Slobodna diskusija o traktorima

Pa i jeste planina.Kad sam procitao da ti pod brdo podrazumevas 150-250m nadmorske visine,onda sam shvatio da ovo na sta ja mislim ustvari moze da se nazove planinom,jos okomite strane sa velikim usponima,prava planina.
Kod Rakovice mi se svidja okretnost,dobre kocnice i menjac.Umalo nisam kupio jednu,ali sam odustao zbog losijih guma i nije imala kabinu.
Kod rakovice su samo te 3 stvari prednost ostalo su vec malo tezi nedostaci,lamela koja u planini odlazi kao luda,hidraulik koji je supersonicno neprecizan,stari tip sa mehanickim volanom su vecina teske za motanje ruke otpadaju,prednje gume koje se lako buse i pucaju,potezanje na uzbrdo obavezno u spore brzine inace je lako okrenes na sebe,vucnik pozadi koji da bi se spustio nize mora da se rasrafi iz trupa pa se to vremenom pocupa iz njega a i sam vucnik je sklepotina,ako je 60-ka to je promasaj decenije sa kardanom koji mora da radi da bi radio hidraulik,menjac je jako krut za saltanjena i nemoze da se salta cap-cap kao IMT inace rendise zupcanike u menjacu,svako saltanje da ne krci mora skoro pa da se stane,na polugama nema onu masinicu za podizanje desne poluge kao na IMT-u i slicnim vec one navoje sa obe strane koji rade dok ne prodjes kroz blato,ako imas kabinu i podignes tanjiracu ili plug ode zadnje staklo s pola gasa:osmeh:i tako dalje mogao bi referat da pisem ali nije ona dzabe jeftina kao nov traktor,oduvek je bila najjeftiniji traktor u toj klasi snage,zato se i masovno kupovala,ne zato sto je odlican i dobar traktor.
Nekad je bilo kad se kupuje novo IMT 540 ili Rakovica 60 ista cena,a kasnije IMT 542 ili Rakovica 65.
Koliko para toliko i muzike:ppozdrav:
 
Sve se može kad se hoće :osmeh:, jedini ti je problem ako nemaš izvod na diferencijalu, a garant ga nemaš, tako da moraš kupiti i kućište diferencijala sa predviđenim izvodom.

otvorena mi je kolijevka ako to ima ikakve veze. a izvod na difuu ne znam na sta tacno mislis. ispod poklopca mehanizma rucne kocnice imam poklopac dimenzija napamet jedno 20 sa 20cm. i skroz okolo je sarafima stegnut za kuciste diferencijala. sem prednjeg mosta i kardana sta mi jos hvali? ima li gdje slika kako je to odradjeno na staroj tipi 560. jel pase prednji most sa novog 560 ili nekog drugog imta?
 
Taj poklopac nije za ukapcalicu prednje vuce nego za ciscenje hidraulicnog filtera. Pogon prednje vuce ide jos iza ako se dobro sjecam s DESNE strane tako da kuciste 99% nema izvod za ukapcalicu za prednju vucu.

Bilo je 560 na prospektima s prednjom vucom kao sto ima 549, a taj most ima pogon s lijeve strane. Ne znam jesu li takve traktore pravili ili je to samo na slikama bilo ali naj vjerovatnije ces naci stari tip prednjeg mosta s desnim pogonom. Fali ti jos ukapcalica prednje vuce, zupcanik sto ide na spojnicku osovinu preko kojeg ukapcalica dobiva pogon, kardan i prednji most.
 
Ovde se vidi pozicija izlaza za prednju vucu

DSC_0003.jpg



Slika je od clana @mirmag, sa teme IMT strana 702,
 
najvjerovatnije da ovaj izvod nemam. sutra pogledam i poslikam. ako ne bude onda zadnja truba ide od nekog drugog modela? od kojeg pase da nista unutra ne moram da mijenjam? hvala svima.
 
