Slobodna diskusija o traktorima

Može da se desi potrošnja ispod 10lit/kj ali ne taj traktor i ne kod vas. Mislim ne verujem da je kod vas tako lako zemljište kao kod nas. I treba tu još dosta toga da se skocka da bi potrošnja bila mala. Njiva da nije upeglana,da nije daleko od kuće,oštri raonici,žešće utegnut motor,hladan vazduh da ne kažem noćni rad... ali dobro. Ako komšo laže, sebe laže.
 
Kolege ,
hvala na komentarima, posebno bojceticu i Petru97 :ppozdrav:

Dijagram je skinut sa stranica proizvođača motor (VM). Nacrtan je malo čudno, optički vara.
Pronašao sam dijagram na prospektu za traktor. Taj izgleda logičnije, a prikazuje i specifičnu potrošnju. Kod specifične potrošnje su zamijenjene vrijednosti za g/kWh i g/CV.


Motor je jako štedljiv, prema mojoj evidenciji u zadnjih 500 radnih sati prosjek je 1,96 lit/rh. Nisam 100% siguran, ali mi se čini da kod viših okretaja radni sati idu brže od vremenskih. Priključci su različiti: lagana prikolica, plug 2x12", freza Gramip AT20-150, malčer čekičar 155 cm, trakasti okretač sijena. Najviše sati se odradi s prikolicom i prijevozom do njiva (1/3) i malčerom (1/5), frezom (1/5), plugom (1/6) i okretačem (1/10)
Moj način vožnje je da preko 2000 okretaja koristim jedino u transportu ako mi se baš jako žuri (do 2200), inače 1500-1700. U oranju 1800-1900 (rađe brzina niže nego jači gas), frezanju 1600-1800 (lagana freza AT-20 150 cm), malčiranje na 1900 (540E).
Za sve ostalo uglavnom do 1500.

Gledam druge traktore i primjećujem da uzbrdo često zadime prije prebacivanja u nižu brzinu. Kod mojeg nema dima, jednostavno padnu okretaji i to me prisili na promjenu brzine. Jel to posljedica ovakvog momentnog dijagrama ili podešenosti bosch pumpi (tri su cilindra i svaki ima svoju bosch pumpu)?
 
Može da se desi potrošnja ispod 10lit/kj ali ne taj traktor i ne kod vas. Mislim ne verujem da je kod vas tako lako zemljište kao kod nas. I treba tu još dosta toga da se skocka da bi potrošnja bila mala. Njiva da nije upeglana,da nije daleko od kuće,oštri raonici,žešće utegnut motor,hladan vazduh da ne kažem noćni rad... ali dobro. Ako komšo laže, sebe laže.

Može sa malim dajcunerom trocilindrašem 45 i plugom 2x30cm on ide ispod 10lit/kj orao sam nekad snjim
 
Može i IMT ali ne 560. Ustvari ne verujem,jer ako kod nas troši 11-12+ onda teško da bilo gde može manje.
 
Kod nas je ove sezone potrosio u proseku 15-16 litara po jutru, sa plugom imt 756 zemlja srednke teska za obradu. Tako da mi samo ostaje da se cujem sa covekom koji trosi tih 8 litara po kj da mi da neke savete mogao bi da prepolovim potrosnju.

Послато са SM-A310F уз помоћ Тапатока
 
Potrosnja goriva je jako relativna stvar - zavisi od mnogo faktora pa je samim tim nezahvalno porediti potrosnju na dve njive koje su udaljene recimo 100km.
 
U mojim njivama sam orao sa različitim traktorima
539
542
533
560
577
549
T40
Mtz82
Svi su bili tu negde ali jako jako retko na dubini 25_28 ispod 20l ha
Obično je bilo od 11_18l po kj 56,7A
A znalo je ici i do 25l po kj kad je gadno i muka a uzjaši Luka!!!!

Poslano sa mog Moto C koristeći Tapatalk
 
Lovac Luka, tacno tako nama je prosek nabila parcela od 1hektara gde je otislo bas 25l po kj, 6-7 klasa bivsa drzavna parcela vracena u restituciji.

Послато са SM-A310F уз помоћ Тапатока
 
Sinisa i sad kad vise nemam 560 mogu da ga branim po pitanju potrosnje, nas je bio sa rotacionom pumpom bio je zivahan na gasu i uopste nije trosio koliko se po prici forsira da je tenk.
Da kupujem za setvu,prskanje,spartanje(nek su 4r i sejalica i spartac) uvek bih njega pre uzeo nego 539.
 
577 delux узане гуме упарен био са 757.2 код нас није трошио више у орању од 8л/кј, дубина 27-28 цм била...578 упарен исто са 757.2, широке гуме није спуштао испод 12л/кј...толко од мене....ах да 577 орао цео свој век код нас са блокадом ништа му било није....

- - - - - - - - - -

Орано 2. директно брзином...
 
Јесте, лака земља за обраду, ал сам намерно написао колико је у истој земљи трошио 578 шуроке гуме, с истим плугом....њему је требала предња вуча, гарантујем да би трошио исто или нешто више од седмице.

Многи на форумумору преко 30џм па и више и онда кукају како троше трактори пуно...нико вас не тера да орете до кине, беспотребно јер ништа тиме добити нећете. Орао сам са кејсом пре 5 година код стрица у кузмину, три главе не четири, потрошња је била око 13л кј...они имају фино лаку земљу....без мало 50% већа потрошња у односу на чалму..
 
Kod nas deo atara ka Sivcu se trosi 70% goriva u odnosu na deo ka Sonti. A orem na 30cm jer sam primetio da u teskim godinama to ima prednosti.
 
Sinisa i sad kad vise nemam 560 mogu da ga branim po pitanju potrosnje, nas je bio sa rotacionom pumpom bio je zivahan na gasu i uopste nije trosio koliko se po prici forsira da je tenk.
Da kupujem za setvu,prskanje,spartanje(nek su 4r i sejalica i spartac) uvek bih njega pre uzeo nego 539.
Ok,verujem da nije veliki potošač ali da u oranju potroši 8lit/kj e to ne verujem.
A ovo što piše galicije mi nije jasno.... Trebalo bi da je obrnuto. 577 još sa uskim gumama,pa to jedino ako je orao u drugoj brzini može imati takvu malu potrošnju..
Ali dobro nek je tako. Nema razloga da čovek laže.... Različita zemljišta,različito stanje pluga-njive, kvalitet goriva.... sve to utiče na potrošnju.
 
Јесте, лака земља за обраду, ал сам намерно написао колико је у истој земљи трошио 578 шуроке гуме, с истим плугом....њему је требала предња вуча, гарантујем да би трошио исто или нешто више од седмице.

Многи на форумумору преко 30џм па и више и онда кукају како троше трактори пуно...нико вас не тера да орете до кине, беспотребно јер ништа тиме добити нећете. Орао сам са кејсом пре 5 година код стрица у кузмину, три главе не четири, потрошња је била око 13л кј...они имају фино лаку земљу....без мало 50% већа потрошња у односу на чалму..
Zbog čega bi 578 trošio više? Jel zbog menjača? Meni 578 sa širokim gumama (18.4 30) troši 10-12l/kj. Ove godine nisam merio ali je bilo više.
 
Ja sam sa IMT 560 i plugom 610.14(757.20) mogao orati 3 SH na dubinu 25-30 cm. nikad nisam potrošio manje od 15 l/kj. a bilo je često i 20 l/kj.
 
Nazad
Vrh