako.
Hvala unapred.
Pozdrav.
 
Hvala druže. Tako nekako i ja mislim. Vidim na bosanskom piku ima prilično oglasa sa zetorima. Valjda ih uvoze ljudi tamo...U srbiji nikako da nađem pravi sajt.
Ubijaju me ove naše novopečene granice, carine i pdv... Živjet nam ne daju. Da nije toga, gledajuci cijene u Bosni, dosta lako bih ga kupio.
 
Aco stvarno neznam šta bi ti reko,ja jesam skidao prednju vuču ali nisam je vagao pa je teško to otprilike reći koliko ima kg,šta znam možda 150-200kg ali siguran sam da sam pogriješio.To će najbolje znati kolega Kole jer on je dosta radio oko tog difrencijala pa sigurno zna tačno koliko je težak.
 
Što reče zombie_666 kojeg god Zetora od ovih navedenih kupiš sigurno nećeš pogriješiti jer svi su dobri a tu imaš i 5245 koji je po mom mišljenju dosta dobar za poljoprivredu na manje.

5245 je dobar traktor no ako naletiš na noviji model sa Carraro prednjom vučom. Nije tu problem u samoj vuči, stara originalna tipa Zetor vuče je nepoderiva no jako, jako je teška za 5245, ipak je to troklipac motor dok je Carraro dosta lakša i ima veći ajnšlag. Znam par ljudi koji imaju 5245 sa starom tipom vuče i jednog sa novom i bukvalno kao jedini problem se ističe velika težina traktora za taj motor a u toj težini prednja vuča nosi dobar udio. Pored toga, jako su skupi ovdje u BiH/RS, mislim da ga teško može naći u toj cijeni a da uklopi i prevoz i dažbine. Modeli sa 4 cilindra su bolji izbor za svaki posao a održavanje i većina dijelova je svakako ista tako da održavanje nije nikakav problem, em su jeftini em je sam traktor jednostavan za rasklapanje. Ja od 2012. imam Zetor 7045 i to je magare neopisivo, vučem sa njim 2x14" obrtač na 30cm i više dubine i rotodrljaču od 2.5m tešku 1250kg, nijedno mu nije teško. Prijatelj ej ljetos kupio isto 7045 za 12.000KM (6000E) sa lošijijm prednjim gumama, naradio se sa njim bez ikakvih ulaganja sem tih guma. Koji god da uzmeš nećeš pogiješiti, oni su 99% isti traktori svakako. LIčno bih ti preporučio 7045 jer sa njim imam više nego pozitivna iskustva a traktor je veoma, veoma sposoban.
 
A vidite ovu foru: Popularna serija Naracos, koja opisuje zivot i napredovanje Pabla Escobara, u jednoj epizodi u Kolumbiji prikazuju traktor. Ja pauzirao, i imam sta i da vidim :osmeh:

 
Ne znam vala. Ja ga ne bi ni carinio. Ako ti je selo malo zabaceno i ako ga slabo koristis. Znam da ovde kod mene neki imaju traktore koji nisu carinjeni i rade ljudi sa njima jedino izbegavaju glavne puteve. Vise su po sumama i njivama.
 
Ne znam vala. Ja ga ne bi ni carinio. Ako ti je selo malo zabaceno i ako ga slabo koristis. Znam da ovde kod mene neki imaju traktore koji nisu carinjeni i rade ljudi sa njima jedino izbegavaju glavne puteve. Vise su po sumama i njivama.

A ne bi ni ja nego kako ga dovesti do sela? Tamo "međedi poštu nose", tamo mi je lako za papire. On kad uđe legalno na granični prelaz, mora ic na carinu. Valjda...
 
Nazad
Vrh