Slobodna diskusija o traktorima

Evo, neki vade termostat da ni ne znaju zasto.

Imam primjer od dvojice ljudi iz sela, jedan ima ursus 335, drugi ima ursus 355. Ovaj prvi kad je vidio da svi vade termostate iz traktora, izvadi ga i on ali njegov traktor bez termostata prokuha u roku od pola sata, kupio je i nov hladnjak ali dzabe, on jednostavno kuha. vratio je termostat unutra i sve u redu, traktor radi normalno i dan danas.

Drugi s ursusom 355 ista stvar, izvadio je termostat i traktor nije radio dobro, valjda je izbacivao vodu il koji vrag, ne sjecam se vise. Tad mu slucajno dodje neki poznanik koji je imao isti traktor i kaze mu da uzme komad tanke plocevine i da u njoj izbusi rupu u sredini i da to stavi umjesto termostata i da ce raditi bez greske. Znao sam i koja je dimenzija rupe bila "idealna" ali sam i to zaboravio. Eno taj ursus radi i radi i radi, nema mu greske.

Vjerujem da je i kod markakg isti slucaj ako bez termostata radi da to ne moze dugo funkcionirati.

Jos uvijek ocekujem da netko napise valjan razlog zasto je bolje da se termostat izvadi nego da se u rashladni sistem naspe antifriz? Razumijem ovo sto je netko napisao, ne znam sta imam u bloku i kakvo je stanje unutra pa onda bolje mir, tako i ja na kombajnu nemam termostat posto 30 godina teranja na cesmovacu ostavlja trag i talog i onda bolje mir.

Termostat da ne treba nikad ga ne bi ni izmislili a ovo sto je Mirko pisao da ga u fabrici nisu ugradjivali neko vrijeme to je problem naseg mentaliteta... Kako takav traktor uopce moze izici s trake, to mi nije jasno.

Ajde, da cujemo koliko vlasnika novih MTZ traktora je iz njega vadilo termostat?
 
za marko kg. Prvo proveri da li curi voda na nekom crevu a ako ne curi obavezno proveri nivo ulja u karteru,meni se desilo na ursuzu 355(motor je isti kao kod tebe)da je voda probila malu rupicu kroz hilznu i ulazila u karter.
 
Ne znam po kojoj logici treba da stoji kao u bunaru? To jedino kada termstat nije otvoren a kada je otvoren, onda voda juri i to moze da se vidi.
Da na nivo vode sam mislio. Kad otvori termostat kad povuče ,i kad dospeš koliko treba tokom rada kad otvoriš čep od hladnjaka treba blago da se njiše(zato sam uzeo poređenje bunar) ne sme da bućka da tera napolje vri,itd...može malo da ispari ili na odušak što ispusti ali ne sme voda da ne staje onda nešto ne valja...
 
markokg1982@ ------Mislim da Tvoj traktor nesme da radi bez termostata, tako je napravljen. Kad se izvadi ter--. onda pumpa vuce ohladenu vodu iz hladnjaka ali vuce i vrucu vodu iz motora kroz ono tanje crevo na pumpi u stvari vrti vodu u motoru dok mali deo prolazi kroz hladnjak. Najbolje da u temi o Zetoru pitas o ovome sigurno ima neko ko se bolje razume u ovo.------ { Ovo je za katedru. }

Imam zetora i radi bez termostata već duuuugo godina bez problema
 
Bobo,evo moj burazer ima Ursusa 335 bez termostata,i njega su kao ubedjivali da mora da ima inace ce da kuva,ja mu lepo izvadio termostata i radi sasvim normalno vec 2 godine.Inace tad sam i radio motor jer je jedna hilzna probila vodu i sve je bilo normalno samo sto je vode nestajalo i izbacivao je na auspuh.Generalnu uradili brzinom svetlosti,najbrzi motori za generalnu na ursusu i zetoru,skinu se glave,urade ventili,skine se karter poizbijaju klipovi,uzme se dobra stangla i dobar cekic i izbiju se hilzne,nabiju se cekicem nove hilzne,stave se novi klipovi i karike,leteci lezajevi radilice,zatvori karter,stave se glave i eto motor generalno sredjen,puna kompresija a motor nije skidan.Ekstra resenje.
 
Sad opet da pise, kao u prethodnu poruku :ppozdrav:
Na Ursusu 335 vec pre (ne 2, nego) 20 godina je izbacen termostat kod nas. Traktoru je bila prva (do sada jedina) generalka posle 10000+ r.s. (da napomenem da ni tad nije trosio ulje, i orao je bez problema i poslednje jeseni, ni sam ne znam zasto je "dobio" generalku... vise smo se stidili da kazemo da je radio vise od 10000 r.s. bez generalnog remonta motora, pa ajd' da napravimo :osmeh: doduse toj je moj otac tad odlucio za generalku, koji je kostao 200 DM :ideja:).
I potpuno se slazem da se generalka kod ovih traktora moze uraditi "brzinom svetlosti" :haha:
 
Zbog čega traktor loše vuce, znaci nema snage kada ga ubacim u 3 ili 4 brzu treba mu dosta da primi gas. U pitanju je kinez 55ks 4 klipa. Danas izmenjao filtere bili zaprljani skroz ali ne ide puno bolje, a rođak mi ima od 45 ks isto kinez i traktor puca od snage kako dobro. Moze li do lošeg goriva da bude uopste mi ne mirise na dizel, bez ikakvog mirisa.
 
