Najbolji plastenici

mene interesuje kako lexanom samo krov ili ceo plastenik,i koje cevi ,hvala :sta:
 
ciak je napisao(la):
a šta vi mislite koliko vredi jedan regularan objekat 8x50x3,6m sa duplom folijom profesionalnom i unutra i spolja , resetkastom kokstrukcijom sa petoro vrata po čelima i sistemom za navodnjavanje i gornjim i donjim?
::novac:: ::novac:: :cool:

oko 20-25e\m2
 
Propust, plastenik je 400m2 dimenzije su 50 x 8 a visina je oko 3,3m lukovi i folija je 12m .
 
Miladin je napisao(la):
Mene ovaj košta oko 1500ev. Konstrukcija i mađarski najlon TVK garancija 3g.



Post je spojen: [time]среда, 23. март 2011. 10:35:51 CDT[/time]
_________________________________________________
Miladin je napisao(la):
Propust, plastenik je 400m2 dimenzije su 50 x 8 a visina je oko 3,3m lukovi i folija je 12m .
Post je spojen: [time]среда, 23. март 2011. 16:37:50 CDT[/time]
_________________________________________________



1500/400=3.75 ::svaka cast::
konstrukcija i folija??
 
darkota je napisao(la):
Miladin je napisao(la):
Mene ovaj košta oko 1500ev. Konstrukcija i mađarski najlon TVK garancija 3g.



Post je spojen: [time]среда, 23. март 2011. 10:35:51 CDT[/time]
_________________________________________________
Miladin je napisao(la):
Propust, plastenik je 400m2 dimenzije su 50 x 8 a visina je oko 3,3m lukovi i folija je 12m .
Post je spojen: [time]среда, 23. март 2011. 16:37:50 CDT[/time]
_________________________________________________



1500/400=3.75 ::svaka cast::
konstrukcija i folija??
Mislim da u cenu treba uracunati joj stosta sto prosecan srbin previdi :nono:
npr za takav objekat niko ne racuna sitnice tipa boja, zica za varenje, energenti, brusne ploce i sl. sto dodaje bar jos 20% . Nepravilno postavljena folija i najboljih mehanickih osobina imace 20-30% kraci vek sto je malo verovatno da ce nekome uspeti iz prvih nekoliko puta i sl.
U svakom slucaju korektna cena za tunel sa atestiranom resetkom i duplom folijom je negde od 7-10E po kvadratu, sto opet zavisi od mnogo faktora. Plastenici koji preasuju 25e po kvadratu su uglavnom dobrog kvaliteta(bar koliko sam ja upoznat) ali se na skucenom i neorganizovanom trzistu tesko otplate, i jos jedna stvar......nije se svako rodio za bravariju, neko jednostavno hoce da gaji povrce :cool:
Naravno kod nas niko ne racuna rad kao komercijalnu stavku :cao:
 
Инвестициони трошкови за високи тунел 50х8м- 400м2:
-носећа конструкција................1680Е
-ПЕ фолија,дупла..................... 460Е
-систем за наводњавање.........250Е
-остала инфраструктура...........250Е
СВЕГА: ..................................1640Е
На ово треба додати 900Е за обртна средства.
Целогодишња производња парадајза без грејања+ранопролећна производња салате тражи око 150 дана рада.
Економичност призводње (укупан приход/укупан расход)је око 160%.
Рентабилност производње (добит/уложени капитал) је око 45%.
 
Deda Lala
Nesto se ne slazu ove cifre,da nije mozda 2640evra.
Dupla kvalitetna folija izlazi oko 650evra.
i iz nekog mog iskustva duzina ne bi trebalo da premasuje 40m,zbog provetravanja u letnjem periodu.
 
Чим сте уочили грешку значи да читате пажљиво.Цена фолије је кад купују задруге ,значи нема трговачког уграђива.Цена пластеника је кад се све сабере 2640Е.Мало додатних жуљева сигурно неће шкодити.
 
