Slobodna diskusija o traktorima

E a ja sam uzeo sa zglobom na jednom kraju i kukom na drugom kraju. Cena 36200.
 
Pisao sam vec, ovdje je lokalni mehanicar radio jedan s44 na imt 577, sa tim hilznama ''na mjeru''. Valjda idu prvo u suvi led, pa se mazu nekakvim lijepkom ili tako nekakvom hemikalijom, pa se samo spuste u blok, bez prese.
Valjda to ima i u kamionskom programu.
 
Pisao sam vec, ovdje je lokalni mehanicar radio jedan s44 na imt 577, sa tim hilznama ''na mjeru''. Valjda idu prvo u suvi led, pa se mazu nekakvim lijepkom ili tako nekakvom hemikalijom, pa se samo spuste u blok, bez prese.
Valjda to ima i u kamionskom programu.
Nego treba stare pocupati,
Gledao sam tako nešto na YouTubeu ali muka je to ziva, iscupati staru zabiti novu obradjenu, pa onda nsdvis uraditi sve PEŠKE i na DIVLJE!!

Poslano sa mog Moto C koristeći Tapatalk
 
Gde se mogu naci dobri mehanicki toplinzi ?? Video sam na Mikronovom sajtu ali nisam zvao za cenu interesuje me da li ima jos negde.
Ми смо наш купили половсн у См.Паланци плаћен 100€ масиван и тежак ко црна земља..Погледај да нема можда неки полован квалитетан у твом крају.Мој рођак купио 3 категорију за 60€ и после 10хектара пуко на пола....
077bb3747e55cbfc3c6cfbf835e3a105.jpg
9b78506d987cab455f62056411e7e993.jpg
8d8cfc40a14830e1360ca20c78f832bf.jpg


Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Zdravo kolege

Zanima me da li je normalno da traktor dimi plavo dok je hladan ? Na prvo davanje gasa nakon paljenja zadimi crno, ali nakon toga svako malo "jače" davanje gasa dimi plavo.

Hvala.

- - - - - - - - - -

Stavljam video na koji se odnosi pitanje iz prijašnjeg posta.
U planu sam nabavke traktora, pa su savjeti dobrodošli..

Isprike za izokrenut video

 
Ja sam imao slicnog, sam 1056xl. Iste simtome sam imao i na zalost, bicu iskren, morali smo karike da menjamo. Ono sto je olasavajuca okolnost je da karike nisu uopste bile skupe. Usput smo zamenuli i dihtung glave.
 
Ми смо наш купили половсн у См.Паланци плаћен 100€ масиван и тежак ко црна земља..Погледај да нема можда неки полован квалитетан у твом крају.Мој рођак купио 3 категорију за 60€ и после 10хектара пуко на пола....

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
nov u mikron sirig je oko 22.000
 
Kako komentirate traktor čiji motor ima ovakav dijagram snage i okretnog momenta (sa svih mogućih aspekata).
Na kojim okretajima ga je najpovoljnije koristiti? Povlači li za sobom ovako nagli pad momentne krivulje čestu upotrebu mjenjača?





Ispričavam se ako sam u krivoj temi i molim moderatore da prebace u odgovarajuću.
 
Taj pad obrtnog momenta je beznacajan. Ako su radni obrtaji 1500-2000rpm, ispada da on na 2000 ima 125Nm a maks 145, dakle nista znacajno. Snage mu je linearna. Po meni taj motor je super ekonomican. Kada treba snaga guras ga u 2000+ tj na 25kw-36kw a ispod toga verovatno moze da radi sve sem oranja i da trosi kao upaljac. Na 2400rpm ima 35kw, da kazemo ja bi ga vozio kada treba snaga 2000-2400, a kada ne treba npr u prskanju na 1200-1500. Pokusaj naci podatak potrosnja po KWh koliko potrosi goriva. Taj podatak ja jako tesko uspevam naci za pojedinacne motore. Takodje taj podatak blago varira i od obrtaja. Ako je tvoj motor ispod 200g/kWh to je odlicno, ako je do 230 prihvatljivo, ako je preko 230 onda je prozdiraca kao JD 8xxx serija:haha:
 
Kako i gde se mogu naci ovi dijagrami za odredjene tipove motora? Konkretno zanima me za Zetora proximu 100
 
Kako komentirate traktor čiji motor ima ovakav dijagram snage i okretnog momenta (sa svih mogućih aspekata).
Na kojim okretajima ga je najpovoljnije koristiti? Povlači li za sobom ovako nagli pad momentne krivulje čestu upotrebu mjenjača?


Ispričavam se ako sam u krivoj temi i molim moderatore da prebace u odgovarajuću.


