Koji akumulatori na rakovicu R60?

senator

Banned
Učlanjen(a)
15 Avg 2009
Poruka
227
Imam Rakovicu R60 i dva akumulatora na njoj. Prosle godine majstor mi je radio kompletnu elektriku i stavio je nov akumulator od 72 Ah dok je stari imao 55. Sada je stari crkao a ja imam nameru da ga zamenim novim Blackhorse od 72, medjutim, pojedinci me ubedjuju da to nije dobro vec da je bolje da kupim dva drljava akumulatora od 55 nego jedan od 72- satro skodice elektrici- pa me zanima, moze li neko da mi kaze da li je dobro staviti na rakovicu dva jaca akumulatora nego sto je to prospektom predvidjeno (dva po 72Ah umesto dva po 55Ah)? Ako kupim dva od 55 ostaje mi godinu dana star od 72 da skuplja prasinu... Unapred zahvalan.
 
Predpostavljam da je instalacija na 12V , ako jeste slobodno koristi 75Ah ići će taj još dosta (ako je dobar motor dostaje i jedanod 55Ah) . :cao:
 
Ja sam dok sam imao rakovicu koristio jedan akumulator od 97 ah ili veci koji moze da stane u vec predvidjeni prostor.Posto je prostor predvidjen za dva akumulatora i ima jednu pregradu izmedju ,ta pregrada se isece i ubaci jedan akumulator koji moze da stane po duzini sve to ucvrsti i spakuje i to je to :ppozdrav:
 
To je sve OK , ali zašto bi čovek kupovao veći kad ima od 75Ah . Nek voza sa ovim dok ide , a kad crkne onda nek kupi jedan veći .
 
Kad kupujes akumulator gledaj da je "hladna struja" sto jaca!Ona je izrazena u amperima!Omogucava sto snazniji start anlasera i stim laksi start motora u hladnijim danima!
 
A koliko je bitna razlika izmedju levog i desnog akumulatora (osim one ocigledne)? Ovde u Kraljevu imaju samo desni, cekaju levi, a meni hitno treba levi od 72 Ah, medjutim, rekli su mi da kupim desni i da to nema neke veze. Dal da uzimam i drugi desni ili da ipak sacekam levi?
 
Ja na R 65 imamjedan od 75 i od 55 Ah. Evo vec druga godina i nista im ne fali, sve normalno radi.
 
najbolje je staviti samo jedan od 72 ampera ili 66 ampera a posto je u pitanju r 60 moze se staviti reduktorski elektropokretac i tad je problem resen.Kad dva akumlatora vezes na 12 volti vremenom dodje do oksidacije klemni i tad opet vozis na jedan akumlator a ako jedan losiji uvek ce isprazniti dobrog
 
kleme oksidiraju samo ako nemaju dobar spoj ili ne puni dovoljno ili previse alternator
ako hoces da traju akumulatori na rakovici 60 5/6 god koristi uvek dva od 72 ampera
 
ja bih ti savetovao nekog drugog proizvođača jer sam ja 3 puta na zetoru menjao akumulator i to samo par dana kako izađe iz garancije i sve blek hors uzmi vartu ili boš to je isto jer se proizvode u istoj fabrici ali su neuporedivo bolji a i skuplji ja sam juče kupio boš od 70Ač i platio 7450,00 doduše u Beogradu.
 
Ja sam na mojoj 65tici prosirio desni nosac akomulatora u prostor iznad kocnice i ubacio somborski oko 140 ah. Ovo mu je peta godina i sada je spreman da ga zamenim za tri flase piva :ppozdrav:
 
Ja koristim EXIDE 2x75 Ah.Prezadovoljan sam.Leti ide samo na jedan jer mu skinem drugi i stavim na kombaj. :D
 
Kod mene na zetoru 60 konja je orginal 145 Ah.Posto je i u tebe motor od 60 ako hoces da te dugo sluzi stavi ta dva od 72 od 6 v.Ako se odlucis za 1 a 12v. bez obzira kolikoAh. gledaj da mu je startna snaga za tvoj traktor 1000 A. ne 700 ili 76o A jer taj od 1000 bolje pali od onoga 145Ah. a 700 A. Samo sto se naravno brze izprazni i kraci mu je radni vijek. Slazem se sa ovde nekim da ce rakovicu upaliti i 66Ah ali nece dugo pogotovo ako je malo tanji motor a nedaj boze tek ozracivanja i :cao:nekog dugog verglanja. Celije bi se pomotale kao zvakace.Kada je ove godine za Nikolj Dan bilo -20 ja probam da upalim zetora a on nemoze da prebaci i tek nakon par uzastopnih pokusaja kada je ulje malo pokrenuto uspio je da prevrne a to je zetoru i dovoljno da jednom prevrne i odmah pali. Akumulator je dinamik varta 145Ah kupljen u novembru a i anlaser je uredan.
 
ja sam imao rakovicu 65i koristio sam 1 od97ah .Nema veze samo je bolje kada je jedan akumulator pokazalo se kao dugotrajnije
 
nije provereno na rakovici ,ali i ako eksplodira i raznese ti facu barem znas da nije neka prca vec pravi akumlator od 97ah
 
kod mene je jedan od 110 ah i traje 6-7 godina kuciste je iznad kvacila tu tehniku koristim vec 20 godina
 
Nazad
Vrh