Kad ste već oživjeli ovu temu da se i ja uklopim u raspravu. Ja sam proljetos bio zagrijan da napravim jš nekoliko veliki plastenika po 400m2, ali na moju sreću sam odustao, a zašto sam odustao evo i obrazloženje. Prošle godine sam napravio dva velika plastenika po 400m2 kvadratni i primijetio sam da su duplo skuplji od malih tunela 100-150 m2. Nije samo da mi je to smetalo već mi je smetalo i to što sam i prošle i ove godine manje zaradio u velikim nego u malim plastenicima. Na ranom krastavcu sam duplo manje zaradio para u velikim plastenicima nego u malim. Mislim da veliki plastenici u proizvodnji ranog krastavca nemaju nikakvu šansu sa malim plastenicima, možda u nekim drugim kulturama.
 
Mislio sam napraviti jedan mali plastenik od PVC cijevi.Na youtubu naletio sam na ovo rjesenje (http://www.youtube.com/watch?v=e3OHjiwHqGc&feature=related) koje se cini poprilicno lako za napraviti.E sad,problem se javio kada sam pokusao da nadjem cijevi koje bi se ovako lako uklapale u ove racve.Mislio sam da se radi o obicnim PVC cijevima za vodu (one zelene) ali one se bas ne uklapaju tako lako,rekli su mi da je potrebna posebna masina koja zagrijava cijevi da bi se mogle uklapati tako da su ove cijevi otpale. Ako neko ima ideju gdje bi se mogle kupiti cijevi za plastenike kao sa videa( ili slicne ) u okolini Banja Luke,neka javi. Naravno,ogranicen sam parama pa cijena od 250E je prevelika za moj budzet.
 
Kod nas se mogu naci gotove PVC cevi, koje su koriscene u povrtarstvu, za male pare.
Povrtari odbacuju ovakav nacin gradnje plastenika.
Metalna konstrukcija skuplja i daleko dugovecnija, izdrzljivija,,,
Za korak uvek ispred PVC.
 
@borbar moguce da nesto nisam dobro shvatio pa cu lupiti. Za spajanje plasticnih cevi bilo kog promera se koristi pegla. Ja sam je kupio za 15 evra, sa deset petnaest nastavaka razlicitog promera. Sa njom sam lepio i cevi koje smo ranike kupili za plastenike ali se vise ne koriste za tu namenu. Mislim da bi i ti zavrsio posao sa tom peglom. Pegla nije profesionalna vec amaterska, ali rezultat je isti(pozajmliivao sam i profesionalnu ) jrdino je nakverovatnje vek trajanja kraci. S' obzirom koliko ces je koristiti trajace dosta dugo.
 
Ja bih ti savjetovao da neradiš plastenik od plastike, jedino ako hoćeš vergu, prvo što je konstrukcija slaba i drugo neki najloni su osjetljivi na plastičnu konstrukciju kao što sam ja naletio pa su popucali po lukovima za 3mjeseca a garancija najlona je bila 6 sezona.
 
Neko je spomenuo leksan.Onaj ko hoće da ga upotrebi neka prvo ode na pijac Zeleni venac pa posle .......Naravno, Leksana ima raznih fela i karakteristika pa ko hoće...

Deda samo još dodaj da je leksan ili polikarbonat izuzetno skup materijal za proizvodnju plastenika mislim da je u tom slučaju bolje napraviti staklenik.
 
Ovih dana idem da kupim pvc plastenik.
Hocu da radim prolecnu sadnju.
Pitanje je dali da ga odmah montiram ili da sacekam jan-feb pred sadnju pa da ga onda montiram?
Dali je bolje za zemlju da bude koliko toliko zasticena od zimskih nepogoda ili ne?
 
Ovih dana idem da kupim pvc plastenik.
Hocu da radim prolecnu sadnju.
Pitanje je dali da ga odmah montiram ili da sacekam jan-feb pred sadnju pa da ga onda montiram?
Dali je bolje za zemlju da bude koliko toliko zasticena od zimskih nepogoda ili ne?
Probaj da izbegnes kupovinu plastenika od pvc cevi,metal je metal.E sad zavisi sta planiras da sadis ako je neki spanac ili salata onda bi bilo potrebno da pokrijes a ako je kultura prolecna onda nemas potrebe pokrivati jer moras dezurati zbog snega jer plastika nije bas za vecu kolicinu snega....
 
Nazad
Vrh