Upravo suprotno, takva kriva obrtnog momenta omogucava smanjenjo saltovanje. Recimo da si u 3. stepenu prenosa i da je potrebno 140 Nm u tom stepenu prenosa da se savlada otpor i izadje uz brdo. Zaleces se sa 2200 obrtaja, pri tom broju obrtaja imas 120 Nm. Posto je potrebno 140 Nm ali motor isporucuje samo 120 Nm traktor pocinje da usporava. Kako traktor usporava tako raste obrtni moment i pri 1500 obrtaja se izjednacuju otpor i dati moment i stabilizuje se na tim obrtajima.

Medjutim ako je otpor da se savlada brdo veci od 145 Nm, veci od obrtnog momenta motora , recimo 160 Nm sta ce se desiti ? Obrtaji padaju, padaju, ni pri max obrtnom momentu ne moze da savlada brdo, posto je max moment 145 Nm, a potrebno je 160 Nm onda traktor ne moze da izvuce u tom stepenu prenosa vec se motor gusi.
Dakle ako obrtaji motora padnu ispod max momenta onda saltati u nizu.

Posto sam se vec dotakao ove teme da pojasnim menjac, sta fizicki znaci menjac. Posto je snaga motora = (obrtni moment iliti sila) puta (brzina obrtanja) menjac nam omogucava da dobijemo veci obrtni moment na ustrb brzine, snaga mora ostati ista (tj deo se izgubi kao toplota zbog trenja u menjacu). Ako je na primer treci stepen prenosa direktan, 1:1, znaci da za jedan obrtaj ulazne osovine imamo 1 obrtaj izlazne, i isti obrntni moment. A drugi stepen prenosa je recimo 2 : 1 dakle 2 obrtaja ulaznog vratila za jedan obrtaj izlaznog. Za onoliko koliko deli brzinu menjac mnozi obrtni moment.
Primer :broj obrtaja motora 2000 i obrtni moment 100 Nm, na izlazu menjaca dobijamo 1000 obrtaja i 200 Nm. Prozvod ova dva je isti, 2000x100 = 1000x200.
Cesto se cuje zabuna da u nizem stepenu prenosa ima vise snage, ali manje brzine, ovo je zabuna zato sto se ne zna sta je snaga.
Laickim recnikom obrtni moment (sila) je koliko mozes da povuces, a snaga je koliko brzo mozes taj teret da vuces.

Zanimljivo je da je kriva gotovo identicna krivi rakovica M33, iliti motora IMT 539 :osmeh:, samo produzena za 400 obrtaja i tu je dobijena ta dodatna snaga, u ovom slucaju 36 kW tj 49 KS. Dakle imas motor koji se ponasa slicno kao 539 do 2000 obrtaja, a preko toga razvija dodatnu snagu. Koliko je ta dodatna snaga iskoristiva zavisi od menjaca.

I da, kad pogledas ovako izgleda kao nagli pad, ali pogledaj skalu levo, uopste nije tako nagli pad, pada sa 145 Nm na 110 Nm pri max snazi, to je pad od 24%. Danasnji kamionski motori imaju jos nagliji pad obrtnog momenta.
 
Taj pad obrtnog momenta je beznacajan. Ako su radni obrtaji 1500-2000rpm, ispada da on na 2000 ima 125Nm a maks 145, dakle nista znacajno. Snage mu je linearna. Po meni taj motor je super ekonomican. Kada treba snaga guras ga u 2000+ tj na 25kw-36kw a ispod toga verovatno moze da radi sve sem oranja i da trosi kao upaljac. Na 2400rpm ima 35kw, da kazemo ja bi ga vozio kada treba snaga 2000-2400, a kada ne treba npr u prskanju na 1200-1500. Pokusaj naci podatak potrosnja po KWh koliko potrosi goriva. Taj podatak ja jako tesko uspevam naci za pojedinacne motore. Takodje taj podatak blago varira i od obrtaja. Ako je tvoj motor ispod 200g/kWh to je odlicno, ako je do 230 prihvatljivo, ako je preko 230 onda je prozdiraca kao JD 8xxx serija:haha:
Nekako mi taj kw nije jednak, kao jd po kw potrosi vise, a zapravo taj njegov kilovat sposobniji od nekog kw koji se dobije sa manje goriva, pa nam to na kraju opet dodje na istu u pogledu potrosnje na ucinak. Dakle onaj zakon ostaje, energija se ne moze unistiti niti ni iz cega stvoriti...
 
Ima tako neki tip u selu ima Imt560 i plug 756 Vogel
Kosa vuča zagarantirana nemože drugačije
Pre koji dan mi prica bajku kako trosi 8l po kj oranja na 25_28cm
Traktor koji radi mora da trosi, svetski trend je smanjiti ispod 20l po ha oranja, a moj komsija s560 vec pao na 13,6
Sta reći?????
Meni se desi nekad da pade na 19l po ha, ponavljam desi se, čuda se desavaju


Poslano sa mog Moto C koristeći Tapatalk
 
Nazad
Vrh