Berba kupina 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I ja nisam uspeo da porskam protiv sive trulezi.Da li mislite da su dva prskanja dovoljna u ovakvoj godini u tu svrhu.

sasvim dovoljna. Ne znam u kojoj ti je fazi sad kupina, ali jedno prskasnje protiv truleži sad, a drugo 15 dana pred berbu

- - - - - - - - - -

ovih dana, i 15 dana pred berbu i biće dovoljno. Ja sam koristio "pehar". Dobar je i "dional.
 
Poslednja izmena od urednika:
planiram sada ovih dana kalijum + pehar, a posle na svakih 5 dana do berbe kalcijum.. ako zatreba i switch
 
jel to čist kalijum ili je u kombinaciji sa još nekim đubrivom tipa "Murtonik" Do sada ga nisam koristio. Čemu najviše služi i kako da ga tražim u poljoprivrednoj apoteci
 
@ dejants
mislio sam na folijarnoi koje ima veci procenat kalijuma. planiram i ekoboster 2 koji povecava prinos ali ga nema nigde u prodaji kod nas. inace zakasnih sa peharom i sada cu sa dionalom, a ako bude cena lepa onda pred berbu switch
 
Zasto mislis da je kasno za pehar?Ja sam juce isprskao peharom,ridomilom i prihranom na bazi bora zbog bolje oplodnje
 
kod mene je vec u fazi precvetavanja pa zbog toga sada mi se cini da je kasno ya pehar ili signum. primecujem kod mene u selu da neki prscu sa signumom u koncentraciji od 80 ml na 100 l sto je velika greska, ali se ne vredi sa ljudima raspravljati. za vikend prscem sa dionalom + ekoboster 2, pa da vidimo kakvi su ti biostimulatori, a takodje bacam i prehranu po treci put i zavrsavam za ovu godinu sa prehranom, a i ima da forsiram sa kalijum za krupnocu ploda, ali to tek mozda za 10-ak dana, pa onda prelazim na kalcijum. planiram mnogo prskanja sledecih mesec dana da izvucem maksimum, jer ce stvarno cena biti bogovska. malina vec dosla do 185 din ( gde god sam sa nekim pricao u vezi kupine svi su najavili odlicnu cenu,tj. cenu koja prelazi cenu maline, a vecina tih sa kojima sam pricao bili su otkupljivaci i hladnjacari)
 
i kod mene je u fazi precvetavanja.Čim se vreme malo stabilizuje prelazim na kalijum. Što se đubrenja tiče,bacio sam u februaru 8:16:24 i pre desetak dana po malo KAN. Kupine su mi u ravnici na plodnom zemljištu pa ću ove godine đubrenje da svedem na minimum. Preterivao sam sa prehranom (Kan) i mnogo mi stabla kupine budu debela i onda ne može da mi sazri na jesen pa mi dosta izmrzavaju. Takođe od preterane upotrebe kana dosta roda ne stigne da sazri. Što se tiče biostimulatora, nešto sam tu skeptičan. Malo oni tu mogu da pomugnu, mislim da je to bacanje para. Ja imam u kupinama sistem za zalivanje i još uvek mislim da je proverena i dobitna kombinacija: danas berba,sutradan zalivanje,posle toga "murtonik" i tako u krug. Slažem se sa Joseva da je kasno za signum, dional je sada prava stvar, samo se dvoumim da li da prskam i ja sad sa dionalom ili da ostavim 15 dana pred berbu.
 
nije nesto taj ekooboster 2 skup. 940 din litra, pa malo eto cisto da eksperimentisem. bacio sam vec oko 250-260 kg prehrane i jos 100 u subotu na 40 ari. naravno i ja cu da navalim sa kalijumom, a posle imam nesto kalcijum nitrata, a mozda kupim i Wuxsal kalcijum, kazu da je dobar. Dional moze od faze precvetavanja pa 14 dana neposredno pred berbu jer mu je karenca 14 dana. Mislim da je sada sa njim najpametnije prslati, pa ako budu velike kise u toku berbe, a bice najvetovatnije oko OGnjene i Blazene Marije sigurno, pripremiti Switch ili Teldor
 
@nenad
nemoj se brinuti oko cene. bice sigurno dobra, ali sada koliko tacno niko to za sada ne moze sa sigurnoscu da tvrdi. ze mene je i 120 din odlicna cena, a sve preko toga je super. znam za dane kada sam je prodavao i po 45 i po 30 din, pa se prezivelo
 
bojim se da cena i neće biti dobra. Ako malina izađe na 200 dinara i više,mislim da će hladnjačari da se vade na kupinu. Retke su godine gde i malina i kupina ima dobru cenu. Sad je pitanje šta je dobra cena
 
Ljudi, ja sam davno pricao da ce cena kupine da ide preko cene maline. Hladnjaca Kicic iz lucana daje avans na 160.
 
Rano? Meni za 15 do 20 dana pocinje berba. Uostalom, to je avans, nacin da privuce proizvodjace kojih nema!!!
 
Koliko sam ja cuo on daje avans ljudima koji su mu prosle godine predavali kupinu.Na cenu od 160 dinara,koliko je prosle godine isplacena.U visini od 30% predate proslogodisnje kupine.To jeste dobar znak,ali nije nikakva garancija.I ja mislim da je prerano za cenu,da ne prodjemo ko Karleusa na uscu.Bice,bice pa onda mucak.Da bi mi vajdili od kupine treba dosta stvari da se poklopi.Da ne bude previse kise,ne daj boze grada,da se hladnjacari ne istrose previse na malinu,da se posao kvalitetno odradi i dosta drugih ali.I cena je naravno najbitnija,videcemo_Ovde je izvesna samo jedna stvar,a to je da smo stalno u riziku.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh