Vođenje evidencije o pčelinjaku

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Zanimljivo je to što dosta ljudi vodi pčelarsku evidenciju, samo niko ne beleži iste parametre. Tu bi na startu mogli da razdvojimo evidenciju o pčelarenu i o proizvodnji meda. Neko vodi ove dve evidencije kombinovano, a neko samo jednu od njih. Pčelarska evidecija se može voditi prema broju košnice ili prema daumu. Tu se još nalaze i sledeći podaci: ukupan broj košnica, broj nukeusa, broj ramova u svakoj košnici, mirnoća košnice kao i nivo higijene, koliko je stara matica u košnici, dali je kupovna ili iz tihe smene, kada se oduzimao med i koja je količina dobijena, informacije o aktuelnim pčelinjim pašama. Ove sve informacije naravno nisu obavezne ali bi trebalo za svaku godinu da se prikupljaju isti podaci. Da se na taj način može izvršiti upoređivanje dve godine.

Ja sam se lično odlučio da vodim evidenciju po datumima odlaska na pčelinjak gde zapisujem samo stvari koje su važne. Te stvari se uglavno odnose na ono što ja u tom trenutku smatram važno i nisu standardne za svaki izlazak. I što ja smatra da je još važno, ja svoju evidenciju ne ulepšavam, kao neki. Jedan kolega nije hteo da upiše da leči krečno leglo, a kada sam ga ja pitao zašto to ne upisuje rekao je da to i nije baš toliko bitno. Posle godinu dana sam ga pitao u kom društvu je lečio bolest, a on se nije mogao setiti.

Jedna stvar o kojoj se kod nas nevodi računa jeste obeležavanje matice, ali ako se malo razmisli bez toga se nemože napredovati. Prosto je neverovatno da se i danas mogu kod nas kupiti matice koje nisu obeležene i to kod proizvođača matica. Čak i pčelari koji sami proizvode matice za svoje potreba nemogu a da ne poseduju pribor za obeležavanje matica. Naravno da bi trebali i da ga koriste, ali se to podrazumeva zar ne.
Jer samo mlada matica može da ima potencijal da snese dovoljan broj jaja, i na taj način da pomogne da se društvo razvija poželjnom brzinom u proleće kada je to neophodno. Postoje već i specijalizovani programi koji omogućavaju vođenje evidencije na kompjuteru, mada bi se kao koristan alat mogao pokazati i blog.
 
Ljudi kako su vam bube? bilo je vec puno poslova sa njima a tema cami usamljena.
I ja sam se setio teme jer je kolega pitao da donese autobus dok ga ne proda.
Jedino ga zaboravih pitati za koju je rasu pcela pravljen kad saznam okacicu oglas
 
Nije rasa pčela bitna, jer je to sve kod nas kranjska rasa, nego napiši koji je tip košnica u autobusu. I pored tipa nebi bilo loše napisati i dimenzije ramova koje se koriste. Jer je tip košnice najvažnija stavka kada se prodaju.
 
Ako ga razumeh u pitanju su až Grom :sta:
Uostalom i on se učlanio na forum pa će sam oglasiti. Ja sam mu saopštio tarifu oglašavanja.
Obzirom da pčelari sa elitom Su pčelarstva treba da podeli znanje sa učesnicima teme.Sigurno će pomoći pogotovu našoj jedinoj dami :cool:
 
U časopisu "Pčelar" broj 12 , decembarsko izdanje za 2013 godinu je izašao tekst pod naslovom "Rešeni su svi suštinski problemi sa upravom za veterinu" na stranici 709. Ima dosta zanimljivih stvari koje su vezani za pčelarenje u toku sledeće godine, a jedna se dotiče vođenja evidencije o stanju na pčelinjaku, pa ću ovde preneti taj citat.

Program mera praktično podrazumeva da su pčelari najpre dužni da obeleže košnice. Pčelar vodi evidenciju o datumima tretmana pčela ( tu se pre svega misli na tretman protiv varoe, jer drugi tretmani apsolutno nisu potrebni u praksi ) gde navodi ime upotrebljenog sredstva. Takođe pčelar vodi evidenciju o svojimpreventivnim pregledima u skladu sa Programom mera, što ćemo sada precizno objasniti. Tu bi trebalo zapisati datum(e) obavljenih preventivnih pregleda Takođe pčelar evidentira eventualna dijagnostička ispitivanja do kojih može doći u slučaju pojave neke bolesti. U promet (selidba,prodaja ) se ne mogu staviti pčelinje zajednice kod kojih nisu sprovedenepredviđene preventivne mere, kao i eventualnedijagnostičke mere ako je za njima bilo potrebe. SPOS preporučuje pčelarima da za potrebu ovakve evidencije otvore odgovarajuću svesku (dnevnik), koja će predstavljati dokaz o izvršenim merama na pčelinjaku, kada budu tražili od svog veterinara da im izda Uverenje o zdravstvenom stanju pčela.

Ovo je samo kraći izvod iz tog teksta, koji se odnosi na vođenje evidencije, dok bi za čitav tekst preporučio da nabavite ovaj broj "Pčelara"-a jer ima dosta zanimljivih stvari.
 
I na ovu temu da dodam jedan od načina pravilne evidencije vodjenja društva:
A.:evidencija o broju društava:
koja bi trebala da sadrži sledeće stavke
1.satavka stanje na dan(smatra se stanje izimljavanja) 2.stavka na proleće nabaviti(oprema,vosak,matice,rojevi ukoliko ne proizvodiš na sopstvenom pčelinjaku) 3.stavka prodati(proizvesti matica rojeva koji su ugovoreni) 4 stavka proširiti pčelinjak ili zamena starih matica(to vam može biti i stavka br 2 ukoliko se to smatra za potrebu planiran broj proširenja društava i zamena matica) 5.stavka broj društava koja ulaze u zimu
B.evidencija o maticama:
1.stavka u osnovnim društvima, 2.stavka u nukleusima, 3.stavka ukupan broj(zbir osnovna društva i nukleusi),4stavka matica za zamenu proizvesti(kupiti),4.stavka za uvećanje tj proširenje pčelinjaka(proizvesti ili kupiti), 5.stavka broj matica u rezervi (tj oplodnjacima ako negde dodje do gubitka matice),6.stavka ukupan broj svih matica.
Takodje možete da vodite evidenciju o broju i vrsti okvira i starosti(te o zameni istih) i o prinosima pčelinji proizvoda po društvu i zbirnom prinosu,kao i evidencija na higijenu košnice tj društva...Da sada ne nabrajam,ali ću samo da kažem ovo mladi pčelari i oni koji žele da se opredele na proizvodnju matica treba da prvo testiraju pčelinja društva na higijenu i da se tek tada bace na posao od kojih matica će da uzmu sledeću generaciju matica za pčelinjak bilo za svoj ili za prodaju...
 
Nazad
Vrh