Da li neko zna kako se "pravilno" rukuje sa hidraulickim reverzerom. Da li traktor mora da potpuno miruje kako bi se promenuo smer kretanja ili moze na okretanjima (sa plugom trenutno radi traktor) da se direktno iz rikverca reverzer prebaci u napred bez da se dira kvacilo. Nije to neka velika brzina mozda 3-4km/h. Sa 800-1000o/min motora manevrisem na ovratinama u istoj brzini u kojoj orem. Ja radim tako sto ne cekam da potpuno stane traktor, vec zadrzim u neutralnom polozaju sekundu-dve u tom malo i prekocim i onda promenem smer kretanja. Probao sam i bez kocnice i direktno da promenim smer, traktor prihvata i jedno i drugo, ali ne bih ako mu skodi da rukujem nepravilno. I vlasnik traktora i ja nismo sigurni kako je pravilno pa zato pitam cenjene kolege forumase:ppozdrav:

p.s. Traktor je Case Maxxum 125
 
Zanima me i mišljenje drugh oko nedoumice dal kupiti novog belorusa ,kineza od 120ks ili polovnog MF 6180 ili fenda 312 iz 2000g
 
Ako sam dobro procitao u uputstvu za koriscenje mog traktora, pise da se moze izvrsiti promena smera kretanja traktora reverzerom do neke brzine 8-9km/h. Sve preko toga treba prvo usporiti pa tek onda menjati smer.
 
Samo teraj... nema nikakvog "kvacilanja" u kretanju s traktorom. Znam za par slucajeva gdje ljudi stiscu kvacilo svaki put kad mjenjaju smjer elektrohidraulicnim reverzerom...
 
Na Fendtu s klasičnim mjenjačem se mora pritisnuti kvačilo jer on ne promijeni smjer kretanja samo prebacivanjem reverzera nego tek pritiskanjem i otpušanjem kvačila, na Caseu (maxxum) nema potrebe jer on sam malo uspori i nakon toga krene unatrag. Po meni u svakom slučaju je bolje i "zdravije" za traktor prije promjene smjera malo usporiti nego mu testirati kvalitetu zupčanika naglom promjenom smjera kretanja .

Zanima me i mišljenje drugh oko nedoumice dal kupiti novog belorusa ,kineza od 120ks ili polovnog MF 6180 ili fenda 312 iz 2000g

To ti nitko nemože sa sigurnošču odgovoriti i to moraš samo odlučiti, a ako se odlučš za rabljeni onda je bolje otići sam van po njega nego ga uzimati od nekih prekupaca jer oni večinom uzimaju islužene traktore kojima skidanjem sati dižu cijenu. Brat kad je kupovao traktore uzeo je radije rabljeni Fendt mada je oba puta (prvi puta je uzeo 312 a drugi 510) za isti iznos mogao kupiti novi Belarus sa subvencijama koje tada bile kod nas. Najbolje bi bilo kad bi mogao isprobati jedan i drugi u radu pa onda vidjeti što ti bolje odgovara a osim 312 pogledaj i 512.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne pritiskam ja kvacilo kad menjam smer. Pritiskam samo kad je blizu kanal. :osmeh: Vise verujem kvacilu nego reverzeru:haha: Nikad ta brzina ne bude veca od 3km/h kad menjam smer (u najvecoj brzini u kojoj orem je na 1930o/min 9.6km/h, sto ce reci da na leru 800o/min je oko 4km/h). Prvo stavim u neutralan polozaj pa posle sekundu, dve skoro da se potpuno umiri onda prebacim u kontra smer. Recu mom poslodavcu da je bezbedno za traktor i da se ne mora potpuno stati:ppozdrav:
 
