Najbolji plastenici

Pa za pocetak mislim da ce mi pvc posluziti dovoljno dok se ne naucim malo. Puno, puno je jeftiniji a po pricama drugih nije toliko losiji. Znam ja da je metal metal ali opet ovo nije veliki plastenik 5.5*20 m. Mesto na koje ga postavljam je dosta zaklonjeno od vetrova. Pa za sad je u planu zel.salata, spanac... Tako da zakljucujem da je bolje da ga postavljam. Malo sam zakasnio da uhvatim lepo vreme jer sam hteo da betoniram drzace u flase pa da ih ukopavam ali valjda cu uspeti jer za 4 dana najavljuju zahladjenje. Sto se tice skidanja snega, nije problem... :p Pravicu od tog snega cerkici Sneska Belica.
 
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/bh-cudo-povrce-prodato-15-godina-unaprijed Ajde bacite pogleda na clanak.
Vjerujem da se u ovom tekstu radi o placenoj reklami pa bi volio da prokomentarisete. Naime, radi se o tome da su ovi plastenici nedaleko od mene, znam da su papriku prodavali ovdje te da izvoza prosle godine nije bilo.

Paprika ne vjerujem da je organski uzgojena(barem prosle godine)jer izgleda strasno plasticno. Nebitno to sve, zanima me kakve su ovo izduzene paprike. Ne izgleda mi ovaj rasad bas kvalitetan s tim da nije uopste pikiran, pa eto volio bi procitati i tude misljenje.
 
Poslednja izmena:
Nista narocito se ne moze videti iz ovih slika.Rasad sto nije pikiran,ajde.....moze da prodje.Saditi dva puta godisnje papriku u plasteniku je bez veze.Sve se to obavi sa jednom sadnjom,tako da prica o drugoj sadnji je zaludjivanje.380000 hiljada biljaka u 11000m2 plastenika ispada oko 35biljke po m2,sto je mnogo mnogo je.Cak i da je greska pa su 38000 biljaka to je malo,rekao bih da je sadnja na 25cm.E sada sto se tice organske proizvodnje,mislim da to nema veze sa GLOBAL-GAP-om.On dozvoljava hemiju.Dobiti sertifikat na pocetku proizvodnog ciklusa je prica za malu decu.U tu pricu se moze uci na pocetku proizvodnje,a sertifikat se dobije tek u pola berbe.
Plastenici se ne vide bas najbolje kako su opremljeni,ali imaju bocno i krovno provetravanje.Kompjuter za svaki plastenik,a sta radi tu kada je organska proizvodnja?Koliko ja znam i koliko sam video za sve to postoji centralni kompjuter i prostorija gde se sve to obavlja i salje po plastenicima,gde sonde i elektroventili to dalje obradjuju.Mozda laicko objasnjenje,ali nisam ulazio u tu problematiku.Znam da je ta prostorija oko sa instrumentima i kompjuterom oko 20-ak hiljadarki,a sto veci broj plastenika i veca kolicina onoga sto se u njima ugradjuje veca cena,znaci jos skuplje.Primer za 3ha plastenika pre dve godine oko 25000 evra bez PDV-a.
Uduvavaju topao vazduh?Odakle im taj topao vazdug,gde ga greju.Po meni prica za malu decu.Nisam cak siguran ni da je dupla folija.Deluje kao politicka kampanja
Ima 11000m2 a proizvodnja 600000kg u dve proizvodnje(valjda,ako sam dobro razumeo)to je oko 55kg po m2.Prica za narod koji se ne razume mnogo u to.
 
Hvala najljepse na odgovoru, mislim da si ubO prstom u kajmak.

Brojke su besmislene definitino. Ja nisam ni citao dalje od kad sam procitao onaj red gdje radnice stabljike drze kao novorodencad ili nesto tako... Kosa mi se podigla, opsovao sam i njih i ove sto ih reklamiraju te zaklopio laptop... Najgore od svega je sto me ovaj njihov "agronom" u poljoprivrednoj apoteci nakon sto sam zatrazio vodotopivo NPK, 20:20:20, pita koje je boje.
Ali sve to po strani necu se mnogo zamarat, objasnit cu si to ovako.

Dosao arap, donio pare, oni hoce da mu ih sto vise izvuku ili da mu ih sto vise operu. Ili je mozda taj arap neko ko ce da bude glavni nacelnikov adut na sljedecim lokalnim izborima...

Folija jeste dupla i valjda nekim kompresorima uduvavaju topli zrak. Inace ja sam u svom plasteniku do sad proveo ne vise od 50-100 sati pa meni kao takvom vrsnom proizvodacu povrca ova prica djeluje tako providno i suplje na sve strane. Da bi potvrdio svoje laicke sumnje trazio sam misljenje nekoga upravo poput tebe. Jos jednom, najljepse hvala pomogao si znacajno u svim mojim buducim raspravama o ovom vrsnom proizvodacu s 55kg po kvadratu...
 
Poslednja izmena:
Meni nije jasno kako su uspjeli napraviti ovakvu rasadu paprike, ja sam jednu godinu jedan mali dio rasade radio eko prihrana je bila sa humusom i rasada je bila idealna.
Kažu citiram ( dok radnice u crvenim odijelima pažljivo, kao da u rukama drže novorođenčad, spuštaju mlade stabljike ) drugačije i nemogu jer bi se slomile.

