Slobodna diskusija o traktorima

хахах то то

послато са sm-a500fu уз помоћ тапатока
 
Sto se tice brda, 542 je za izbegavanje. U ravnici je verovatno druga prica. U selu je nekada bilo bas dosta 542 novog tipa, danas je ostao samo nas i jos jednog komsije. Nas vise iz neke ljubavi i dedine ljutnje kada se pomene prodaja, nego iz potrebe za tim traktorom, komsijin je sa veoma malo sati parkiran u garazu i ne koristi se. Svi ostali koji su ga imali, zamenili su ga za 539. Pored njega imamo i 533 sa Fiatovim motorom. Oba traktora su kupljena nova, 533 davne '75., a 542 '88. Oba su od prvog dana pozadi sa gumama 12.4 i radila su identicne poslove i moje misljenje je, da je 542 u brdu u 90% poslova nesposobniji od 539. Evo i jedna stara slika.
2wgg2ee.jpg
 
imt 542 stari tip sa jacom kabinom tezak 2000kg gume 12,4 28 menjac 5 brzina duzi i tezi,od 539...ores 1 brza ili 5 spora zavisi od tipa zemljista,za setvospremac mu fali snage al ok pripremilo se i prvom brzom i nista nije falilo.. nije bas preporucljivo orati direktnim brzinama al ok,ako si krkan dzaba sve...pokidao bi i nov traktor a ne stari...nas se naradio i to momacki ne bi ga dao ni za novog imt-a
 
Naravno da ne. 539 ima pogodjenu 1 brzu za oranje. Za transport mana je kada treba iz 2 u 3 moras brzo presaltati pod velikim teretom. Ja vucem 2x5t robe + tara sa i 539 i 533 i ide. Za useve na 50cm je idealan sa trapom na 150cm. Lagan, a sposoban da nosi prskalicu od 400l vode + sasija prskalice. Ono gde je nezamenljiv je vozanje sa kavezom/korpom, bacanje vestaka (kod mene radi sa Viconom sa lulom i tovarim po 550kg vestaka). Kada je ustelovana pumpa i motor u dobrom stanju trosi oko 2.7l/rh Gasnog ulja. Sta god kupio 533 i 539 cu zadrzati u avliji jer na trzistu kostaju malo, a meni zavrsavaju 90% posla. Sa 558 orem i setvospremiram, tanjiracu ne koristim. Platim da mi urade velikom kada sejem psenicu.

I ja tovarim 500-600kg djibriva na Amazone rasipacu.
To je sve samo nije posao kada 539 nosi.
 
Mi vucemo vestak u prikolici, tih 550kg nosi par metara od prikolice do pocetka njive. Kada ima 2 tega napred uopste mu to nije problem da nosi, 500kg nosi bez ikakvih tegova. Prskalicom sa 440l vode sam xy puta isao i po 7-8km do njive letnjim putem. Kada je ispravan hidraulik nista ne stekce i ne lupka sa ovim teretima, niti mu treba gas. Na leru drzi sve ovo bez problema.
 
Nije mi jasno to sto pricate nema snage samog sebe da nosi, nasao sam podatak da je 542 za 300kg tezi od 539 sto je zanemarljivo. Drugo vidim cesto se prica o vecim gumama na 539 koje 542 ima fabricki na sebi i jos se spominju razni tegovi koji takodje ne trebaju za 542 .

Ne znamja koje ti podatke gledas... Ja pricam o ovakvom 542:

imt-542-deluxe-slika-60202442.jpg


Ne znam da je razlika samo 300kg a ako i je toliko ja znam sta pricam...

Traktor u mom selu josuvijek ima rekord gume nasebi i dimenzija je 11.2-28.

Na 539 ako reba tegova oni mu za teze radove fale u zadnjim tockovima a 542 je tezi naprjed nego nazad i to ga dodatno "koci"... Za rasipac, prskalicu, sijacicu i slicne "povrsinske radove" je542 dobar ali ja pricam o tezim poslovima, oranje, tanjuranje, vucenje sjetvospremaca... Jednostavno po onom sto sam vidio osjetno tezi i nesposobniji traktor za teze radove nego 539.
 
Svatko grijesi, decki moji... Tako i ja i priznajem da sam to napisao al danas 8 godina poslije toga tvrdim suprotno.

Isto tako sam na tom forumu pisao za jedan plug gdje me jedan drugi nepismeni clan ovog foruma stalno vuce za jezik al se ne dam provocirati nizima od sebe... To je bilo prije puno godina i tad nisam znao puno toga sto danas znam. Puno je vode proteklo od tog dana.