Pa ja prvo kupio pa tek onda pitam šta je bolje kupio MF 6180 i to sa neispravan menjačem koji sam sredio lako birač bio pohaban i instlacija počupana sve to me nije koštalo više od 500e i sa servisom sve zajedno 13500e inače ja sam prezadovoljan kako radi i kako se radi sa njime zameram što nema kompresor nemam puno zemlje oko 60 kj pa neznam šta da radim sa njim dal ga zadržati ili ne
Ili menjati za manji iste serije nemam pojma
 
Mirko 015,odgovoricu ti ovde posto je ovo adekvatna tema.Rakovica 60 bez tegova tezi oko 2500kg sve zavisi od kolicine goriva u rezervoaru,u prospektu pise tacno 2600kg u punoj opremi bez kabine.Traktor je meren vise puta prilikom predaje zitarica na otkupnom mestu tako da je tu priblizno ta gore navedena tezina.Ti si malo pristrasan,ok to je tvoja stvar, otud i moj komentar na tvoje postove.To sto si ti u oranju bio brzi od r60 sa imt 540 necu da komentarisem,to sto neko nezna da nasteluje plug ili hidraulik to je druga stvar.Ako si vukao sa imt 540 2x12 na 20cm na istu dubinu r60 vuce 2x14 bez problema,ako hocemo da budemo realni nek je ista brzina kretanja onda ce Rakovica brze uzorati istu parcelu zar ne?Nisam vozio 540 ali jesam 549 i nemam utisak da je brzi u prvoj od Rakovice al nek su priblizno isti nema veze,560 vozim i radim sa njim stalno a nosi gume 16 i to me nemozes uveriti da je brzi od Rakovice u 1 direktnoj nikako.Imao sam prilike da probam r60 koja je nosila gume 16 u oranju i to je skroz drugi traktor ima puno bolji grip u teskim poslovima nego na standardnim 14.Sto se potrosnje tice tebe prvi put cujem da Rakovica sa m34 motorom vise trosi goriva od imt-a sa istim motorom a za razliku r60 puca od snage sa tim motorom sto se za 560 nemoze bas reci.Recicu samo ovo da na 1h u siliranju sa r60 potrosim oko 40l nafte a sa 560 nikad ispod 60l oba traktora vuku jedan isti kombajn.Nemam nameru da zapocinjem raspravu dal je bolji imt 560 ili r60, ima mane i jedan i drugi svaki je dobar na svoj nacin.
 
Poslednja izmena:
Ne bih probavao, jer se bojim kako ce pumpa i filteri podneti to. Ipak je daleko fusce od dizela. Mozda 10-20% cisto malo da se smanje troskovi.
 
Činjenica je da je potrošnja gasnog ulja veća za oko 20% u odnosu na D-2
To su pametnjakovići smislili da pune budžet
 
Potrošnja gasnog ulja jeste veća ako je u pitanju Gasno ulje ekstra lako euro EL a ne i ako je gasno ulje 01 jer gasno ulje euro el nije predviđeno za motore sa unutrašnjim sagorevanjem .

Član 6.

Gasna ulja u smislu ovog pravilnika su sva tečna goriva naftnog porekla kod kojih se manje od 65% zapremine (uključujući gubitke) destiluje na 250°C i kod kojih se najmanje 85% zapremine (uključujući gubitke) destiluje na 350°C u skladu sa SRPS EN ISO 3405.
Gasna ulja iz stava 1. ovog člana su:
1) EVRO DIZEL;
2) dizel gorivo GASNO ULJE 0,1;

3) GASNO ULJE EKSTRA LAKO EVRO EL;

Gasno ulje iz stava 2. tačka 1) ovog člana koristi se za pogon motornih vozila i plovila sa dizel motorom.
Gasno ulje iz stava 2. tačka 2) ovog člana koristi se za pogon traktora, radnih mašina, vojnih vozila (u skladu sa propisom kojim se uređuje bezbednost saobraćaja na putevima) i železničkih vozila, kao i plovila sa dizel motorom.
Gasno ulje iz stava 2. tačka 3) ovog člana koristi se kao energetsko gorivo.
 
Nazad
Vrh