 
Pozdrav Miladine.
Jesi li postavio te plasticne plastenike i kako su se pokazali?
I ja namjeravam jesenas ako sve bude uredu s prodajom postaviti par plasticnih, ojacanih drvenom gredom na sredini. Mislis da bi ispunili zadatak?
 
Poslednja izmena:
savet

Pozdrav Miladine.
Jesi li postavio te plasticne plastenike i kako su se pokazali?
I ja namjeravam jesenas ako sve bude uredu s prodajom postaviti par plasticnih, ojacanih drvenom gredom na sredini. Mislis da bi ispunili zadatak?

E ovako,kao prvo da kazem da je ovo moje licno iskustvo sa plastenicima od PVC cijevi.
Bavim se proizvodnjom cvijeca u plastenicima od 1998.godine.Radim sa PVC cijevima duzine 8 metara,a precnika fi40mm.Plastenici su mi dvostruka folija ,spoljnja sirina 5,5 metara, unutrasna sirina 5 metara,a duzina 10 metara,visina je 2,5 metara,grijanje je obicnom bubnjarom od metalnih buradi prilagodjeni za lozenje piljevine.

Kolege cvijecari koji su imali plastenike sa metalnom konstrukcijom su vec nekoliko puta imali iskustva da im je konstrukcija od metalnih cijevi popucala usred zime i da su imali totalnu stetu,moji plastenici i to samo oni koji nisu grijani su se samo spustili tj.cijevi su se savile,ali kada sam ocistio snijeg sa vrha oni su se ponovo podigli i vratili u normalu,cak ni najloni nisu popucali.
A sada nesto o cijenama.
Cijena jedne cijevi duzine 8 metara je 8 evra,znaci za jedan plastenik treba 11 cijevi puta 2 za spoljni i unutrasnji najlon 22 cijevi plus 4 cijevi za vezanje po duzini na tri mjesta na sredini i na dvije strane 26 cijevi puta 8 je 208 evra,treba 33 spojnice plasticne da se cijevi povezu,jedna je oko 0,5 evra znaci 17 evra,dva najlona 15 metara duzine i 8 sirine od 180 mikrona su 2 puta 70 evra je 140 evra,gradja za dvokrilna vrata visine 2 metra,sirine 3 metra oko 35 evra.Sve ukupno oko 400 evra za plastenik 50 m2.
SRETNO.
 
pozdrav Jovane ,iskreno prvi puta cujem da se nekom desilo da mu metalne cijevi popucaju zimi,sto se tice pvc cijevi bez dobre drvene konstrukcije(sto isto kosta) zima ljeto plastenik zagarantovano upada,ali mi je nejasno ako si dobro napisao PVC cijev duzine 8 metara 8eu dok je metalna npr. fi26 6metara 5,5eu ?
 
pozdrav Jovane ,iskreno prvi puta cujem da se nekom desilo da mu metalne cijevi popucaju zimi,sto se tice pvc cijevi bez dobre drvene konstrukcije(sto isto kosta) zima ljeto plastenik zagarantovano upada,ali mi je nejasno ako si dobro napisao PVC cijev duzine 8 metara 8eu dok je metalna npr. fi26 6metara 5,5eu ?

Moze da popuca ako je uzimao savne cevi,loseg kvaliteta inace nema sanse da popuca ,ja imam plastenik napravljen od colovnih cevi vec 15 godina i trajace jos 50 cak sam jedan deo pokrio trapezom gde teret nije mali pogotovo kada dodje sneg na njega ali nemoze da mrdne ako se dobro odradi
21pukh.jpg
 
@indoor
Pa jesu pomasne cijene.. Plastenik od 300 kvadrata, 30x10 izadje sa transportom iz Kraljeva namontiran kod nas u R. Srbskoj oko 6300 evra. Jos sto sam se malo iznenadio, raspon cijevi na pomenutom plasteniku je 3 metra, fi60 imaju stijenku samo 1,5 mm.

@Janosh
Ovo sto sam naumio ne bih ja ulagao, nego ministarstvo poljoprivrede. To je neki oblik samozaposljavanja, jer sam zavrsio poljoprivredni fakultet, pa kako bi me 5 godina skinuli sa biroa, daju mi 10 000 evra da pokrenem svoj biznis, pod uslovom da je plan biznisa korektan po njihovoj procjeni. Konkurencija je i tu, ali posto nemam mnogo zemlje, nemam nista drugo da smislim osim plastenika. Vec imam 250 kvadratnih metara pod podcinkovanim plastenicima, pa bi ovo bilo samo prosirenje..
 
Pa napravi ga sam kostace 3x manje.
Plastenik 30x10 je prekratak,moze ici ladno duplo duze
Pa, znate kako.. Tesko je ici na tu opciju zbog pravdanja novca.. Treba se donjeti predracun, jer oni ne daju kes, nego placaju na racun onom ko je prodao robu. A, ne bi isao na 10 metara u sirinu, nego 2 plastenika 33x6,5 metara..

http://www.poljoprivreda.itc.ba/med...b1e3/c8ac0bf0-fccf-4c71-f9c0-6bac7c47ff49.jpg

Ovaj plastenik, 35x8, podcinkovana konstrukcija, cijevi 5/4 kod nas kosta oko 4 000 evra. Radi ga jedna firma iz Zenice..
 
Nazad
Vrh