Eto, ja kazem da komsijin 335 kuha bez termostata i da je kupovao nov hladnjak i ne vrijedi, vratio je termostat u traktor i on radi odlicno...

Ovaj drugi s 355 je umjesto termostata morao staviti sajbu s izbusenom rupom, ne znam zasto nije mogao bez termostata, bas cu ga pitati kad ga vidim.

Po pitanju generakle, ursusi i zetori su napravljeni gospodski.
 
Ja mislim da kod njih termostat ne bi smeo da se vadi jer ima dvostruku funkciju,ali zato se zaglavi u otvoren polozaj ili se izbusi i tako tera.
 
Toliko postova napisano u vezi termostata a i dalje se presipa iz šupljeg u prazno.Mišljenja su podeljena a većina je ubeđena da su termostat izmislili trgovci/prodavci da ljudima uzimaju pare i ništa drugo.Kod mene lično svi motori imaju termostat i mogu da pišem samo u pozitivnom smislu,nikako u negativnom jer više negativnih iskustava imam bez termostata nego sa termostatom.
 
nisam hteo reci ,ali mi smo toliko nemaran narod i donekle losi vozaci jer nam je tesko prvenstveno pogledati u sat temperature svremena na vreme, a da negovorim da odrzavanje je kod vecine zanemareno skroz. bavim se mehanikom i na stotine primera tu imam. da jednostavno nebi mislili na povisenu temperaturu i gledali gde treba sve se izbaci sto moze da utice na to a ako sta i pukne ili procuri i pregreje onda je to visa sila. covek nikad nije kriv. ali kad vec negleda gde treba ima se vremena pogledati zato tudju zenu ili slicno. mi balkanci smo vrlo cudan narod i prilicno nedokazan na neki nacin. ono sto je fabricki kod mene ce po svaku cenu biti ispravno i na mestu gde treba i tako se i staram prema masinama. nikad ni sa jednom problema hvala bogu a ostali kako god hoce. neko je jednostavno takav i neda se promeniti jer tako misli i nek mu bude. za mnoge stvari smo i specijalisti jer mnoge od mana masina resavamo bolje od stvoritelja ali to su vrline al pozitivne ovog puta nas balkanaca.prema tome mogu samo preporuciti ali naterati nikad cak ni nepokusavam to

- - - - - - - - - -

alen 72 jedino da pregledas slavinicu za grivo ili u rezervoaru mozda sito ima. mozda i na bos pumpi ima filter. nisam ih radio ali i zbog same nafte moze donekle biti slabija vuca ali ne bas drasticno. nadji katalog pa pogledaj dal na ulazu u pumpu nema filter slicno kao na imt rotacionim
 
pogledaj kao ide nafta iz rezervoara ,mozda nema dovoljan protok. kod nas je dosta tih problema jer je nafta prljava. ali ako i buckuris neki od nafte moze uticati na vucu.ac mala pumpica pregledaj ventilcice dal zatvaraju kako treba ili dal nije sta potpalo pod neki. i to sam imao na nekim motorima da je parcis celofana i neka kao trakica ko od kore drveta cak stigla do ventilcica i pumpa nema funkciju
 
Podgledacu sutra kad završim ovo oko registracije a uzeo sam ga od prvog vlasnika i on kaze od kad je nov da je tako lenj.
 
to je vec nesto drugo. ima koji su lenji jer se vecinom nerazrade kako treba. mislio sam da ti je to sad u zadnje vreme se desava.oni koji ga najvise cuvaju u startu i sve pod malim gasom rade tako i umrtve motore. kao sacuvace ih a ustvari bude kontra. ali ima i to nekih prednosti , na klizavici i teskim uslovima itd . sve ima prednosti i mane.mozda ni ugao paljenja nije precizan jer i to se cesto desi
 
A što ćeš kinez je to oni rade samo da rade ne možeš očekivat nešto od njih imao sam priliku sjedit u novom kinezu na sajmu jad i bjeda nažalost.
 
Ma meni ovo ostalo ne smeta samo ona instalacija aljkavo uradjena. Ne bih ga ni uzeo da nisam ovaj kod rođaka gledao kako ide od 45 ks stvarno ide dobro, provericu da kocnice nisu pretezene
 
Ovo je moje mišljenje.Da termostat nema funkciju nebi ga proizvođač ni stavljao na motor,a zna se da motor najbolje radi na predviđenoj radnoj temperaturi,koju najbrže postiže sa termostatom.Bez termostata radiće takoreći na "hladno".Sa termostatom nezagreva se sva količina tečnosti u sistemu,dok bez termostata ili ako je probušen kada se zagreje nemože se lako ohladiti,pa još ako vozač nevidi na vreme eto problema.Da termostat hoće da zaglavi to je tačno,hoće i da "laže"neki put otvori neki ne što znači mora da se menja, manja je šteta.Što se tiče nasipanja tečnosti u motor moj prijatelj napr.u 539 (sa termost.) nasipa kroz slavinu na bloku motora pomoću tankog creva i tako istera sav vazduh iz sistema i nema kasnijeg dosipanja.Moj glas je za termostat.
 
Nazad
Vrh