Aucuba Japonica

zvončica3

Član
Učlanjen(a)
28 Nov 2012
Poruka
312
Lokacija
Koprivnica
Ovaj zimzeleni grm često možemo susresti u našim parkovima. Lišće je krupno i sjajno, tamnozelene a najčešće žuto-zelene boje. Biljka je porijeklom iz Japana i Kine. Može narasti i do 3 metra. Idealna je za polusjenovita mjesta jer dosta loše podnosi jako sunce. Jaka zima i jako sunce na lišću stvaraju tamne mrlje koje je potrebno odstraniti. Dobro podnosi orezivanje i može se oblikovati po želji. Razmnožava se sjemenom ili reznicama.
gedc1349x.jpg
 
Aucuba japonica je zaista lep grm, pogotovo taj sa prošaranim lišćem. Prošle godine sam je htela ožiliti pomoću reznice i posaditi u baštu. Nemam ličnog iskustva čula sam to da voli polusenu a da joj jako sunce""sprži" lišće tako da sam je htela posaditi u severni deo bašte.Pošto sam čula da je dosta osetljiva na niske temperature ,bila sam u nedoumici i nisam je zasadila.Možda bi trebala tako još mladu biljku držati u saksiji u kući za vreme zime.
 
Ovaj grm je u blizini kuće, kuća ga štiti sa sjeverne strane, na suncu je veći dio dana. Kupila sam sadnicu prije nekoliko godina i tada je bila visine oko pola metra. Jaka zima i mrazevi ostave crne mrlje na lišću, redovito ih uklonim i onda izrastu mladi listovi. Nikada do prošlog ljeta nisam primijetila da mu smeta sunce...prošlo ljeto je bilo zaista ekstremno i na lišću su ostale iste tamne mrlje kao kod smrzavanja. Savjetovala bih ti da biljku držiš u tegli dok malo ne ojača...čitala sam da se može uzgajati i u tegli ali onda nije tako lijepa i velika. Kad ti biljka ojača, nađi neko mjesto u zaklonu od sjevera i mislim da neće biti problema.
 
Zanimljiva biljka, koja se lako razmnožava reznicama. Mislim relativno lako.

Kod nas u Apatinu ispred pivare na veoma senovitom mestu imaju aukube koje održavaju na visini od 1,5m i dobro podnose teret snega pošto su posađene u gustom sklopu. Pojedinačna biljka ako izraste u visinu se polomi pod teretom snega.
 
Baš tako kako kažeš, relativno lako. Od četiri reznice koje sam posadila ovog proljeća, jedna ima priliku da preživi...ako preživi. Moj grm je visok tu negdje oko 1,50 m i pustit ću ga da još raste. Iako je ova zima ovdje stvarno bila izrazito snježna, nije bilo oštećenja na grmu. Zapravo sam jako zadovoljna sa njim, očekivala sam da će biti mnogo osjetljiviji.
 
Nazad
Vrh