Magnolia liliflora

zvončica3

Član
Učlanjen(a)
28 Nov 2012
Poruka
312
Lokacija
Koprivnica
Vidim da je dosta pisano o zimzelenoj magnoliji, pa hajde da kažemo koju riječ i o najčešćoj vrsti magnolije u našim vrtovima - magnoliji liliflori. Magnolija je kao ukrasna biljka poznata već više od 1400 godina. Otkrio ju je Francuz Magnol po kojem je i dobila ime. Potječe iz istočne Azije i sjeverne Amerike. Američke magnolije cvjetaju nakon listanja, a azijske prije listanja. Ukrštanjem američke i azijske, dobili smo mnoge vrste, tako da danas imamo listopadne i zimzelene, stablašice i grmolike, raznih oblika i boje cvijeta. U našim vrtovima najčešća je magnolia liliflora, raste u obliku grma ali se može formirati i kao stablo. Razmnožava se sjemenom, položenicama ili reznicama.
gedc1204.jpg
 
Drago mi je da si postavila ovu temu o listopadnim magnolijama. Dobila sam od prijateljice malu sadnicu magnolije, neznam koje je vrste. Znam da ju je razmnižila tako što je od svog već velikog grma položila granu, i tako je ožilila. Posadila sam je na malo senovito mesto i živa mi je već treće proleće.Mesto je dosta zaštićeno ,a i ja je zaštitim pred zimu da mi se nebi smrzla jer je još mala. Čitala sam o magnolijama da ne vole da se presadjuju tako da ću je ostaviti na tom mestu.Izgleda da im treba nekoliko godina da počnu da cvetaju. Nije mi cvetala ni ovog proleća, jedva čekam da počne da cveta.Dok se to ne desi mogu da uživam u ovoj tvojoj na slici.
 
Meni su magnolije jedna od najdražih vrsta ukrasnog bilja. Ima kod nas u gradskom parku jedno veliko stablo bijele magnolije koja je svakog proljeća prepuna cvijeta. Zaista je posebna. Kaže literatura da magnolija ne podnosi orezivanje, mi smo ovu našu prisiljeni prikraćivati svake godine jer se toliko razraste da ne možemo proći kraj nje...i dobro to podnosi. Sa sjevera je zaštićena, ali je cijeli dan na suncu i ne smeta joj. Htjela sam joj ove godine nabaviti društvo, jednu zimzelenu magnoliju, ali su sadnice bile oko 50 evra, zaista previše...
 
Nazad
Vrh