Isplativost uzgoja pilica-brojlera

Isplati se ,ali kad sve ide kako treba.Treba uloziti 37 da bi zaradio 8.To je super procenat,ali ne treba zaboraviti da je zivinarstvo riskantan posao_Od cene,pa do hladnoca,vrucina,nedaj Boze bolesti.Jedna tura da kalira,5 narednih radis dzabe da pokrijes troskove.Bilo je puno tura,u kojima sam na zalost bio u minusu.Dobro je kad ima vise pozitivnih.Svi racunaju idealne uslove i onda se naravno zaradi.Ne odbijam nikog,ali treba biti svestan cinjenice i rizika.Znam dosta ljudi,koji su krenuli sa 200 komada.Prva tura uboli cenu.Druga pticji grip.Nece ga niko ni dzabe.Pasirao sam i uvoz iz Argentine.Pojavilo se u prodaji po 120 na akciji.Mozes samo da ih podelis.Daleko bilo,ali jedna takva tura i cele godine radis da se pokrijes.
 
160 dinara pile, koje mora da pojede 5 kila hrane x 50 dinara to je 410 dinara.. nek ima 2 kile ocisceno x 250 , to je onda nekih dobrih :haha: 90 dinara po piletu.. na 90 komada( racunam ih 10 u rashod) to je 8 hiljada,u koje ulazi gorivo da odem po njih,struja , voda, i moj rad ! Isplati se !!!! :osmeh:

Ako pojedu kg hrane trebalo bi da dobiju 2kg mesa, ako su pre toga imali oko 0,5kg ispašće da ih prodaješ od 2.5kg.
Ali moraš da računaš da će i onih 10komada da pojedu nešto.
 
Napravio si lapsuz,ali se razumemo.Treba 2 kg hrane za kilo mesa.:osmeh:

"Samo" sam zaboravio da stavim 5-icu treba ovako da izgleda:

Ako pojedu 5 kg hrane trebalo bi da dobiju 2kg mesa, ako su pre toga imali oko 0,5kg ispašće da ih prodaješ od 2.5kg.
Ali moraš da računaš da će i onih 10komada da pojedu nešto.
 
Ne znam kako neko moze da nema racunicu ako prodaje uredjene. Ne mora se kupovati bas naj skuplja hrana. Kod mene je dvojka 43,50, pa i to mi je mnogo. Ono jeste kada se uracuna i svoj rad u rashode, onda je ostvarena dobit jako mala ili na nuli. Posto je posla sve manje a sa tim i novaca onda se mora raditi da bi se doslo do nekoga dinara. Ja bih naj vise voleo da mogu da platim sve a da meni kao velikom biznismenu ostane jedno 50% od ulozenog novca. Ali to kod nas barem za sada nema a nece ni dugo biti. Nego mora se raditi i naplatiti svoj rad kroz sto vecu cenu uredjene piletine i tako doci do nekoga novca. A od "Lezi lebu da te jedem" nema nista.
 
Svaka ti je na mestu.To je i najbolja varijnta.Imas neka primanja pa se pripomazes sa manjom kolicinom.Manju kolicinu mozes i prodati uredjene i tu je zarada sigurna.Problem je sto se racuna na par stotina komada,cak neki i hiljada.E tu se vec javlja problem.Na toj kolicini nema takve racunice.Skidam kapu onom ko moze prodati par hiljada uredjenih na svake dve nedelje.:osmeh:.Moze naravno,ali ne po 260.Ne zaboravite da je trenutno uredjena po marketima 200.::lose::Vi turu izbacite za npr 2 meseca,a neznate kolika ce tada biti cena.Na vece kolicine se mora prilagodjavati potrebana trzista.Ti Dule svoju turu mozes celu strpati u zamrzivac.Npr neces da ih das po 250.A sta ce onaj sa 200,da ne kazem 2000.S druge strane od te tvoje kolicine se ne moze ziveti.Amaterski je prica uredu.Hranim 50komada,prodam 30 i 20 mi ostaje dzaba u zamrzivacu.Neki ovde planiraju da se ozbiljnije bave zivinarstvom,pa ih prica o takvoj zaradi moze navuci na tanak led.Ja to pisem zbog takvih.Nadam se da sam jasan.
 
Prosle godine sam drzao dve ture pilica.Prva 50komada a druga 70komada.Posto od prve ture nemogu naci beleske,iznecu ono sto imam zapisano od druge ture.Pilice sam nabavio po ceni od 35 dinara,krajem jula.Klanje je docekalo 68 komada,sto na vremenske prilike u tom periodu je mislim odlicno.Hrana + pilice me kostali 19300dinara.Od 68 pilica sam dobio 170kg mesa,sto je 2.5kg po piletu.170 kg * 230 dinara za kg piletine izadje 39100 dinara,sto izadje nepunih 20000dinara u plusu.Jedino nije u tome nije uracuata struja i voda.Moje misljenje je da se svakako isplati kao dodatni nacin zarade.
 
Ja i ti se razumemo,ali da budemo jasni drugima.Dosta sam primio PP poruka,a i na forumu su se javljali sa pitanjima kolika je zarada na pilicima.Dobili ljudi otpremninu,pa da krenu grlom u jagode i to odma sa par hiljada komada.One prstenove tj pojilice sto sam postavio,tip prodaje mislim 80 komada.Na taj fazon je kreno,izbacio jednu turu i kolaps.Znam coveka bivseg fudbalera,koji je izbacio jednu turu 60000 komada i kolaps.Jedan iz okoline Rume ima 50000 u turnusu.Puko na prvoj,pa mu zao bilo ulozenog objekta,pa ulteo u drugu.Tu je zaradio,pa na naredne dve puko.Sad je u dugovima do guse.Covek blizu mene je slicno zagrizao.Imao siguran posao,pa ajde da se prosiri i na zivinarstvo.Isto prosao.Ljudi koji imaju malo para ili se pripomazu,to je OK.A onaj sto ima velike pare,velike i zahteva.Ulozi u objekat par stotina hiljada evra i puca.Cast izuzecima.Uzmite Agroziv,pa da ne idemo dalje.Zivinarstvo do par hiljada komada DA , ali sa mnogo manjom zaradom nego o onoj s kojom se na forumu kalkulise.Na vise desetina hiljada komada i ta mala zarada moze da izmakne i da se pretvori u minus.
Sad vidim post izmedju.Dodatna zarada uvek i kolicina za tako nesto ti je sasvim OK.::super::Ovo sto sam pisao apsolutno ne vazi za takve slucajeve.
 
Svako ko hoce da se bavi tovom pilica, da li na velio ili na malo, pre kretanja u posao mora da obezbedi trziste i da se moli Bogu da mu drzava ne skoci za vrat. Kod nas malih lepo kaze SAMA, mozemo ako ne ide prodaja kako treba i u zamrzivac, ali veliki su obrali bostan. Uopste u sadasnjim vremenima ni jedan posao nije na zalost siguran.
 
Slazem se.Na zalost je tako.Dodatni problem u zivinarstvu i uopste u stocarstvu je sto je kvarljiva roba.Morate ga dati,bez obzira dali vam cena odgovara.Zamislite da je Sinkovic mogao pre neki dan da zamrzne one pilice i da saceka otopljenje.Nema toga.Morao je da ih pogusi.Napravite srafove i stopirate proizvodnju,dok ne prodate.Jeste strasno.Nema zarade,ali nema ni troska.Cim krene prodaja,obnovite proizvodnju.Restoran ce kupiti pile kad potrosi zalihu.Ako niko ne narucuje,on ne uzima druge.Tovljac izbacuje turu bez obzira na ponudu,potraznju,cenu,vremenske uslove itd itd.Da ne bude da kudim posao ,kojim se bavim.Ima u zivinarstvu naravno i dobrih strana.Npr brz je obrt.Onaj ko se upusta u ovu proizvodnju mora biti svestan svega toga.Sve ovo pisem,da kad mi stigne PP,mogu uputiti da sami procitaju.Izliza mi se tastatura od pojedinacnog kucanja.Mada je sve ovo moglo i u temu problemi u zivinarstvu.
http://poljoinfo.com/showthread.php?5617-Problemi-u-zivinarstvu&p=458769#post458769
 
Ja imam posao u firmi, na salasu sve sto drzim-drzim kao neki dodatni posao pored svinja i ovaca sam mislio da probam i sa pilicima.. ja i drugar 100 komada mozemo da prodamo po 250 za dva dana, zato sto zivimo u oblasti gde nema poljoprivrede i svaka porodica moze da odvoji po 3-4 hiljade i da 6-10 pilica stavi u zamrzivac .. I danas mi rekao covek kojeg sam zvao , 160 dinara pile racunaj mu jos 5 kila hrane do klanja..Dvojka 50 dinara (neka iz sremske mitrovice) i zadnja nedelja trojka nekih 40ak dinara.. znaci 4 kila dvojke i 1 kilo trojke.. Ja licno ne ocekujem 300 e od 100 pilica, ali ako ne mogu da izvucem bar 1 e po komadu onda stvarno enznma sta da kazem .. Sutra cu da odem do zemunskog zavoda da vidim kakve su tamo cene.. A na posao sa jednodnevnim pilicima nisam ni pomisljao, a mozda bi to i vredelo nekog truda.
 
@minutauro

Mozda nije ovde mesto da pisemo cene ali kada se zapocela prepiska, idemo. Sve cene koje si naveo su velike. Tronedeljni pilici mogu jeftinije da se nabave. Hrana je mnogo skupa i moze do 6-7 dinara po kili da se kupe gotove smese dvojke i trojke. Ako zelis jos jeftinije da prodjes onda mozes sa superom, prekrupom i premiksom sam da napravis dvojku i trojku pa ces valjda naci neku racunicu, normalno ako ne racunas svoj rad.
 
Dobro to stoji,to je ono sto sam prvo cuo, zato cu sutra da odem i do zemunskog zavoda pa da vidim za cene.. Al znam da ovde kod mene pricaju neki ljudi sto su ranije drzali da je svako drugo pile bila zarada.. A sto se tice naseg rada on nema cenu,jednostavno kad vidis koliko dobijas ili ne dobijas onda sam odlucis dali vredi da se posvetis tom poslu ili ne.. Jel, il ga radi kako valja ili nemoj nikako.. :ppozdrav:
 
Potpuno si u pravu. Raspitaj se za cene, pa papir i olovku. Izvedi racunicu, obezbedi trziste i ako mislis da treba da radis onda napred. Ja radim na sitno i svake dve nedelje izbacim turu, dovoljno da popravim budzet. Lakse mi da 2-3 puta obidjem pilice i nahranim, nego da ceo dan lozim vatru u pec. Sa ovim od pilica ladno platim grejanje za kucu. Zarada se krece u rasponu, barem kod mene, od na jedan ulozeni dinar, zarada je 0,6-1,2 dinara u zavisnosti od mnogo faktora kojima je opet mesto u drugoj temi.
 
I ja bi otp imao istu politiku , kad vec idem da nahranim ostalu stoku -sto nebi i pilice.. Al sa 100 komada bi krenuo imam toliko mesta,imam zidani objekat oko 10ak kvadrata stoji mi prazan.
 
Da se ukljucim u pricu. Ok je baviti se time, ako i samo ako (akko) imate trziste, koje je spremno da plati kvalitet po visoj ceni od Matijevica/Megamarketa. Kod nas ima nekoliko ljudi u selu sto se time bave i odmah se obara cena. Cena za uredjene je 200din sigurno blizu dve godine, a znamo kakve su oscilacije sa cenom hrane (kukuruz 15-24din). Covek koji nas snabdeva sa piletinom nam donese na kucni prag, svako pile u pojedinacnoj kesi, priblizno mase koje mi zelimo. Za mene je 200din jeftino, ali necu da se bunim ja kao kupac. :osmeh:
 
On je sigurno nasao neku racunicu i tako mu stima da radi. Pisali smo pre neki dan i o cenama hrane, kako neki mogu da prodaju tako jeftino gotove smese, pa smo na kraju izveli zakljucak da je takva hrana sa primesama kostanog i mesnog brasna sto je mnogo jeftinije od sojine sacme ali je zabranjeno. Tako i tovljac koji Vas snabdeva piletinom sigurno ima svoju racunicu. Ne kazem da stavlja u hranu mesno i kostano brasno ali sigurno ne stavlja sojinu sacmu kako to recepture zahtevaju posto bi onda bio na nuli ili u minusu.
 
@Dusko58
Zaista ne znam cime hrani, ali pilici su mu dobri. Da li postoji nacin da saznam (analiza mesa?), da li koristi nedozvoljene supstance?
 
Nazad
Vrh