Slobodna diskusija o traktorima

metal menja boju tj oksidira kad je u prisustvu vazduha ali kad je potopljen u antifrizu nece bas tako biti. a drugo aparatura je vecinom od mesinga ili aluminijum ili cinkovano ili vec ko zna cime radjeno pa se kiselinom skinuo verovatno sloj patine. kad su stari hladnjaci u pitanju i koriscena voda tu nema druge ili ga ocistiti da se nebi motor skuvao ili ga baciti i nov. e sad ko kako hoce ali nisam jedan ocistio i spasio a originalni su originalni. gde su aluminijumski i dihtuju celije vsa gumicama tu vecinom nema spasa ,ali ovi stari mesingani i bakarni se vecinom dobro ociste pa i ako procuri neka celija zatvoris je i ide dalje
 
Za skidanje kamenca s metala LIMUNSKA kiselina je zakon po mom iskustvu. Imamo kuhalo za vodu (kao bokal) i na njega se nahvata kamenca i sporije grije. Ubacis zlicicu limunske kiseline unutra i kad se voda malo zagrije, samo istreses sve napolje i grijacka ploca se sjaji kao ogledalo.

Kod kolege smo u hladnjak od zmaja 780 (20-ak l vode stane u njega) smo istresli kilu limunske kiseline i nasuli vrele vode u njega i muckali ga. Nema sta nismo istresali iz njega. ponovili jos jednom i isla je skoro pa cista voda iz njega.

Ne znam kako radi s hladnom vodom, ali ako imate termostat ugradjen, kad digne radnu temperaturu, samo ispustite tu tekucinu iz sistema i nece biti problema. Radna temperatura je oko 80-90 °C i to je sasvim dovoljno da kiselina "proradi" kako treba.

A nemate termostat, komad kartona ispred hladnjaka ce odraditi slican posao, samo oprez da ne prokuha...

Jeftino rjesenje i prema mom iskustvu jako jako dobro otapa kamenac iz sistema.
 
Ok, jasno sve. Samo ja ispustam vodu na dve male cesmice a one imaju usko grlo. Ako limuska tako dobro deluje na kamenac, onda moram da skinem creva sa hladnjaka ili da odvijem cesmice kako bi ta losa voda sa krupnim cesticama izasla van iz sistema.
Tj da li ce biti kamenac rastopljen ili ce skinuti grudve kamenca sa zida pa treba skidati slavinice/creva da bi se to izbacilo napolje?
 
Ok, jasno sve. Samo ja ispustam vodu na dve male cesmice a one imaju usko grlo. Ako limuska tako dobro deluje na kamenac, onda moram da skinem creva sa hladnjaka ili da odvijem cesmice kako bi ta losa voda sa krupnim cesticama izasla van iz sistema.
Tj da li ce biti kamenac rastopljen ili ce skinuti grudve kamenca sa zida pa treba skidati slavinice/creva da bi se to izbacilo napolje?


Bude tu i komadica dosta ali ako nije previse kamenca u sistemu otopit ce ga. Hladnjak kod kolege se ocistio za 15 minuta muckanja. Cjeli motor i hladnjak mislim da treba bar sat vremena da radi na radnoj temperaturi pa ispustiti napolje pa opet frisku kiselinu i vodu dok se ne ocisti sve.

Ne znam sta da vam kazem. Od svih strojeva koje imam samo je u kombajn sipana voda. Lane je stavljen nov motor u njega s ganc novim blokom i hladnjak je bio kod majstora i opran iznutra i izvana. Bila bi greska da ne stavim na ljeto na njega termostat i antifriz i da radim kao covjek. Nikad vise problema s kamencen nece biti ni u jednom stroju. Kad sam skinuo hladnjak i vodnu pumpu s 5106 unutra je sve bilo kao novo, kamencu ni traga. Covjek mi je garantirao da je u traktor od prvog do zadnjeg dana sipan antifriz sto se pokazalo istinitim.

Vidio sam kad je generalna radjena na 539 koliko je kamenca bilo nakupljenog na stjenkama bloka i crijeva. Covjek je jednostavno zagrijao cjeli blok zbog varenja i kaze da se kamenac vrlo lako otucao. Valjda zbog sirenja metala zbog grijanja, ne bih volio govoriti napamet.

Samo dobro saperite sistem nekom kiselinom koja ne nagriza aluminij ili bakar i nema problema. Kamenac se vrlo lako otapa limunskom kiselinom i toplom vodom a mislim da limuntus nije agresivan ni na jedan metal.
 
:haha:
d0e9e7d029e8-800x600.jpg
 
Nazad
Vrh