Ja i dalje stojim kraj svoje tvrdnje da ja na mojem 539 stajem na crtu sa svakim 542 tipa kao na slici (s kabninom) u oranju i tanjuranju s 20 diskova tanjuracom, u mom selu. Za drugu zemlju i teren ne mogu govoriti znam sta je i kako je kod mene. Imam cjelo selo ljudi za svjedoke da smo i otac i brat i ja s nasim 539 tanjurali 2. direktnom u punom gasu stajajuc na traktoru i to ne jednu njivu, tako se radila zemlja jer je otac radio na poslu a brat i ja isli u skolu pa se radilo svasta cime se danas nimalo ne ponosim. Kad uspijete s takvim 542 tanjurati u 2. brzini na bilo kojoj mojoj njivi s tanjuracom 20 diskova ja moj 539 polijem benzinom i zapalim na sred sela.

Taj traktor da je valjao proizvodio bi se u malo vecim brojkama ali su kod nas rijetki toliko da ih nema ni po oglasima tako cesto. 549 te tipe na svakom cosku jer je jednostavno traktor sasvim druge dimenzije naspram 542.

Jos jednom ponavljam, 542 o kakvom ja pricam se na mom terenu pokazao dobar samo za sitnarije i povrsinske radove.
 
Moj Imt 539 ima 40ks :osmeh:. Da biram izmedju 539 i 542, prednost dajem 539. Manji, laksi za voziti, okretni,mjenjac necu ni da poredim, moze ga i dijete voziti da se tako izrazim. Ali da budemo jasni, to nije traktor za teze poslove. Njegovo vrijeme prolazi, i moje misljenje da je to traktor za domacinstvo koje obradjuje 1ha kukuruza, 1ha psenice, 1-2ha trave i to je to. Da radi lakse poslove za to se slazem da je dobar ( rasipac gnojiva, prskalica 400l, dvoredna sijacica, prevrtac i zgrtalica sijena i te sitne poslove), ali da bude osnovni traktor koji sve treba da odradi, to je u danasnje vrijeme ludost. Takvo je vrijeme doslo da se poslovi moraju zavrsiti u sto kracem roku, a on nije spodoban da neke vece povrsine..
 
Da 542 ima bolju vucnu silu na poteznici od539 ,to je garantovano ,i to bas osetno bolju,od svih traktora koje sam imao samo 542 nikad nisam uclovio,a sto se tice rada u njivi setvospremiranje ,oranje,tu su negde po snazi,prodo sam 539 a ostavio 542 samo zbog brzine transporta.daleke su mi njive a skoro do svih je asvalt,svako ima neke svoje razloge,mada je 539 okretniji to sam zaboravio da napisem.
 
Otkad to da je tezi napred nego nazad. Zakacite vi 539 za 542 i prevlacenje sve ce vam biti jasno.
U oranju sam gledao 542 vuce 755 plug sa kojim 539 u nasoj zemlji ne moze prdnuti.
I izvlaci prikolice gde 539 skakuce u mestu






Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Moj Imt 539 ima 40ks :osmeh:. Da biram izmedju 539 i 542, prednost dajem 539. Manji, laksi za voziti, okretni,mjenjac necu ni da poredim, moze ga i dijete voziti da se tako izrazim. Ali da budemo jasni, to nije traktor za teze poslove. Njegovo vrijeme prolazi, i moje misljenje da je to traktor za domacinstvo koje obradjuje 1ha kukuruza, 1ha psenice, 1-2ha trave i to je to. Da radi lakse poslove za to se slazem da je dobar ( rasipac gnojiva, prskalica 400l, dvoredna sijacica, prevrtac i zgrtalica sijena i te sitne poslove), ali da bude osnovni traktor koji sve treba da odradi, to je u danasnje vrijeme ludost. Takvo je vrijeme doslo da se poslovi moraju zavrsiti u sto kracem roku, a on nije spodoban da neke vece povrsine..

U potpunosti se slažem sa tobom... za jedno manje domaćinstvo IMT 539 je savršen traktor.

Послато са SM-A500FU уз помоћ Тапатока
 
U potpunosti se ne slazem, 542 tezi,jaci hidraulik,udobnija kabina,rezervoar 50l,5 brzina menjac,nozni gas Itd itd. Jedinu prednost na 539 priznam okretnost mada i to na 542 se resi skidanjem ili pomeranjem granicnika
Naravno pricam o novom tipu 542.
Razumem mozda imate ili volite 539 al realnost je realnost.


Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
542 je bolji traktor od 539. Samo mu je mana sto je malo neokretniji, veci potrosac, ima losije kocnice, tezi je na volanu, i pre ce da mu rikne motor nego na fergi.

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh