Međuredna obrada

Duke

Član
Učlanjen(a)
25 Jul 2012
Poruka
99
Lokacija
Topola
Pozdrav svima,
zanima me šta iskusniji kažu o međurednoj obradi kod voćki. Ovde kod nas se poslednjih godina forsira upotreba bočnih tanjirača i šišanja trave između redova. Kakve su prednosti ovakve obrade? Ono što sam mogao da vidim, ovakva obrada po mojim obzervacijama nije nešto posebno u sušnim periodima jer neobrađena zemlja puca, teško prima ali i brzo gubi vlagu.
Hvala unapred
 
Sam proizvođač može da bira da li će celokupnu površinu da frezira, tanjira, ore i sl. ili će da frezira pipalicom deo u redu širine oko 1.5 metar a da u sredini ostavi travnati deo koji će kositi ili će ostaviti takođe travnati deo i kositi a deo u redu prskati herbicidom, ili će sve biti travnati deo pa sve kositi ili pak sve prskati herbicidom. E sad ko se gde nađe a na odluku najviše utiče raspoloživost mehanizacije, slobodno vreme, teren. Neka moja lično iskustva kažu, tako i radim, da međuredni pojas u širini oko 2.5 metra treba zatravniti i kositi a deo u redu širine oko 1.5 metar tj, po 70 do 80 cm sa obe strane, treba u proleće i jesen isfrezirati bočnom frezom pipalicom a u toku godine po potrebi, negde 1 ili 2 puta, prskati herbicidom. Prednosti su višestruke: prvo kad u proleće trebaš prskati plavo pa 3 puta u cvetu ali i kasnija prskanja, ne možeš da ih izvodiš kad ti hoćesš nego kad je suvo a ako padne kiše neka ulaska u voćnjak 2 dana, a do tada je kasno. Dok kad imaš zatravnjen deo možeš traktorom da ideš 2 sata nakon kiše. Takođe se lakše obrađuje tj. brže se kosi nego da se sve obrađuje. Insekti se takođe u određenom broju zadržavaju u travi i ne penju se svi na stabla. Problem kiše takođe stoji i kad se voće reže a takođe i u berbi gde je travnati deo od velike pomoći zbog blata. Što se tiće vlage to je verovatno jedina mana ovakvom nedostatku ali pošto mi sada mahom gajimo voćnjake sa nešto gušćom sadnjom i krune pa samim tim i žile nisu prevelike tako da bi onaj pojas od 1.5m koji se obrađuje trebao da bude dovoljan za prihvat vlage.
Što se tiče mašina za održavanje ovakvog voćnjaka, imaš ovde otvoreno puno tema o tome pa se informiši malo.
 
Sta je sa pricom da trava izmedju redova crpe djubrivo tj hranljive materije i vlagu vockama,zatim da su korovi prenosioci raznih bolesti i insekata,jedni pricaju jedno po knjigama nesto drugo jbg koga da slusas
 
Za 90% voćnjaka u našoj okolini ostavljanje trave na sredini je čist promašaj zato što tih 90% voćnjaka nema navodnjavanje. Ko je gledao prošle godine takve voćnjake mogao je da vidi da je zemlja pukla, mogo si ruku da zavučeš u pukotinu.
 
Evo jedan moj snimak od pre par dana sa međurednom obradom mladog voćnjaka:

https://www.youtube.com/watch?v=oR7TFwQN4yI

Podrivač je od 2.2m širine. Koristim Bianci Italijanske duple S opruge a postavljam ili 9 ili 11 radna tela, u zavisnocsti da li ima više ili manje trave. Sa 9 radna tela ne hvata puno trave ali ostaju ove brazdice, a sa 11 i sa valjkom pozadi dosta bolje ravna ali ne sme da ima baš puno krupne trave da ne bi često čistio.

dscn0055.jpg


dscn0062.jpg
 
Ja trešnje danas međuredno obradih za sve pare :D Hteo sam plitko da poorem ali se ruka otela sama :)

Pojavilo se dosta rupa od miševa, pomislih da ih malo razbusam, a možda na proleće i sadim neku leguminozu pa da pripremim...




 
Posto sam deo izmedju redova zatravnio u toku godine i isti kosio,dali treba sada taj medjuredni prostor orati ili podrivati itd,pa u prolece ponovo formirati travnati deo?
 
@jucin
Komso po meni medjuredni razmak bi trebao da bude zatravljen zbog lakseg prolecnog prskanja kad je kaljavo. Ako hoces da obradjujes medjuredni prostor najbolje je podrivacem. Nisam pristalica oranja, podrivac je bolje resenje, plati u jesen da ti neko odradi podrivanje sa velikim traktorom i miran si :ppozdrav:

Ovako nesto kao sa slike:
photo0079.jpg
 
Nazad
Vrh