Berba kupina 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ja razorao 25 ari, bice oko 20ari maline i 5 kupine, koju mi sortu preporucujete da sadim i kad da sadim? :ppozdrav:
ne znam kolika ti je nadmorska visinna I da li je sadnica jos uvek sazrela za sadnju?za pocetak pogledaj sta imaju komsije I sta je se najbolje pokazalo u tvom kraju.a onda napisi malo vise da ti tacno kazem.ne mogu ovako napamet da ti pisem.a jos ima I sastav I ekspozitura zemljista.drugarski pozdrav I jos uvek dajem savete za dz.i sadi sto pre nas narod kaze bolje I na jesen naopako nego na prolece
 
konacna cena za kupinu kod stanica za cacanku 125din/kg
nije moje da pisem ovde u ceni,vec sam pisao,i ispada da sam don kihot koji ratuje sa vetrenjacama,bolje da vetrenjace se same polome:bravo: a I neki skoro razgovori sa hladnjacarima I otkljupivacama u cetri oka ili uz :ppozdrav: bacilli su mi jos neki pogled I prosirili vidike.za vikend sam imao prilike obici kraj koji mi je totalno dosad bio nepoznat,ali gde ljudi imaju tradiciju preko 40god proizvodnje.odusevio sam se sa onim sto sam video I cuo.cak sam I naleteo na malinjak star preko 30god koji nikad nije prskan.napominjem da sam bio u zabitim predelima:sreca:.ali iz njih niosim lepe I zanimljive uspomene a I ljudi su ekstra fini I gostoljubivi I ako preko 40km imaju do grada:cool:
 
Nimalo mi se ne dopadaju ove novembarske temperature od +20. Kod mene kupine kao u avgustu. Listovi zeleni,modri....Nikako da počne da sazreva i da se sokovi spuste u koren. Biće belaja ako odjedanput udare mrazevi
 
ne znam kolika ti je nadmorska visinna I da li je sadnica jos uvek sazrela za sadnju?za pocetak pogledaj sta imaju komsije I sta je se najbolje pokazalo u tvom kraju.a onda napisi malo vise da ti tacno kazem.ne mogu ovako napamet da ti pisem.a jos ima I sastav I ekspozitura zemljista.drugarski pozdrav I jos uvek dajem savete za dz.i sadi sto pre nas narod kaze bolje I na jesen naopako nego na prolece
na guglu kazu da je nadmorska visina oko 750m, sadnice sam trezio kod jednomg druga i kaze ima tek u prolece, kod njega je bilo 1800kg sa 120 sadnica, bilo bi i jos ali naidje onaj mraz i one zavrsile svoje
 
Pazite se prevaranata kada su sadnice u pitanju. Taj sto kaze da je imao oko 1800 kg sa 120 sadnica mozda malo preteruje, s obzirom da ova godina nije bila rekordna po prinosima. Obicno ljudi koji kupuju sadnice gledaju da kupe od nekog ko je imao veliki prinos, sto je inace i ispravno, jer to znaci da je imao zdrave kupine bez bolesti. Vrlo je bitno kupiti zdrave nezarazene sadnice. Za cacanku je najbitnije da nema ljubicaste pegavosti, jer se tesko leci ako je ima u samom sadnom materijalu. Sto se tice sertifikovanih sadnica kupine, mislim da je prica bezveze i da tu pojedinci zele da zarade vise nego sto bi trebalo. U principu svaka sadnica bez bolesti dobro uziljena je odlicna. A kada je posadite niko ne moze da vam garantuje da ce biti zdrava, ako je ne zastitite, ili je pak sadite u njivi gde je zemljiste zarazeno. I najbolje je sadnice saditi u rano prolece-kraj februara-pocetak marta, jer do tada stignu da naprave fine busene, a i pokazu se bolesti na sadnici ako ih ima. Ove jesenje sadnice tesko prezive yimu i sadnju, narocito ako bude susno prolece. Ovo sve govorim iz licnog iskustva. Pozdrav za nove proizvodjace kupina
 
pa ne vidim razlog sto bi oreterivao, ima i kod drugih slican rod, inace ovde neverovatno dobro uspevaju malina i kupina, kod drugara je cacanka pomesana sa jos nekom sortom, hteo sam sad da uzmem kod njega ali se nisu dobro ozilile pa to ostaje do proleca, i onako je bolje kako vi kazete :ppozdrav:
 
Kupina smrznuta trenutno je sa cenom koja pada ako je verovati hladnjacarima sa kojima sam razgovarao.Ni 2014 nije daleko a vreme leti i brzo cemo se ponovo naci u groznici pred berbu.Meni je ova godina bila jako stresna zbog cene koja je pocela sa 50 dinara.I sada cujem da je za sledecu godinu sve potpuno neizvesno.Moze ovako a moze i onako.
 
kupina smrznuta trenutno je sa cenom koja pada ako je verovati hladnjacarima sa kojima sam razgovarao.ni 2014 nije daleko a vreme leti i brzo cemo se ponovo naci u groznici pred berbu.meni je ova godina bila jako stresna zbog cene koja je pocela sa 50 dinara.i sada cujem da je za sledecu godinu sve potpuno neizvesno.moze ovako a moze i onako.
Uvek ista priča

- - - - - - - - - -

Pozdrav svima,
zanima me cena kupine ove godine.Mislim na one koji su celu berbu predavali hladnjači,a na kraju dobili jednu cenu za svu kupinu.
Otkupljivač kom ja predajem je isplatio kupinu po 100 din.i tvrdi da je to trenutni maximum.Sa druge strane čujem da je cena bila dosta veća.Da li su to samo priče ili je cena stvarno bila veća?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh